Kako se leče hemoptizije?
Lečenje je simptomatsko i kauzalno. Tretiranje bolesnika neposredno zavisi od obilnosti hemoptizija. Bolesnik se ne transportuje u bolnicu pre ukazivanja nužnih terapijskih mera.
Kod masivnih hemoptizija neophodno je proveriti prohodnost disajnih puteva i ako je to potrebno, prstima ili bolje sukcijom pomoću sonde, osloboditi disajne puteve i omogućiti disanje, prevenirati ili lečiti hemoragični šok i smiriti nadražajni kašalj.
Bolesnik se postavlja u polusedeći položaj. Ako se zna strana pluća iz koje dolazi krvarenje, potrebno ga je nagnuti na bok pluća iz koga potiču hemoptizije da krv ne bi preplavila nezahvaćeni deo pluća. Bolesnik ne treba da govori. Za smirivanje kašlja daje se codeine 15 do 30 mg (najbolje), hyclrocodone 5 mg na 4 do 6 sati, ili neki drugi raspoloživi antitusik.
Kada je to moguće, indikovana je hitna bronhoskopija u cilju sagledavanja mesta krvarenja i zaustavljanja krvarenja. Preporučuje se primena rigidnog bronhoskopa radi lakšeg sagledavanja mesta krvarenja i lakše primene terapije. Terapija se započinje toaletom bronha i lokalnom aplikacijom adrenalina. Ako to ostane bez odgovora, instilira se fibrinogen-trombinski kompleks koji stvara privremeni koagulum u bronhu odgovarajućeg segmenta ili lobusa.
Ako je to potrebno, izoluje se celo plućno krilo postavljanjem balon-katetera u pripadajući glavni bronh, krvarenje iz centralnih disajnih puteva može da se zaustavi i koagulacijom pomoću lasera.
Češće u obzir dolazi lečenje hemoptizija koje neposredno ne ugrožavaju život bolesnika.
Ovi bolesnici mogu biti uplašeni i tada je potrebno ordinirati sedative. Sedativi povoljno deluju i na prateću arterijsku hipertenziju do koje često dolazi zbog uzbuđenosti bolesnika.
Visok arterijski pritisak treba, ako je moguće, smanjivati do granice normalnih vrednosti, vodeći računa da nije reč o obilnim hemoptizijama s pretećim znacima is- krvarenja.
Antitusici se daju kod nadražajnog kašlja, posebno kod jakog, ali potpuno otklanjanje iskašljavanja nije preporučljivo. Oprezno iskašljavanje kod ovih bolesnika je neophodno da se krv ne bi predugo zadržala u plućima.
Aritiobitici širokog spektra daju se u ciIju prevencije infekcije na mestu gde se eventulano zadržala krv u plućima.
Hemostazni lekovi dolaze u obzir kada postoji aktuelni poremećaj hemostaze. Pri nenormalnoj adheziji trombocita povoljan učinak na krvarenje iz malih krvnih sudova može da ima aethamsylate, na 4 do 6 sati po 500 mg, intravenski, muskulno ili per os. Vitamini (K, C) deluju samo kod odgovarajućih hipovitaminoza. Navedeni lekovi mogu se dati i dok se ne utvrdi uzrok hemoptizija, mada obično nemaju nikakav efekat.
I kod ovih bolesnika često je neophodna terapija uz pomoć bronhoskopa, u ovom slučaju češće fleksibilnog.
Resekcija dela pluća odakle dolazi kry primenjuje se kada je reč o procesima koje nije moguće trajno konzervativno zbrinuti.
Embolizacija bronhnih arterija u toku kateterizacije u cilju zaustavljanja upornih hemoptizija, indikovana je kada loši nalazi disajne funkcije sprečavaju hirurško lečenje. Oralni kontraceptivi predupređuju hemoptizije u toku menstruacija vezane za hormonske promene, ponekad i za endometriozu.
Imate pitanje vezano za iskašljavanje krvi, kliknite ovde.