• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Preventiva u stomatoškoj hirurgiji

Preventiva u stomatoškoj hirurgiji

Vađenje zuba, kao najčešća hirurška intervencija u svakodnevoj stomatološkoj praksi može biti uzrok brojnih komplikacija koje mogu nastati u ranom ih poznom periodu. Jedna od najčešćih ranih postekstrakcionih komplikacija je pojava alveolita. Pozne komplikacije najčešće se manifestuju pojavom više ili manje izraženih defor­macija alveolarnog grebena koje otežavaju ili onemogućavaju izradu protetske nado­knade. Osim vađenja zuba i druge hirurške intervencije mogu biti uzrok pojave ovih komplikacija mada, imajući u vidu operativne principe ovakva mogućnost je znača­jno reda.

Postupak vađenja zuba potrebno je prilagoditi broju i morfologiji korenova zuba jer se na taj način najbolje preveniraju komplikacije i sprečavaju veći defekti alveolarnog grebena. Svaka komplikovana ekstrakcijja zuba potencijalno nosi rizik od oštećenja mekih i koštanih tkiva alveolarnog grebena.

Prilikom luksacionih pokreta nastaje lagano širenje (elongacija) vestibulame i oralne koštane lamele koja omogućava lakše uklanjanje zuba iz alveole. Posle ekstrakcije zuba neophoidno je, stoga, izvršiti repoziciju elongiranih ivica koštane la­mele koja se izvodi jednostavnim pritiskom na vestibulamu i oralnu površinu koštane alveole. Na ovaj način se postiže da se smanji zjap alveole posle vađenja zuba, me­hanički štiti koagulum u rani posle vađenja zuba kao i da se omogući ravnomema re- sorpcija alveolarne kosti. Posle ekstrakcije zuba posebno treba obratiti pažnju na pri­sutni interradikulami septum koji perzistira u alveoli posle vađenja višekorenih zuba. U slučajevima kada je septum sa uskom bazom (konvergentni korenovi zuba) njego­va ishrana je otežana te se mora ukloniti jer može biti uzrok pojave postekstrakcio- nog bola i alveolita. Osim uklanjanja septuma najbolja prevencija nastanka alveolita je formiranje zdravog, konzistentnog i adherentnog koaguluma posle vađenja zuba. Ekstrakcionu ranu treba zaštiti površnom tamponadom prvih 15 minuta dok se ne formira čvrst koagulum. Svakako treba ukazati pacijentu da ne ispira ranu posle va­đenja zuba jer na taj način može ukloniti koagulum iz rane.

 

Septumi koji posle vađenja zuba prominiraju ivice alveolarne čašice (kod pa- rodontopatičnih zuba) takođe moraju biti uklonjeni jer mogu usloviti i neravnomemu resorpciju alveolarnog grebena.

Nepravilnosti na alveolarnom grebenu nastaju najčešće posle nekorektne ekstrakcije zuba. Primena grubih instrumenata uslovljava često povredu mekih tkiva alveolarnog grebena pa sekundarno zarastanje dovodi do pojave ožiljka koji u funkcionalnom i estetskom smislu ne zadovoljava. Takođe suviše duboko aplikovana klešta preko ivica alveolarnog grebena dovode do uklanjanja većeg dela vestibulame i oralne površine alveole što će imati za posledicu otežano zarastanje i stvaranje ve­ćeg defekta grebena. Ovakva komplikacija često nastaje kod multiplih ekstrakcija zuba kada se ne izvrši obrada neravnih ivica alveolarnog grebena. Deformacija gre­bena može nastati i kod pojedinačnih ekstrakcija kada se one vrše u većim vreme­nskim razmacima pa nastaje neravnomema resorpcija alveolarne kosti.

Prevencija anomalija gremena kod multiplih ekstrakcija vrši se primenom je­dnostavne metode intrakortikalne osteoplastike. Metoda se sastoji u uklanjanju spongioznog dela kosti između vestibulame i oralne lamele. Ovo se najjednostavnije čini Lijerovim kleštima ili većim okruglim borerom. Posle uklanjanja koštane spo- ngioze reponiraju se i približe ivice vestibulame i oralne koštane lamele a rana ušije i fiksira pojedinačnim šavovima. Prednosti ove metode leže u očuvanju periosta, inse- rcija mišića i očuvanoj ishrani kosti. Na ovaj način formira se korektan oblika gre­bena a stepen koštane resorpcije se značajno smanjuje jer kompaktna kost sa obe strane grebena, koja je u ovom slučaju očuvana omogućava ravnomemu i usporenu resorpciju.

