Nestabilna angina pektoris
Nestabilna angina pektoris (NAP), kao i drugi entiteti u okviru akutnog koronarnog sindroma, etiološki počiva na fisuri ili rup-turi ateromatoznog plaka u zidu koronarne arterije, nakon čega sledi aktivacija trombocita na mestu povrede zida i formiranje tromba. Uzroci aktivacije plaka su multifaktorijalni, uključujući građu i geometriju plaka, kao i lokalne i sistemske faktore. Agregacija aktiviranih trombocita vrši se preko glikoproteinskih Hb/IIIa receptora na njihovoj površini, a ubrzana je produkcijom trombina koja se uvećava prilikom agregacije trombocita i stabilizu-je novonastali tromb. Formiranju tromba može da doprinese i vazospazam na mestu nestabilnog plaka. Tegobe po tipu NAP mogu biti uzrokovane i sekundarnim uzrocima koji izazivaju nesrazmeru između potrebe i snabdevanja miokarda kiseonikom, kao što su groznica, hipertireoza, tahikar-dija, anemija ili hipoksemija. Upotreba kokaina može da izazove težak koronarni va-zospazam.
Preko 50% bolesnika primljenih u koronarnu jedinicu hospitalizuje se zbog nestabilne angine pektoris (u SAD oko 700 000 primljenih pacijenata godišnje). Ukoliko se sa simptomima nestabilne angine pektoris javi i nekroza miokarda, onda se postavlja dijagnoza infarkta miokarda bez ST elevacije (IMBE). U studiji TIMI III sa preko 3000 bolesnika sa NAP, 21% bolesnika je imalo IMBE.
Kliničke manifestacije
Nestabilna angina pektoris je direktna posledica akutne i dinamičke opstrukcije koronarnog protoka. Bol kod NAP može biti novonastali, ili se može javiti u miru ili pri minimalnom naporu, ili učestaliji u odnosu na prethodni i pri manjem provocirajućem faktoru. Kreščendo (progresivna, akcelerirajuća) angina odlikuje se progresijom simptoma. Novonastala angina karakteriše se simptomima u posled-nja dva meseca. Rana postinfarktna angina podrazumeva pojavu bolova nakon prvih 24 sata do mesec dana od infarkta miokarda. Nakon angioplastike angina se razvija između šest sedmica i šest meseci nakon procedure. Angina u miru je teška forma oboljenja. Vazospastična angina (va-rijant, Printzmetalova) odlikuje se specifičnom elektrokardiografskom slikom u fazi bola u vidu ST elevacije. Bol se najčešće javlja u miru u ranim jutarnjim časovima, a simptomi najčešće reaguju dobro na nitroglicerin. Fizikalnim nalazom mogu se isključiti druga stanja koja mogu ličiti na anginu, kao što su pneumonija, Perikarditis, osteohondritis. Prisustvo kongestiv-ne srčane slabosti ili periferne vaskularne bolesti ukazuje na povišenu verovatnoću za postojanje uznapredovale koronarne bolesti.
Precipitirajući faktori kod bolesnika sa nestabilnom anginom pektoris vezani su sa povećanjem potrebe miokarda za kiseoni-kom: stresne situacije, anemija, groznica, tahiaritmije, tireotoksikoza, aortna stenoza, hipertrofična kardiomiopatija, upotreba kokaina.
Klinička slika nestabilne angine pektoris koja ukazuje na povišen rizik uključuje anginu u miru koja traje duže od 20 minuta, kongestivnu srčanu insuficijenciju, sniženu funkciju levé komore, hipotenziju i difuzne promené ST segmenta u elektrokardiogramu (EKG). Takođe, povišen rizik imaju stariji bolesnici i bolesnici sa re-kurencijom simptoma, uprkos medikamen-toznoj terapiji. Bolesnici koji su hemodi-namski stabilni (bez hipotenzije i srčane insuficijencije), a imaju anginu kraćeg trasuficijepcije), a imaju anginu kraćeg trajanja bez promena ST segmenta, ubrajaju se u manje rizičnu grupu.
Prilikom prijema u bolnicu, procena rizika može se uraditi na osnovi klasifikacije prema. Braunwald-u (viša klasa ima veću učestalost rekurentne angine i smrtnost nakon šest meseci) (tabela I).
