Promena boje usana
Intenzivno crvena boja usana javlja se u slučaju poliglobulije, što se događa kod izrazitog oslobađanja broja eritrocita u perifernu cirkulaciju.
Slične promene na usnama nastaju i pri povećanju krvnog pritiska (hipertenzije), kao i u osoba obolelih od ciroze jetre. Plameno crvena boja usana prati i febrilne reakcije i povećanje telesne temperature, kao i avitami- noze vitamina grupe B.
Slična obojenost usana nastaje i posle dugotrajnog lečenja hormonima iz grupe kortiko- steroida.
Smeđa pigmentacija usana se javlja i pri izuzetno teškim i kahektičnim stanjima, koja se sreću u obolelih od tuberkuloze, karcinoma i drugih teških bolesti. Smeđa obojenost usana nastaje i u žena za vreme klimaksa, kod žena obolelih od adneksita i tumora ovariju- ma.
Smeđa obojenost usana nastaje za vreme sunčanja gde ultravioletni zraci stimuliraju melanoblaste na produkciju melanina. Ta prebojenost je simetrična i javlja se na obe usne. Nekada mogu postojati i razlike, tako da donja usna, kao jače eksponirana, dobije tamniji ton.
Zamućene ili opalescentne usne nastaju usled jače izražene hiperkeratoze koja dolazi pri mehaničkim iritacijama. To nije prava obojenost usne već se samo javlja lako za- mućenje tako da se jasno ne raspoznaje sve- tloružičasta boja sluzokože usne. Opalescencija usana nastaje i kad a su usne izložene nepovoljnim klimatskim uslovima, kao što su povećanje temperature, vetrovi, izrazito suv vazduh, sunce i slično. Opalescenciju usana izazivaju i neki jaki začini, pušenje i tako dalje. Slične promene nastaju usled deficita vitamina A, hiperholeste- rolemije i drugo.
Blede usne prate sva oboljenja i stanja u kojima nastaje smanjenje ukupnog broja eritrocita u perifernom krvotoku ili prilikom apsolutnog smanjenja broja eritrocita.
Bledilo usana se javlja pri krvarenju posle velikih povreda i drugih hemoragija (krvarenja u digestivnom traktu, urogenitalnom traktu i si.), intenzitet bledila zavisi od stepe- na iskrvarenja.
– Plavičasta obojenost usana nastaje kod radnika koji dolaze u kontakt sa sumpordioksi- dom. To se događa u radnika zaposlenih u fa- brikaciji sumporne kiseline, u proizvodnji cementa i slično.
– Ljubičasta obojenost usana predstavlja hi- poksiju. Ta se boja javlja kod srčanih dekom- pezacija i predstavlja veoma važan dijagnostički znak.
– Crne mrlje i tamno obojene usne nastaju kod radnika zaposlenih u rudniku uglja, dimniča- ra, u radnika zaposlenih na preradi gvožđa i slično.
– Tamne pigmentacije prouzrokuju intenzivna produkcija melaninakoji nastaje usled deficita B, C vitamina i PP vitamina.’ Ova melanoza (poznata kao Riehlova bolest) najčešće nastaje u žena između 30. i 50. godine starosti.
– Smeđecrvena obojenost usana u obliku mrlja (rede čitave usne) može nastati i posle većih unutrašnjih krvarenja. Smeđecrvene mrlje na usnama potiču od hematoidina koji nastaje raspadanjem eritrocita.
Smeđu obojenost izaziva i hemosiderin, koji nastaje raspadanjem eritrocita u toku skorbuta, raznih hemoragičnih dijateza i pemicio- zne anemije.
– Smeđa obojenost usana može nastati usled povećane količine melanina. Intenzitet obojenosti zavisi od mesta gde se taloži melanin. Tako, ako se melanin taloži bliže prema površini onda usne postaju smeđe obojene. Ako je pak taloženje melanina u dubljim partijama, onda usne postaju plavičaste. Mela- ninske mrlje se javljaju na usnama u obolelih od Adisonove bolesti gde dolazi do poremećaja u produkciji kortikosteroida, hormona nadbubrežne žlezde.
Ista slika javlja se i pri akutnim leukemijama, jer su i one praćene eritropenijom.
Jake emocije kao strah, psihički stres, ljutnja i si. mogu biti praćene bledilom usana.
– Bele mrlje na usnama nastaju za vreme leu- koplakije kao posledica intenzivne keratini- zacije. Ove mrlje su kod obolelih od Lichen planusa u vidu mreže. Bele mrlje se javljaju i u pušača. To se događa na onom mestu gde pušač drži cigaretu. Karakteristično je za pu- šače da pri pušenju cigaretu uvek drže na istom mestu između usana. Usled toplotnog dejstva pri sagorevanju cigarete, kao i hemij- skog dejstva benzopirina, nastaje hiperemija posle čega sledi hiperkeratoza i to mesto po- beli.
Bele mrlje na usnama izazivaju salicilati i koncentrovani rastvor vodonik peroksida. Bela boja koja nastaje na mestu na kojem koncentrovani vodonik peroksid dolazi u kontakt sa epitelom usne nije posledica kau- stičnog oštećenja. Bela mrlja nastaje usled prodora kiseonika u tkivo i njegovog intenzivnog oslobađanja iz vodonik peroksida, bela boja dolazi od nagomilavanja velikog broja mehurića kiseonika na jednom mestu. obojenost zavisi i od stanja epitela. Ukoliko je usna inflamirana i obojenost je veća. Po prestaanku dejstva vodonik peroksida bela obojenost se gubi i usna dobija normalnu boju-
Bele mrlje (u obliku polja, linija ili mrlja) nastaju posle povrede usana, opekotina ili he- mijskih oštećenja nekim kaustičnim sredstvom.
Te mrlje predstavljaju ožiljke koji mogu biti praćeni deformacijom usne.
Neke kiseline (sirćetna, mravlja kiselina i druge) mogu izazvati oštećenja epitela koja su bele boje.
Srebro nitrat u dodiru sa epitelom usne stvara bele mrlje koje kasnije postaju sive, pa i crne.