Subduralni empijem
Subduralni empijem je važna forma endokranijalne piogene (gnojne) infekcije i nalazi se u 15-20% svih žarišnih infekcija u ovom prostoru. Gnojni proces se odvija između tvrde i paučinaste moždanice.
Ako se klinički ne prepozna i ne leči adekvatno, bolest se završava smrću. Subduralni empijem je najčešće komplikacija hroničnog gnojenja u srednjem tihu, sinusitisa (zapaljenje sinusa), infekcija lobanjskih kostiju a može da nastane i iz udaljenih izvora infekcije.
Uzročnici su slični kao i kod cerebritisa i moždanog apscesa.
Koji su simptomi i znaci subduralnog empijema?
Kliničku sliku karakterišu glavobolja, povraćanje, povremeno povišena temperatura i žarišni neurološki znaci (hemipareza, lezije kranijalnih nerava, konvulzije itd.
Intrakranijalni pritisak je često povišen a u daljem razvoju bolesti nastaje konfuzno stanje, konvulzije i poremećaj svesti.
Kako se postavlja dijagnoza?
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, podataka o postojanju faktora neposrednog rizika i/ili predispozicije, zatim na osnovu laboratorijskih pokazatelja inflamacije (ubrzana sedimentacija, leukocitoza, povišene vrednosti fibrinogena i CRP-a).
Pregled endokranijuma neu-roradiološkim metodama (CT i/ili MRI) potvrđuje dijagnozu.
Kako se leči subduralni empijem?
Lečenje je antimikrobno, kao i kod lečenja cerebritisa, ali je obavezna hirurška drenaža sadržaja empijema. Pri tome je veoma važno uzeti deo ovog sadržaja za bakteriološka ispitivanja, a antimikrobno lečenje se nastavlja još 2-3 nedelje.