Učestalost rekurentne angine za klase I, II i III iznosila je 28, 45 i 64%, a šestomeseč-ni mortalitet 3, 4 i 6%. Kod postinfarktne angine mortalitet je bio najviši: 11%.
Bolesnici koji imaju bol u grudima duži od 20 minuta, depresiju ST segmenta ili tranzitornu ST elevaciju i povišen troponin iznad 0,4 ng/mL svrstavaju se u grupu bolesnika sa IMBE i imaju lošiju prognozu bolesti.
Elektrokardiogram koji pokazuje promené u smislu depresije ili tranzitorne ele-vacije ST segmenta > 0,5 mm ili preegzisti-rajući blok levé grane ukazuje na grupu bolesnika koji imaju povišen rizik za neželjene događaje (infarkt miokarda, smrt) u toku sledećih godinu dana. Nasuprot tome, inverzija talasa T ne ukazuje na lošiju prognozu.
U odnosu na IMBE, bolesnici sa NAP su stariji, imaju višu učestalost dijabeta, hi-pertenzije i hiperholesterolemije. Takode su češće imali prethodni infarkt miokarda ili revaskularizaciju.
Elektrokardiogram
Normalan EKG ne negira dijagnozu NAP, niti je izmenjen EKG sigurno potvrđuje. Mnogo je značajniji EKG koji je snimljen tokom bola i pokazuje tranzitorne promené. Elektrokardiografske promené su najčeše predstavljene depresijom ST segmenta (ili tranzitornom elevacijom) ili inverzijom talasa T. Oko 20% bolesnika sa IMBE ima EKG bez značajnih ishemijskih promena.
Laboratorijski nalaz
Najčešće korišćeni kardijalni enzim je kreatin kinaza (CK) i CK-MB, čiji je vrh ak-tivnositi između 12-24 sata nakon pojave simptoma u akutnom koronarnom sindromu, dok je CK-MB specifičniji (vrh aktivnosti 10-18 sati). Enzime treba uzimati svakih šest sati prvog dana po prijemu u bolnicu. Ukoliko se javi povišena vrednost CK, a bez porasta CK-MB iznad referentne vrednosti, najverovatnije je uzrok neishemijske prirode, tj. povreda skeletnih mišića, perikardi-tis, hipotireoza ili bubrežna insuficijencija. Specifičnije je određivanje kontraktilnih proteina srca, troponina I i T. Njihova vrednost raste između 3-12 časova nakon pojave nekroze miokarda i ostaje povišena sledećih 7-10 dana. Medu bolesnicima sa NAP i povišenim troponinom (iznad 0,4 ng/mL), u studiji GUSTO Ilb, 30-dnevni mortalitet je iznosio 11,8%, u odnosu na svega 3,9% kod bolesnika sa normalnim troponinom. Zbog toga svi bolesnici sa NAP treba da imaju određen troponin, CK i CK-MB vrednosti pri prijemu. Za dalje serijsko praćenje dovoljno je određivanje CK i CK-MB.
Dalje dijagnostičko potvrđivanje nestabilne angine pektoris neinvazivnim testovima potrebno je kod niskorizičnih bolesnika. Ukoliko je ishemija miokarda dokumentovana, indikovana je kateteriza-cija srca. U fazi bola ehokardiografija može uočiti ispade segmentne pokretljivosti zida leve komore, kao i proceniti funkciju leve komore u miru kod bolesnika sa znacima srčane slabosti. Bolesnici sa niskim rizikom mogu se takode podvrgnuti testu opterećenja. To su bolesnici koji nisu imali simptome u poslednjih 48 sati, bez značajnih ST promena u EKG-u, ili sa malim brojem faktora rizika ili normalnim nalazom na scintigrafiji talijumom. Uglavnom su to bolesnici sa novonastalom ili akcele-rirajućom anginom. Negativan test opterećenja ne isključuje tranzitornu trombotičnu okluziju ili postojanje plaka koji je hemo-dinamski graničnog značaja. Ukoliko bolesnici nisu u stanju da urade test opterećenja, mogu se uputiti na farmakološki test dobutaminom ili dipiridamolom.
Bolesnici sa anginom u miru ili postin-farktom anginom najčešće su u grupi sa povišenim rizikom i nisu indikovani za test opterećenja.
