Stenoza aorte (aortna stenoza) kod deteta, dece, dijagnoza, lečenje i terapija
Stenoza aorte (SAo)je zastupljena u 5% bolesnika sa USM. Ako se tome pridoda i bikuspidna aortna valvula, ovo je najčešći urođeni poremećaj. Veoma je često familijarnog karaktera.
Definicija i morfološke karakteristike Stenoza aorte predstavlja morfološko suženje na putu krvi iz leve komore u sistemsku cirkulaciju. Zalisci se razvijaju u ranoj fazi gesta- cije i stenotične lezije su posledica poremećaja u stvaranju zalizaka ili resorpcije tkiva oko zalizaka (slika 14). Stenoza može biti valvularna (75%), subvalvularna (23%) i supravalvulama (2%).
Hemodinamske karakteristike Opstrukcija krvi na putu iz leve komore ka sistemskoj cirkulaciji, bez obzira na lokalizaciju suženja, dovodi do opterećenja pritiskom leve komore koja mora, uprkos suženju, da tokom sistole u aortu istisne svu krv prispelu tokom dijastole. Zbog toga se generiše razlika pritisaka, tzv. gradijent pritiska, koji je jedan od najhitnijih parametara za procenu težine opstrukcije. Vremenom se razvijaju hipertofija i fibroza leve komore. Na osnovu visine gradijenta se SAo dele na blage, srednje teške, teške i kritične stenoze.
Kliničke manifestacije i prirodna istorija Pojava i težina simptoma kod dece sa SAo zavise od stepena opstrukcije. Blaga do umerena stenoza ne prouzrokuje simptome. Teška stenoza je praćena pojačanim zamaranjem, bolom u grudima pri naporu i sinkopama. Novorođenčad i odojčad sa kritičnom stenozom aorte imaju znake i simptome srčane slabosti.
Dijagnostika
Bolest se najčešće dijagnostikuje na osnovu patološkog auskul- tatornog nalaza na srcu koji se čuje od novorođenačkog uzrasta. U auskultatornom nalazu dominira sistolni ejekcioni šum, najbolje čujan u drugom međurebamom prostoru sa desne strane, uz ivicu grudne kosti, praćen trilom na mestu najbolje čujnosti i u jugularnoj jami. Što je stenoza izraženija, to se povećavaju trajanje i frekvencija šuma. Kod valvularne stenoze aorte često se čuje sistolni ejekcioni klik, dok je aortna komponenta drugog tona oslabljena.
Kod blage stenoze aorte EKG i radiografija srca i pilića ne pokazuju patološke karakteristike, dok se kod teške stenoze zapažaju znaci hipertrofije leve komore i postenotične dilatacije ushodnog dela aorte. Stepen stenoze aorte progredira sa rastom deteta. Često se pridružuje ili progredira i aortna regurgitacija.
Ehokardiografija je vodeća dijagnostička metoda kojom se defi- nišu mesto stenoze, morfologija zalizaka i stepen hipertrofije leve komore. Doppler ehokardiografski se određuje gradijent pritisaka između leve komore i mesta iznad stenoze.
Lečenje
Iako je hirurška valvulotomija dugo bila jedini način lečenja bolesnika sa značajnom stenozom aorte, dilatacija balonom je postala široko prihvaćena terapijska metoda, sa veoma dobrim rezultatima. Ishod balon dilatacije može da bude kompromitovan nastankom značajne aortne regurgitacije. Stenoza aorte subvalvularnog ili supravalvularnog tipa, neuspešna dilatacija balonom ili nastanak regurgitacije aorte posle interventne kardiološke procedure predstavljaju indikacije za hirurško lečenje.