Coxa vara – razvojni poremećaj kuka
Poremećaj razvoja proksimalnog okrajka butne kosti koji se karakteriše srna-njenjem kolodijafizarnog ugla naziva se coxa vara. Kolodijafizarni ugao varira prema polu, uzrastu i rasi. Različite su vrednosti prema pojedinim autorima. Svi se slažu da prosečne vrednosti opadaju &a uzrastom (od 148 stepeni u prvoj gonim života do 120 na završetku rasta-prema von Lanzu i Mayetu), . Razvoj kolodijafizarnog ugla je uslovljen brzinom rasta i međusobnim odnosom vratne i
trohanterne epifizne ploče. Svaki poremećaj rasta ovog predela utiče na veličinu kolodijafizarnog ugla. Pored urođene kokse vare postoji i stečena koja nastaje posle epifiziolize i ishemične nekroze glave butne kosti, posle osteomijelita, rahitisa ili fibrozne displazije. Kongenitalna coxa vara je lokalizovan poremećaj u razvoju gornjeg okrajka butne kosti i može biti udružena sa urođeno kratkom i savijenom natkolenicom.
Javlja se jednostrano ili obostrano. Coxa vara može biti manifestacija generalizovanih razvojnih displazija skeleta kao što su Morquiova bolest kleidokranijalna disostoza, multipna epifizarna displazija, ahondioplazija i dr.
Almond (1956) je utvrdio da se kongenitalna coxa vara može nasleđivati. .
Nakon prohodavanja karakteristično geganje ukazuje na poremećaj u dinamici zahvaćenog kuka zbog relativne slabosti abduktornih mišića. Ograničena obdukcija i unutrašnja rotacija su najčešći fizikalni nalaz u tom uzrastu. U kasnijem uzrastu se nalazi pozitivan Trendelenburgov znak, skraćena natkolenica, a u obostranim slučajevima naglašena lumbalna iordoza.
Dijagnoza urođene kokse vare definitivno se utvrđuje radiografski: karakterističan je trouglasti deo kosti ograničen hrskavicom oblika izvrnutog slova “v” u predelu vrata burne kosti čiji jedan krak čini hrskavica rasta (slika 24.6).. Veliki
trohanter je proksimalnije postavljen u poredenju sa centrom glave butne kosti.
Lečenje kongenitalne kokse vare zavisi od uzrasta bolesnika i stepena izraženosti mane. Konzervativno lečenje je indikovano u umerenim slučajevima gde varus ne iznosi manje od 100 stepeni niti progredirà u toku praćenja. Sastoji se od korekcije inegaliteta i kinezitera-pije u cilju korekcije kontraktura (aduktora). Svakako da je radiografska kontrola neophodna radi praćenja oboljenja i blagovremenog hirurškog iečenja. Korektivna, valgizaciona osteotomia se izvodi u slučaju progresije oboljenja ili u slučaju izražene kokse vare (CD manji od 100 stepeni). S obzirom da se radi o progresivnom oboljenju (sve dok organizam raste), moguće je da je potrebno hiruršku intervenciju ponoviti.
Poremećaj odnosa glave i vrata prema dijafizi burne kosti u smislu povećanja kolodijafizarnog ugla iznad 140 stepeni naziva se coxa valga . Pri odrediimanju kolodijafizarnog ugla na radiografiji mora da se uradi korekcija anteverzije, jer ;vako povećanje anteverzije povećava vrednost ovog ugla.
Coxa valga nastaje kao rezultat poremećenih mehaničkih odnosa kuka, najčešće uzrokovano mišićnim poremećajima. Deformitet nastaje tokom rasta kada jromena statodinamičkih sila zgloba kuka dovodi do poremećaja rasta epifizarnih >loča proksimalnog okrajka burne kosti, odgovornih za formiranje kolodijafizarnog igla. Vrat burne kosti se adaptira na promenjene uslove (mišićni disbalans), asimetričnim rastom u dužinu, odnosno koksa valgom.
Najčešća patološka stanja koja su odgovorna za nastanak coxa valge su sle-ieća: insuficijencija glutealnih mišića kod poliomijelitisa, addukciona kontraktura cod cerebralne paralize, smanjeno opterećenje noge kod skraćenja, oštećenje hrskavice rasta pri operativnom zahvatu i dr.
Dijagnoza coxa valge se postavlja radiografski. Radiografija se uglavnom >ravi radi provere kolodijafizarnog ugla u osoba sa takvim oboljenjima koja mogu la dovedu do njegovog poremećaja. Za ocenu neophodnosti hirurške korekcije kolodijafizarnog ugla neophodno je uzeti u obzir, pored stepena mehaničkih pore-nećaja, i tempo njegovog razvoja. U tom smislu neophodno je radiografski kontroli-ati pacijente u određenim vremenskim intervalima u toku rasta (6 meseci ili godišnje). Valgus vrata može dovesti do subluksacije glave i decentraže što je ndikacija za hiruršku korekciju (varizaciona osteotomija). Da bi se sprečilo dalje pogoršanje potrebno je korigovati mišićni disbalans što se može postići fizikalnom erapijom. U težim slučajevima mora se uraditi hirurška korekcija poremećenog >alansa mišićnih sila (tenotomija aduktora npr.).