Scintigrafija miokarda sa talijumom 201 ili 99m Tehnecijumom dijagnostički je viso-kosenzitivna i specifična, ali nije uvek dostupna
Kateterizacija srca se preporučuje kod svih bolesnika sa: visokorizičnom kliničkom slikom, simptomima koji ne reaguju na medikamentoznu terapiju, srčanom in-suficijencijom, malignim komorskim poremećajima ritma, ejekcionom frakcijom leve komore ispod 50%, velikim perfuzionim defektima na neinvazivnom testiranju ili farmakološkim testovima. Oboljenje glavnog stabla nalazi se u oko 10% bolesnika sa nestabilnom anginom pektoris, a trosu-dovna bolest u još 25% bolesnika.
Terapija
Bez medikamentozne terapije bolesnici sa nestabilnom anginom pektoris imaju rizik od infarkta miokarda nakon sedam dana od 10%, a nakon tri meseca od 15%, koji je praćen mortalitetom od 4% i 10%. U bolnici učestalost rekurentne angine iznosi 20-25%, a postojanje rezidualne ishemi-je tokom testa opterećenja nalazi se kod još 20-30% bolesnika. Upravo zbog ovoga bolesnike sa visokim rizikom treba hospitali-zovati u koronarnoj jedinici. Bolesnike sa umerenim rizikom treba hospitalizovati u bolnici, a bolesnici sa niskim rizikom mogu se ispitivati izvan bolnice.
Antitrombocitna terapija aspirinom redu-kuje ukupni mortalitet i pojavu nefatalnog
infarkta miokarda ovih bolesnika za 50%. Aspirin blokira agregaciju trombocita indu-kovanu tromboksanom A2, s obzirom da kompletno blokira produkciju tromboksa-na A2 u trobocitima već unutar 15 minuta od primene. Stoga aspirin treba dati odmah po prijemu bolesnika, inicijalno u dozi od 325 mg, a potom u dozi od 160 mg dnevno. Ukoliko bolesnik ima kontraindikaciju za primenu aspirina, daje se tiklopidin u prvoj dozi od 500 mg, a potom 250 mg dva puta dnevno, ili klopidogrel u prvoj dozi od 150 mg, a potom 75 mg dnevno. Ovi agensi su antagonisti agregacije trombocita preko adenozin difosfata (ADP). Tiklopidin pokazuje puno dejstvo tek nakon 2-5 dana, a u 1-5% slučajeva razvija se neutropenija. Ovi agensi se daju zajedno sa aspirinom kod bolesnika koji su predviđeni za ugradnju stenta.
Antagonisti glikoproteinskih Ilb/IIIa receptora trombocita, preko kojih se trombociti vezuju sa fibrinogenom, inhibiraju agregaciju trombocita i stvaranje tromba. Abciximab je monoklonsko antitelo na receptor. Tirofiban i lamifiban su antagonisti receptora. Odobreni su za upotrebu tokom rizične koronarne angioplastike, radi prevencije ishemijskih komplikacija (studija EPIC). Neželjene komplikacije u ovoj studiji redukovane su za 90%, a mortalitet nakon tri godine za 60%. Najčešće se koristi abciximab u vidu bolusa od 0,25 mg/kg, a potom infuzije od 10 ?g/minuti tokom 12 sati. Abciximab je takođe korišćen u terapiji bolesnika sa refraktarnom NAP (studija CAPTURE, u kojoj je redukovao učestalost neželjenog ishoda za 29% u toku 30 dana). Tirofiban je takođe odobren za primenu kod bolesnika sa NAP (studija PRISM u kojoj je redukovao 7-dnevnu učestalost komplikacija za 41%). U kombinaciji sa heparinom tirofiban je takođe delo-vao povoljno kod rizičnih bolesnika sa NAP (studija PRISM-PLUS u kojoj je redukovao učestalost komplikacija nakon 30 dana za 17%). Lamifiban je takođe testiran kod bolesnika sa akutnim koronarnim sindromom (studija PARAGON u kojoj se pokazao delotvornim samo u kombinaciji sa heparinom). Sibrafiban je oralni preparat koji takođe rezultuje brzom inhibicijom agregacije trombocita.
