• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Nervni bojni otrovi, mehanizam dejstva i lečenje

Nervni bojni otrovi, mehanizam dejstva i lečenje

Nervni bojni otrovi (NBOt) su organska jedinjenja fosfora koja su slična organo-fosfornim insekticidima, ali poseduju znatno veći stepen toksičnosti za sisare.

Mehanizam toksičnog delovanja

Osnovni mehanizam delovanja NBOt je ireverzibilna inhibicija enzima acetil-holinesteraze čime se remeti razgradnja acetilholina u sinaptičkoj pukotini i/ili neuromišićnoj spojnici, te je otežano ili onemogućeno prenošenje nervnih impulsa. Inhibicija ovog enzima vrši se procesom fosforilacije i stvaranja kompleksa acetilholinesteraza – NBOt, koja se odvija u dve faze:

1. Reverzibilna faza određuje mogućnost defosforilizacije fosforilisanog enzima (spontano ili uz pomoć veštački unesenih određenih supstanci) pri čemu se ponovo može dobiti aktivna holinesteraza 2. Ireverzibilna faza se karakteriše stare-njam kompleksa enzim-NBOt, te se holinesteraza ne može više reaktivirati, što za posledicu ima nakupljanje acetilho-lina.

Posledica prekomernog nakupljanja ace-tilholina jeste pojava mnogobrojnih efeka-ta, koji se mogu klasifikovati u tri grupe:

  1. Muskarinski efekti se manifestuju bronhijalnom hipersekrecijom, bronhospa-zmom, pojačanom salivacijom, pojačanim lučenjem znojnih žlezda, miozom, bradikardijom, pojačanim motilitetom digestivnog trakta (uz pojavu proliva) i učestalim kontrakcijama mokraćne be-šike, sa relaksacijom sfinktera i posle-dičnom inkontinencijom;
  2. Nikotinski efekti se manifestuju tahikar-dijom, hipertenzijom, pojavom fasciku-lacija i/ili paralize mišića;
  3. Centralni efekti se manifestuju vrtoglavicom, pojavom straha, uzmenirenosti, glavobolje, tremora, konfuzije i depresije respiratornog centra.

Do letalnog ishoda može doći usled paralize centra za disanje ili paralize respiratorne muskulature.

Klinička slika

Prema težini ispoljenih znakova akutno trovanje može biti:

1. Lako trovanje

Simptomi i znaci trovanja se javljaju u periodu od nekoliko minuta do dva sata od prodora otrova u organizam i manifestuju se poremećajem ponašanja, pojavom straha, emocionalne labilnosti, poremećajem vida, bola u očima (naročito pri konvergenciji), suženjem ženica, osećajem stezanja u grudima. Eritrocitna holinesteraza je inhi-birana 50-80% od svoje normalne vredno-sti. Do oporavka može doći i spontano, unutar 48 sati, a ako se preduzmu specifične terapijske mere i unutar nekoliko sati.

2. Srednje teško trovanje

Manifestuje se (pored simptoma opisanih kod lakog trovanja) pojavom izrazito jake glavobolje uz poremećaj ponašanja, pojačanim znojenjem, salivacijom i suženjem. Zenice su izrazito sužene i ne reagu-ju na svetlost. Disanje je otežano a zbog bronhijalne hipersekrecije dolazi do kašlja. Javljaju se mučnina i povraćanje, bolovi u trbuhu, učestale stolice i učestalo mokrenje. Karakteristična je i bradikardija. Uočavaju se fascikulacije i fibrilacije mišića. Eritrocitna holinesteraza je snižena od 80 do 90% svoje normalne vrednosti. Pri-menom specifičnog lečenja do oporavka dolazi unutar 3 do 4 dana

3- Teško trovanje Može početi kao lako ili srednje teško trovanje ili (ako je reč o trovanju velikim

dozama otrova) odmah kao teško trovanje. Inicijalno se manifestuje izraženim strahom uz pojavu halucinacja, kao i fasciku-lacija i fibrilacija mišića, koji prelaze u ge-neralizovane tonično-klonične grčeve i konvulzije, a nakon toga se javljaju znaci inhibicije CNS-a, sa pojavom poremećaja svesti različitog stepena (do nivoa kome), otežanim disanjem, bradikardijom i hipo-tenzijom. Eritrocitna holinesteraza je inhi-bisana od 90 do 100%. Do letalnog ishoda dolazi u vremenu od nekoliko minuta do 24 časa od prodora otrova u organizam, ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće hitne mere lečenja.

Dijagnoza

  1. pozitivne anamneze o mogućoj ekspoziciji,
  2. karakteristične kliničke slike,
  3. laboratorijskih analiza (utvrđivanje inhibicije serumske i eritrocitne holineste-raze, kao i potvrđivanje prisustva otrova u biološkom materijalu).

