Sekundarna preventiva oboljenja parodontijuma
Podela oboljenja parodoncijuma na gingivite i parodontopatije.
Podela gingivita na: kataralni, ulceronekrozni, hiperplastični, fibromatozni i deskvamativni.
Klinička slika svakog od nabrojanih gingivita, uz naglašavanje značaja i učestalosti kataralnog i ulceronekroznog gingivita.
Klinička slika parodontopatije, uz podelu bolesti na 4 stadijuma: prodromalni, početni, stadijum pune kliničke slike i terminalni stadijum.
Diferencijalna dijagnoza gingivita i parodontopatije – posebno kataralnog gingivita i prodromalnog i početnog stadijuma parodontopatije.
Primena parodontalnih indeksa u diferencijalnoj dijagnozi gingivita i parodontopatije (Gingivalni indeks-Lče-Silness, Indeks krvarenja gingive-Muhleman-Son, Ramljordov PDI indeks, merenje dubine gingivalnih – parodontalnih džepova, Metenje nivoa epitelnog pripoja).
Objašnjavanje razlika između gingivalnog sulkusa, gingivalnog džepa i paro- dontalnog džepa.
Ciljevi sekundarne preventive oboljenja parodoncijuma – uz napomenu da je osnovni cilj ove preventive da spreči progresiju inflamacije iz gingive u dublja tkiva parodoncijuma/alveolamu kost, periodoncijum i cement korena zuba, kao i da zaustavi početna razaranje dubljih tkiva potpornog aparata zuba – ako je do takvih razaranje već došlo – odnosno ako je bolesnik došao sa parodontopatijom u prodro- malnom stadijumu bolesti ili sa početnim razaranjima dubljih parodontalnih tkiva.
Objašnjenje koje mere i koji terapijski zahvati stoje na raspolaganju stomatologu u cilju sprovođenja adekvatne sekundarne preventive oboljenja parodoncijuma.
a) Terapija kataralnog gingivita (uklanjanje čvrstih i mekih naslaga sa zuba – primena “ručnih” instrumenata i aparata sa ultrazvukom – kavitrona. Primena kompletnog programa primame preventive oboljenja parodoncijuma/edukaci- ja, motivacija i obuka u održavanju redovne i pravilne oralne higijene, sprovo- đenje programa oralne higijene, kontrola te higijene i remotivacija u održavanju pravilne oralne higijene, pravilna i adekvatna ishrana, kontrola opšteg zdravstvenog stanja i ostale mere primame preventive oboljenja parodonciju- ma).
b) Terapija ulceronekroznog gingivita (primena antibiotika – uz kritički osvrt na elektroforezu penicilina, profesionalno uklanjanje svih naslaga sa zuba, kao i ceo program primame preventive oboljenja parodoncijuma, nsistiranje na be- sprekomoj oralnoj higijeni i redovnim kontrolama nivoa oralne higijene kod stomatologa).
Objašnjavanje značaja terapije posledica, do kojih dovodi ulceronekrozni gingivit – posebno na interdentalnoj gingivi.
Terapijski zahvati da se te posledice uklone (mogućnost primene fizikalnih za- hvata-fiilguracije, elektrodesikacije i elektrohirurgije), uz naglašavanje prednosti hi- rurških postupaka za pravilno modeliranje narušenog integriteta interdentalne i marginalne gingive – primena gingivektomije i gingivoplastike u “modeliranju” pravilnog oblika gingive nakon preležanog ulceronekroznog gingivita.
c) Terapijski zahvati čiji je cilj eliminacija hiperplastične gingive, odnosno leče- nje hiperplastičnog i fibromatoznog gingivita – mere za održavanje adekvatne oralne higijene, fizikalne terapije mere i hirurški postupci – gingivoplastika, sa svojim specifičnostima u eliminaciji proliferisane gingive i produktivnog zapa- ljenja tkiva gingtive.
d) Terapijske mere u cilju prevencije produbljivanja patološkog procesa u paro- doncijumu u osoba koje već boluju od parodontopatye u prodromalnom ili početnom obliku. Naglašavanje značaja oralne higijene, redovnih kontrolnih pregleda, provere stanja okluzije i artikulacije zuba, provera opšteg zdravstvenog stanja pacijenata i eventualnog prisustva faktora rizika za nastajanje parodo- ntopatije.
Ukazivanje na značaj i mogućnosti “prevođenja” navedenih oblika gingivita u stanje potpunog zdravlja parodoncijuma.
Mogućnosti reparacije, pa i regeneracije alveolarne kosti, periodoncijuma, cementa korena zuba, kao i gingive u osoba obolelih od parodontopatije u početnom, a pogotovo u prodromalnom stadijumu bolesti.