Iskašljavanje krvi (krv u ispljuvku – hemoptozije)
Pojam hemoptizije označava iskašljavanje krvi iz pluća i traheobronhnog stabla. Može da bude u sklopu drugih znakova bolesti ili da se ispolje samostalno kao prvi (inicijalni) i/ili jedini znak bolesti.
Jedan su od najalarmantnijih simptoma koji skoro uvek dovede bolesnika do lekara. Iskašljavanje većih količina čiste krvi ranije se obično zvalo hemoptoje.
Prema izgledu iskašljana krv može da bude: svetla, ponekad penušava, što odgovara akutno nastalim hemoptizijama, ili tamna, obično delimično koagulisana, što ukazuje da je krv već neko vreme bila u plućima.
Prema količini iskašljane krvi, hemoptizije mogu biti:
- U vidu tragova krvi u seroznom ili gnojavom ispljuvku,
- U vidu manjih ispljuvaka čiste krvi,
- Obilne (profuzne, masivne), kod kojih bolesnik iskašlje više od 600 ml krvi tokom 24 sata.
Masivne hemoptizije neposredno ugrožavaju život bolesnika, zbog iskrvarenja, ili ugušenja sopstvenom krvlju. Nastanak masivnih hemoptizija može da bude veoma nagao. Tokom masivnih hemoptizija bolesnik može u mlazu da iskašlje i više od jednog litra krvi ili da krvarenje bude toliko naglo i obilno da preplavi pluća i dovede do letalnog ishoda pre nego što dođe do lekara.
Hemoptizije iz bronha obično naglo prestaju. Postepeno smanjivanje iskašljavanja s postupnim menjanjem boje iskašljane krvi, od svetle ka tamnoj, više ukazuje na procese u plućnom parenhimu za čije eliminisanje je potrebno više vremena.
Ponavljano iskašljavanje krvi može da nastane kod hroničnih bolesti, pre svega onih kod kojih postoji stalna izmenjenost pojedinih delova pluća (npr. u bronhiektazijama) i kod sporo progredirajućih procesa u plućima (npr. neoplastični procesi i tuberkuloza). Ponavljane hemoptizije mogu da budu razlog nastajanja anemije.
Najvažniji uzroci hemoptizija su karcinom bronha, tuberkuloza, bronhiektazije, mitralne mane i embolija pluća .
Hronični bronhitis relativno često dovodi do hemoptizija, po pravilu u toku infekcija s jačim napadima kašljanja.
Akutne virusne infekcije (grip i si.) mogu da oštete i inače zdrave disajne puteve i izazovu iskašljavanje krvi.
Dakle uzroci iskašljavanja krvi mogu da budu bronhiektazije, tuberkuloza, plućni apsces, gljivična oboljenja pluća, peumonije (zapaljenja pluća), embolija pluća, popuštanje leve srčane komore, arterijska hipertenzija, mitralna stenoza, primarna plućna hipertenzija, atteriovenske malformacije, aneurizma aorte, plućni vaskulitisi (Wegener -ova granulomatoza, Goodpastuer -ov sindrom), idiopatska plućna hemosideroza, inhalisanje agresivnih respiracijskih noksi , strano telo u bronhima, cistična fibroza, endometrioza, parazitoze.
Hemoptizije su retko jedini znak bronhiektazija i tada je obično reč o posletuberkuloznim bronhiektazijama u gornjim delovima pluća. Mogu biti masivne i često se teško zaustavljaju.
Pneumonije različite etiologije mogu da budu uzrok hemoptizija koje se uklapaju u kliničku sliku osnovne bolesti. Obično dovode do manjeg iskašljavanja krvi pomešane sa sputumom (najčešćeKlebsiella pnemoniae) ili u vidu karakterističnog rubiginoznog ispljuvka(Streptococcuspneumoniae).
Apsces pluća obično dovodi do tragova krvi u smrdljivomispljuvku, ali je moguće i iskašljavanje čiste krvi, koje može biti i profuzno.
Gljivične infekcije mogu da dovedu do veoma upornih i profuznih hemoptizija. Najčešće je reč o micetomima, kod nas najčešće aspergilusnim, koji nasele neku od ranije postojećih šupljina u plućima, obično staru tuberkuloznu kavernu ili bronhi- ektazije.
Kada je reč o tuberkulozi, ponovna manja iskašljavanja krvi više su odlika hroničnih hematogenih oblika ili potiču iz perifokusnog zapaljenja oko manjih fibrokaveoznih žarišta. Mala krvarenja se obično završavaju posle nekoliko krvavih ispljuvaka u toku jednog ili više dana. Obilna krvarenja dešavaju se kod odmakle fibrokazeozne kavernozne tuberkuloze ili kod kazeoznih oblika bolesti. Obimna krvarenja u obolelih od tuberkuloze obično nastaju iznenada i mogu za nekoliko sekundi ili minuta da se završe letalnim ishodom, zbog ugušenja iskašljanom krvi ili zbog iskrvarenja.
Karcinom pluća je čest uzrok iskašljavanja krvi. U 5% bolesnika hemoptizije su prvi znak karcinoma bronha, a u 50% jedan od prvih znakova. Karcinom obično u početku daje samo tragove krvi u ispljuvku, ređe je reč o potupno krvavom ispljuvku ili jakom krvarenju, koje je obično odlika terminalne faze bolesti, neretko i neposredan uzrok umiranja. Inicijalne hemoptizije u karcinomu pluća mogu da nastanu i kada se objektivim i rendgenološkim pregledima ne uočavaju znaci bolesti.
Metastatski maligni procesi u plućima retko su uzrok iskašljavanja krvi. Iznenadno teško disanje, kašljanje i/ili pleurni bol obično prethode manjim hemoptizijama u slučaju plućne embolije, često, mada ne i uvek, u bolesnika u kojih su vidljivi osnovni razlozi za embolizaciju.
U krizama arterijske hipertenzije može doći do iskašljavanja krvi, posebno u osoba sa ožiljcima u plućima koji su vaskularizovani bronhnim arterijama u kojima vlada pritisak velikog krvotoka. Hemoptizije usled arterijske hipertenzije obično se dešavaju u starijih osoba i praćene su zujanjem u ušima, potiljačnom glavoboljom, zaboravnošću i teškim disanjem.
Popuštanje levog srca dovodi do iskašljavanja ružičastog, penušavog ispljuvka u osoba s ispoljenom dugotrajnijom dispnojom (otežano disanje) i ortopnojom koje su obično postupno nastale.
Manje iskašljavanje čiste krvi povezane s menstrualnim ciklusom ukazuje na endometriozu.
Aneurizma aorte može, doduše retko, da prvo izazove mala inicijalna krvarenja, a potom i obilno iskašljavanje krvi koje dovodi do letalnog ishoda.
Iskašljavanju krvi doprinosi naporan fizički rad, izlaganje prekomernoj toploti i hladnoći, zatim uzimanje acetil-salicilne kiseline (Aspirin) i lekova sličnog dejstva.