Bolničke pneumonije (zapaljenja pluća)
Nozokomijalna (bolnička) pneumonija je infekcija donjih disajnih puteva u hospitalizovanih bolesnika, a nije postojala niti bila u inkubaciji u vreme prijema u bolnicu.
Ako se infekcija javi dva ili više dana posle prijema, smatra se da je stečena u bolničkim uslovima.
Najznačajniji predisponirajući faktori za bolničke pneumonije su endotrahealna intubacija ili traheostomija, tokom kojih dolazi do povreda sluznice, što olakšava infekciju.
Dijagnoza nozokomijalne pneumonije se postavlja kad se javi febrilnost, purulentan bronhopulmonalni sekret, leukocitoza u krvnoj slici i infiltrativne senke na radiografiji grudnog koša.
Spektar uzročnika razlikuje se od pneumonija koje nastaju van bolnice. Od najveće važnosti ovde su gram-negativni bacili (naročito sojevi pseudomonasa, ešerihije koli i klebsiele).
U bolničkim infekcijama čest je uzročnik Staphylococcus aureus, kao i anaerobni patogeni organizmi. Grampozitivni uzročnici nalaze se u malom procentu obolelih.
Patogeneza bolničkih pneumonija moguća je endogenom aspiracijom inficiranog nazofaringealnog sekreta, inhalacijom bakterija iz kontaminirane respiratorne opreme (aparati za inhalaciju i si.) i hematogenim širenjem iz ekstrapulmonalnih izvora.
Klinička slika je kao i kod drugih bakterijskih pneumonija, samo obično teža.
Radiogram (rendgenski snimak) grudnog koša pokazuje mrljaste senke, nekad postoje znaci atelektaze.
Dijagnostički postupak je kao u vanbolničkoj pneumoniji, osim što je obavezno uraditi hemokulture i bakteriološki pregled pleuralnog izliva, ako postoji.
U terapiji ovoga oblika pneumonije kombinovani cefalosporini III generacije (cefotaksim ili ceftazidim) i aminoglikozidi (gentamicin) obično su dovoljni.