Imuna trombocitopenična purpura kod trudnica
Karakteriše je povećana destrukcija trombocita. Antitela klase IgG se vezuju za trombocite i čine ih osetljivim na sekvestradju i destrukciju u retiku- loendotelnom sistemu, pre svega u slezini. Maternalna antitela klase IgG mogu prod placent- nu membranu i izazvati destrukciju fetalnih trombocita. Kriterijumi za postavljanje dijagnoze bolesti su: anamnestički podaci o ranijim petehija- ma, menoragijama i krvarenjima, trombocitopenija (manja od 100.000 trombocita), u koštanoj srži veći broj svežih megakariocita, u perifernoj krvi mogu biti prisutna anti trombocitna antitela.
Treba je razlikovati od esencijalne gestadjske trombocitopenije koja se javlja kod 3% trudnica. Oko 70% trudnica ima ovaj oblik. Ona je obično asimptomatska, broj trombocita je viši od 80.000, i ne iziskuje specifičnu terapiju.
Fetalna trombocitopenija je moguća zbog prolaska cirkulišućih antitrombodtnih antitela klase IgG majke.
Kliničku sliku karakteriše: purpura, ehimoze, hematurija, melena, retko može doći i do intrakranijalne hemoragije sa neurološkim posledicama. Terapija ima za cilj da smanji rizik od hemoragije. Padjentkinje koje imaju broj trombocita oko 50 000 i više su bez terapije, a pacijentk- inje kod kojih je broj trombodta između 10.000 i
30.0 primaju: kortikosteroide, imunoglobuline, transfuzije trombodta. Kod pacijentkinja sa brojem trombodta manjim od 10.000 radi se splenek- tomija, obično zajedno sa carskim rezom, a remisija bolesti se postiže u 80%.