U slučajevima već prisutnih koštanih nepravilnosti grebena one moraju biti hi- rurški uklonjene radi izrade dobre protetske nadoknade. U ovim slučajevima najčešće se ukazuje potreba za hirurškim uklanjanjem koštanih egzostoza i elongiranog tubera gornje vilice.

Koštane egzostoze mogu se javiti na svim delovima alveolarnog grebena i po- sledica su ne samo nepravilne ekstrakcije zuba već i drugih stanja kao što su odlama- nje dela alveolarne kosti, ciste,odontogeni tumori, osteomijelit i dr.

Koštane egzostoze moraju se ukloniti pre izrade proteze jer u protivnom uzro­kuju jake bolove i onemogućavaju nošenje i stabilizaciju proteze. Uldanjanje košta­nih nepravilnosti vrši se hirurški. U tom cilju formira se mukoperiostalni režanj koji se ekstendira u fomiks pod uglom od 45 stepeni i samo u predelu egzostoze. Ne treba ekstendirati režanj visoko u fomiks jer se na taj način može oštetiti mišićni pripoj sa posledicama sniženja dubine vestibulamog sulkusa.

Posle odizanja mukoperiosta uklanjanje prominirajuće kosti vrši se borerom ili Lijerovim kleštima pri čemu treba štedeti što više kortikalni sloj kosti. Posle uklanja­la kosti ista se uglača, ispere i ušije pojedinačnim šavovima.

Elongirani tuber je nepravilnost koja nastaje u slučajevima nedostatka zuba antagonista kada se alveolarni nastavak gornje vilice sa ili bez zuba izdužuje i pone­kad dolazi u kontakt sa zubima donje vilice. Na ovaj način tuber se mora hirurški ukloniti.

Incizija se čini sredinom grebena i ekstendira koso u fomiks. Prilikom ukla­njanja koštanog tkiva treba voditi računa o položaju poda maksilamog sinusa. Posle nivelacija kost se zaravni, višak sluzokože ukloni i rana ušije pojedinačnim šavovi­ma Protetsku nadoknadu treba uraditi što pre, najbolje neposredno posle skidanja šavova.

Slični članci

Odlučili ste se za ugradnju implanata zuba? Ovo je sve što treba da znate

Ukoliko ste u ranoj mladosti imali probleme sa zdravljem zuba, pored čestih bolova, najčešće rešenje je bilo vađenje zuba. Pogotovo...

Pročitaj jošDetails

Umnjaci: Najčešća pitanja i odgovori o proceduri vađenja

Da li imate probleme sa umnjacima i bojite se da je došlo vreme za vađenje istih? Kada je u pitanju...

Pročitaj jošDetails

Godišnji paketi zubne zaštite – Vaša putanja ka zdravom osmehu

U potrazi za besprekornim osmehom i očuvanim zdravljem usne šupljine, Pejović Dental vam predstavlja svoje ekskluzivne godišnje pakete zubne zaštite....

Pročitaj jošDetails

Šta su fasete i u kojim slučajevima su najbolji izbor?

Viniri su drugo ime za isti protetički dodatak - fasete za zube i čine novu tehniku za estetsku promenu izgleda...

Pročitaj jošDetails

Koje usluge pruža najbolji stomatolog u Beogradu?

Potraga za najboljim stomatologom nikada nije laka jer pacijenti traže različite usluge i na različite načine vrednuju najbolju ordinaciju. Ipak,...

Pročitaj jošDetails

Kako se rešava razmak između zuba na najbrži način?

Veoma česta pojava u stomatologiji koja se dijagnostifikuje jednostavno specijalističkim pregledom je dijastema – pojava razmaka ili slobodnog prostora između...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Kardiohirurška oboljenja i stomatologija

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.