Bolovi u grudima
Bol u grudima je jedan od najčešćih simptoma zbog koga se bolesnici obraćaju lekaru. Prilikom pregleda bolesnika koji se žali na bol u grudima treba imati u vidu: raznolikost oboljenja koja ga mogu uzrokovati, različitu percepciju bola od strane bolesnika, atipično ispoljavanje bolesti, istovremeno postojanje različitih oboljenja, kao i zapažanje da jačina bola nije uvek proporcionalna stepenu težine bolesti. Lekar mora da nastoji da utvrdi etiologiju ovog simptoma i da, u slučaju postojanja ozbiljnog oboljenja, pacijenta hitno preveze u najbližu bolnicu.
Visceralni bol. Visceralna aferentna vlakna su prisutna u simpatičkim i parasimpatičkim vlaknima koja inervišu grudni koš. Ova nemijelinizovana vlakna obezbeduju prenošenje senzacije koje potiču od srca, perikarda, pluća i svih visceralnih struktura koja su tokom embrionalnog razvoja nastala od prednjeg creva. Visceralni bol obično nije jasno lokalizovan, a opisuje se kao „tup bol u grudima” ili „boluckanje”.
Somatski bol. Somatska inervacija omogućava prenošenje senzacija koje potiču od mezodermalnih struktura (npr. parijetalna pleura, peritoneum, mišići, skelet, strukture kože). Većina ovih nervnih vlakana ima preciznu somatotropnu i dermatomalnu organizaciju što utiče da se bol doživljava kao jasno lokalizovan i „oštar”.
Odraženi bol. Većina visceralnih i somatskih aferentnih vlakana deli sinaptičke projekcije u kičmenoj moždini i moždanom stablu, usled čega se visceralni boi oseća u somatskim strukturama. Primer ove vrste bola je klasična iradijacija bola, koji je nastao usled ishemijske bolesti srca, u ramena, vrat, zube ili vilicu.
„ Atipični” bol u grudima. Ovaj termin se koristi za bol koji ne pripada ni jednoj ranije navedenoj kategoriji.
Detaljan fizički pregled bolesnika koji navodi bol u grudima treba započeti procenom stepena njegove vitalne ugroženosti. Bolest koja akutno ugrožava bolesnika prepoznaje se po sledećim znacima: tahipneja (ubrzano disanje), angažovanje pomoćne disajne muskulature, filiforman puls i te[ko pipljiv puls, brza ili vrlo spora srčana frekvencija, sistolni (gornji) krvni pritisak manji od 100 mmHg, pojačano znojenje, konfuznost, febrilnost. U slučaju postojanja stanja koja životno ugrožavaju pacijenta, neophodno je odmah terapijski intervenisati, a tek po poboljšanju opšteg stanja upoznati se sa anamnezom.
Ukoliko život bolesnika nije ugrožen, potrebno je odmah se detaljno upoznati sa anamnezom, odnosno karakteristikama bola u grudima. Da bi se postavila radna dijagnoza, bolesnik treba da odgovori na sle- deća pitanja:
Kakve karakteristike ima bol: intenzitet, kvalitet, lokalizacija, iradijacija (sirenje), trajanje; šta je prethodilo nastanku bola i šta smanjuje intenzitet bola; da li je bol praćen sistemskim manifestacijama; da li se ranije javljao sličan bol; da li je bilo povrede?
Postojanje drugih simptoma udruženih sa bolom u grudima može da usmeri lekara da postavi tačnu dijagnozu, ali nekada i da ga udalji od postojećeg oboljenja. Moguće je i da pridruženi simptomi maskiraju osnovno oboljenje.
Podatak o prethodno dubokoj venskoj trombozi upućuje na postojanje plućne embolije, o skoroj respiratornoj infekciji — na prisustvo perikarditisa, o postojanju Marfanovog sindroma u familiji – na moguću disekciju aneurizme aorte, o konzumiranju duvana na faktor rizika za koronarnu bolest itd.
Takođe, u cilju postavljanja radne dijagnoze je potrebno da lekar primeni dopunske dijagnostičke metode. Elektrokardiografija (ECG) pruža direktne i indirektne informacije o više mogućih uzroka bola u grudima i stoga ovaj pregled treba uraditi kod svih bolesnika sa ovom tegobom. Ipak, normalan ECG ne isključuje postojanje kardiovaskularnog ili respiratornog oboljenja. Radiografija toraksa (grudni koš) je, slično elektrokardiografiji, brza, neinvazivna i jeftina metoda koja omogućava postavljanje dijagnoze mnogih oboljenja (npr. pneumotoraksa, pneumonije (zapaljenje pluća), kongestivne srčane insuficijencije, disekcije aortne aneurizme). Ovaj pregled ne treba vršiti samo onda kada je jasno da bolesnik nema ni jednu od navedenih bolesti. Analize respiracijskih gasova u arterijskog krvi vrše se radi procene težine bolesti ili acido-baznog stanja. Pulsna
oksimetrija pruža informacije o stanju ok- sigenacije krvi. Laboratorijske analize se vrše u cilju ispitivanja uzroka bola u grudima (npr. određivanje kardiospecifičnih enzima u slučaju sumnje na akutni infarkt miokarda). Ehokardiografija omogućava otkrivanje tamponade srca, ali i procenu kretanja zidova i funkcije valvula.
Ipak, moguće je da se prilikom pregleda ne nađu patološki znaci, naročito u početnim stadijumima oboljenja, kao i da osnovne dijagnostičke metode nisu izvodljive.