Trovanje fosfidima (aluminijum-fosfid, cink-fosfid, magenzijum-fosfid, fosfor-vodonik)
Mehanizam dejstva
To su visoko toksična jedinjenja koja izazivaju blokadu enzimskih sistema u ćelijama delujući na taj način citotoksično. U vlažnoj sredini prelaze u fosfor-vodonik koji u organizmu prelazi u fosfornu kiselinu i fosfate. Fosfor-vodonik deluje prvenstveno na krvne sudove, zatim deluje neurotoksično, hepatotoksično i nefrotoksič-o. U većim koncentracijama fosfidi dovode do methemoglobinemije.
Klinička slika
- Lako trovanje: manifestuje se mukom, gađenjem, zujanjem u ušima, vrtoglavicom, bolovima u trbuhu i glavoboljom.
- Srednje teško trovanje: ispoljava se ga-stroinestinalnim tegobama, izrazitom hi-potenzijom, krvarenjem u koži, konvul-zijama.
- Trovanja teškog stepena: pored opisanih simptoma i znakova trovanja često se vidi edem pluća, koma, insuficijen-cija bubrega i jetre.
Terapija
Prva pomoć podrazumeva prekid ekspozicije u slučaju inhalacionog trovanja. Ako je reč o ingestiji, obavezno uraditi lavažu želuca i dati aktivni ugalj. Dalja terapija je simptomatska i to po principima i redo-sledu važnosti. Uključuje primenu korti-kosteroida u slučaju edema pluća, mehaničke ventilacije ako je neophodno, diuretika, kardiotonika, hepatoprotektive u slučaju hepatične insuficijencije.