Stafilokokna pneumonija (zapaljenje pluća)
Staphylococcus aureus izaziva oko 5% svih pneumonija. On luči različite toksine i ekstracelularae proteine – agresine, čija uloga u patogenezi bolesti nije u potpunosti rasvetljena.
Bolest je obično teška i prati je stopa visokog mortaliteta i u prethodno zdravih osoba. Bolest nastaje autoinokulacijom u osoba koje normalno nose stafilokok, ili prelaskom infekcije sa druge osobe.
Kako se manifestuje stafilokokna pneumonija?
Klinička slika je uglavnom slična pneumokoknoj pneumoniji, naročito kada se javlja kao komplikacija infekcije virusom influence (virus gripa).
Obimna nekroza tkiva i formiranje apscesnih šupljina nastaju zbog lučenja toksina i agresina. Nekrozu pomaže tromboza malih krvnih sudova.
Bolest nastaje naglo, s visokom temperaturom, toksemijom, zbu- njenošću i respiratornim tegobama.
Nekada se javljaju i stafilokokne promene na koži.
Kako se postavlja dijagnoza stafilokokne pneumonije?
Na radiografiji (rendgenski pregled) grudnog koša uočavaju se mnogobrojne mrljaste infiltracije s formiranjem šupljina u jedne četvrtine bolesnika, a kod 10% nastaje empijem.
U dijagnostičkom postupku nalaze se pozitivne hemokulture (analiza krvi) kod najmanje 25% bolesnika.
Kako se leči stafilokokna pneumonija?
Terapija se sprovodi penicilinom rezistentnim na beta-laktamaze (flukloksacilin), rifampicinom, cefalosporinima I generacije ili fusi- dinskom kiselinom.
Vankomicin se koristi kod sojeva rezistentnih na meticilin. Uza sve ove terapijske mogućnosti, mortalitet se kreće od 30 do 70%, ukoliko postoji bakterijemija (prisustvo bakterija u krvi).