Prva pomoć i lečenje

Pružanje prve pomoći i lečenja podrazumeva:

1. Primenu nespecifičnih mera i postupaka

Otrovanog treba (u zavisnosti od puta prodora otrova) izneti iz kontamirane zone uz upotrebu odgovarajuće zaštine maske i zaštitnog odela, a potom izvršiti dekontaminaciju i sprovesti odgovarajuće medicinske mere. Pružanje prve pomoći i lečenje treba sprovesti u najkraćem mogućem roku. Ono podra-zumeva sprovodenje mera KPR-a, naročito asistirana veštačka ventilacija (ukoliko je to potrebno), sprečiti dalji prodor otrova u organizam (ukoliko je reč o inhalaciji – iznošenje iz kontaminirane zone, ukoliko je reč o perkutanom unošenju – skidanje kontaminirane odeće i pranje, a ukoliko je reč o inge-stiji – izazivanje povraćanja, davanje medicinskog uglja i laksativa).

Forsiranje diureze uz korekciju elektrolita, po potrebi antibiotici, hepatoprotekti-vi, a kod težih trovanja obavezno urinarni kateter jer zbog hiperatropinizacije dolazi do spazma sfinktera mokraćne bešike. Obavezan je EKG-monitoring. Važno je praćenje eritrocitne i serumske holineste-raze.

Reaktivacija holinesteraze se obavlja u roku od 30 do 50 dana za pseudoholine-sterazu (serumska holinesteraza) i u roku od 60 do 100 dana za acetilholinesterazu (eritrocitna holinesteraza). Važno je praćenje i drugih osnovnih laboratorijskih parametara (povišene vrednosti serumskih enzima – CPK, LDH, AST, ALT, gama-GT, poremećaj glikoregulacije, prolazna bubrežna insuficijencija).

2. Sprovodenje specifičnog lečenja podra-zumeva primenu sledećih medikamenata:

a. Atropin sulfat – muskarinski holi-nergički antagonist i primenjuje se u dozi od 2 mg i.v. ili s.c, a potom u dozi od lmg do pojave znakova atro-pinizacije (suva, topla koža, zažare-no lice, srčana frekvencija oko 120/min, izostanak bronhokonstrik-cije, smanjenje ili prestanak lučenja znojnih, pljuvačnih i bronhijalnih žlezda, šire ženice, pri čemu treba biti oprezan jer prisutna mioza može biti i posledica direktnog, lokal-nod delovanja otrova). Nakon toga se atropinizacija održava davanjematropina u određenim vremenskim intervalima, prema kliničkoj slici. Akutno otrovani NBOt tolerišu visoke doze atropina.

b. Reaktivatori bolinesteraze – postoji više vrsta reaktivatora, ali se kod nas koriste pralidoksim hlorid (2-PAM) i Hi-6. Osnovno dejstvo bazirano im je na razdvajanju kompleksa holinesteraza-NBOt, pri čemu se dobija oslobođena holine-steraza, koja je ponovo aktivna, a novonastali kompleks oksim-otrov kao netoksično jedinjenje izbacuje se iz organizma (uz napomenu da se reaktivacija somanom izazvana inhibicija holinesteraze ne može izvršiti PAMom). Reaktivatori se daju odmah i u dozi od 2-PAM (pralidoksimhlorid) u infuziji 5% glukoze lg/6h (ili Hi-6 0,5g/6h im) prvih 24 do 48 sati a zatim 4 x 2 tbl. (za 2-PAM) do ukupno 7 do 10 dana.

c. Diazepam – predstavlja neophodnu kariku u lečenju, jer kupira nikotinske i centralne efekte NBOt, pre svih fascikulacije mišića i konvulzije. Njegova primena je značajna i zbog smanjenja neželjenih efekata primene atropina (psihomotorni nemir, halucinacije, delirijum). Daje se u dozi do 10 mg i.m./8h.

Slični članci

Polno prenosive bolesti među mladima u modernom dobu

U modernom dobu, povećana dostupnost informacija, promene u društvenim normama i evolucija međuljudskih odnosa dovode do novih izazova u vezi...

Pročitaj jošDetails

Korona virus (COVID-19)

COVID-19, takođe poznat kao bolest korona virusa, je visoko zarazna respiratorna bolest koja se proširila širom sveta otkako je prvi...

Pročitaj jošDetails

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu?

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu? Od početka 2014. godine, broj obolelih od Ebole rapidno raste....

Pročitaj jošDetails

Trihinoza

Trihinoza Trihinoza je uzrokovana nematodama Trichinella spiralis, čije se larve inkapsuliraju u skeletnim mišićima (naročito dija­fragmi, maseterima i okularnim mišićima)....

Pročitaj jošDetails

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti Uzročnici febrilnog stanja mogu se fizič­kim pregledom lako prepoznati ali, uprkos pažljivom kliničko-laboratorijskom ispiti­vanju postoje...

Pročitaj jošDetails

Toksični edem pluća

Toksični edem pluća Kao toksični edem pluća (TEP) označava se samo varijanta plućnog edema nastala inhalacijom otrovnih materija koje same...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Tumori orbite

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.