Od antitrombina najčešće se koristi ne-frakcionirani heparin, koji redukuje učestalost neželjenih ishemijskih događaja među bolesnicima sa nestabilnom anginom pek-toris, kada se koristi u kombinaciji sa aspirinom, za oko 33% (u poređenju sa aspirinom bez heparina). Terapija heparinom se održava 3-7 dana radi postizanja punog efekta. Terapija kraća od tri dana nije pokazale pozitivne efekte na mortalitet ili pojavu infarkta miokarda. Nakon prekida terapije moguć je povratni fenomen, pa ga ne treba prekidati dok se ne uvede aspirin. Intravenska terapija heparinom se preporučuje u bolesnika sa umerenim i visokim rizikom, ukoliko nema kontraindikacija (aktivno krvarenje, trombocitopenija sa heparinom, poznata hipersenzitivnost). Inicijalno se primenjuje bolus od 60 U/kg, a potom infuzija od 15 U/kg na sat. Parcijalno tromboplastinsko vreme (PTT) mora se kontrolisati svakih šest sati, dok se ne sta-bilizuje između 50-70 sekundi, a potom se može kontrolisati svakih 24 sata. Nisko-molekularni heparin se primenjuje subku-tano, efektivnije inhibirá trombin, retko izaziva trombocitopeniju, i ne zahteva mo-nitorning aktiviranog PTT vremena. U studiji ESSENCE pokazao se superiornijim od nefrakcioniranog heparina. Enoksiprin se daje u dozi do 1 mg/kg svakih 12 sati. Direktni antitrombini su izolovani iz salive pijavica. Primenjuju se kod bolesnika sa trombocitopenijom zbog davanja heparina. Hirudin je korišćen u studiji GUSTO Ilb, sa podjednakim efektom kao i heparin u prevenciji neželjenih događaja.
Kateterizacija srca se preporučuje kod svih bolesnika sa: visokorizičnom kliničkom slikom, simptomima koji ne reaguju na medikamentoznu terapiju, srčanom in-suficijencijom, malignim komorskim poremećajima ritma, ejekcionom frakcijom le-ve komore ispod 50%, velikim perfuzionim defektima na neinvazivnom testiranju ili farmakološkim testovima. Oboljenje glavnog stabla nalazi se u oko 10% bolesnika sa nestabilnom anginom pektoris, a trosu-dovna bolest u još 25% bolesnika.
Terapija
Bez medikamentozne terapije bolesnici sa nestabilnom anginom pektoris imaju rizik od infarkta miokarda nakon sedam dana od 10%, a nakon tri meseca od 15%, koji je praćen mortalitetom od 4% i 10%. U bolnici učestalost rekurentne angine iznosi 20-25%, a postojanje rezidualne ishemi-je tokom testa opterećenja nalazi se kod još 20-30% bolesnika. Upravo zbog ovoga bolesnike sa visokim rizikom treba hospitali-zovati u koronarnoj jedinici. Bolesnike sa umerenim rizikom treba hospitalizovati u bolnici, a bolesnici sa niskim rizikom mogu se ispitivati izvan bolnice.
Antitrombocitna terapija aspirinom redu-kuje ukupni mortalitet i pojavu nefatalnog
dina, hirulog, pokazao se nešto boljim u bolesnika sa nestabilnom anginom pekto-ris nakon angioplastike, u odnosu na heparin. Novi agens argatroban je sintetski inhibitor trombina.
Nitrati su veoma korisni u terapiji angi-noznog bola, mada nema podataka o koristi za mortalitet. Najčešće se nitroglice-rin (NTG) koristi sublingvalno u dozi od 0,4 mg. Moguća je i intravenska primena u početnoj dozi 10-20 mg/minuti. Nitrati se takode mogu koristiti u topičkoj i oralnog formi u cilju prevencije ekuretne angine.
Beta-blokeri smanjuju potrebu miokarda za kiseonikom, krvni pritisak i frekvencu srca. Kod bolesnika sa nestabilnom anginom pektoris redukuju rizik za pojavu infarkta, ali nema potpunih dokaza da redukuju mortalitet. Cilj primene je redukcija srčane frekvence na 50-60 udara/minuti. U slučaju mogućih neželjenih efekata, bolje je koristiti kardioselektivne blokere (meto-prolol, atenolol). Kontraindikacije su: AV blok II ili III stepena, bronhospazam, hipo-tenzija, sinusna bradikardija, kongestivna srčana insuficijencija težeg stepena. Inicijalno se u nestabilnih bolesnika mogu pri-meniti intravenski (metoprolol 5 mg na svakih pet minuta do ukupno 15 mg), a potom oralno (metoptolol 25-50 mg svakih 6-12 sati, zavisno od krvnog pritiska i frekvence srca).
Blokatori kalcijumskih kanala izazivaju vazodilataciju, negativni inotropni i hro-notropni efekat, kao i usporenje sprovođe-nja kroz AV čvor. Studije nisu pokazale korisni efekat ovih lekova na mortalitet i pojavu infarkta miokarda. Kratkodelujući agensi kao nifedipin čak povećavaju rizik za nastanak infarkta miokarda. Diltiazem, naprotiv, redukuje neželjene događaje kod bolesnika sa nestabilnom anginom pektoris, osim u grupi sa srčanom insuficijenci-jom. Kontraindikacije su hipotenzija, AV blok i srčana insuficijencija. Indikovani su samo u slučaju rezistencije na primenu be-ta-blokera i nitrata (kao dodatna terapija) ili kod pojave vazospastične angine, kada su beta-blokeri kontraindikovani.
Inhibitori angiotenzin-konvertirajućeg enzima (ACE) imaju povoljno dejstvo u bolesnika sa nestabilnom anginom pektoris i srčanom insuficijencijom ili disfunkcijom leve komore, osim u slučaju postojanja hi-potenzije.
Hipolipemijska terapija inhibitorima re-duktaze 3-hidroksi 3-metilglutaril koenzi-ma A (statini) redukuje učestalost smrti i pojave infarkta miokarda kod bolesnika sa koronarnom bolesti. Statini blokiraju sintezu holesterola u jetri, čime povećavaju aktivnost LDL receptora. Najčešće se koriste simvastatin (Zocor), atorvastatin (Sortis) i fluvastatin (Lescol). Glavni sporedni efekat je miopatija (porast kreatin kinaze ili mio-globinurija).
Svakog bolesnika sa nestabilnom anginom pektoris i povišenim LDL holestero-lom iznad 3,6 mmol/L (130 mg/dL) ili totalnim holesterolom iznad 5,2 (200 mg/dL) treba lečiti hipolipemicima. Posebno agresivno treba lečiti bolesnike sa veoma visokim rizikom, a to su pacijenti sa drugim ateroskleriotičnim manifestacijama (periferna vaskularna ili karotidna bolest) ili drugim faktorima rizika (muškarci iznad 45 godina, žene iznad 55 godina ili u pre-vremenoj menopauzi bez terapije estroge-nima, porodična predispozicija za koronarnu bolest, pušenje, hipertenzija, HDL holesterol ispod 35 m/dL, dijabet). Negativnim faktorom rizika smatra se vrednost HDL iznad 60 mg/dL. Dijetom se mora smanjiti unos zasićenih masnih kiselina, holesterola i totalnih kalorija. Osim statini-ma, holesterol se može sniziti i holestira-minom (sekvestracijom žučnih kiselina), nikotinskom kiselinom (inhibicijom hepa-tične produkcije lipoproteina) ili estrogen-skom terapijom u postmenopauzi.
Kateterizacija srca se izuzetno indikuje u ranoj fazi lečenja ukoliko je bolest refrak-tarna na medikamentoznu terapiju. Obično su to bolesnici sa oboljenjem glavnog stabla ili teškom trosudovnom bolesti. Ostali bolesnici se inicijalno lece konzervativno do stabilizacije vulnerabilnog pla-ka, a potom se bolesnici sa povišenim rizikom indikuju za kateterizaciju srca. Bolesnici stariji od 65 godina takođe se mogu indikovati za ranu kateterizaciju, s obzirom da je studija TIMI Illb pokazala znatno bolju prognozu ovih bolesnika tokom šest sedmica sa invazivnim pristupom. Nasuprot tome, bolesnici sa IMBE imaju lošiju prognozu sa ranim invazivnim pristupom (studija VANQWISH). Ove preporuke važe za invazivnu dijagnostiku i koronarnu angioplastiku bez rutinske upotrebe stentova i inhibitora Ilb/IIIa trombocitnoh receptora.
Koronarna angioplastika kod bolesnika sa nestabilnom anginom pektoris ima visok stepen uspešnosti (preko 90%), ali je potreba za ponovnom intervencijom, usled restenoze, tokom sledećih godinu dana oko 30%. Plasiranjem koronarnog stenta redukuje se učestalost restenoze.