Oralni znaci oštećenje olovom
Oralne promene koje nastaju u toku trovanja olovom opisuju se kao Stomatiiis satumina.
Patološke promene su izražene «a: parodonei- jumu,: jeziku i oralnoj sluzokoži. rede su zahvaćena ostala oralna tkiva i organi (usne, regionalne limfne Žlezde, pljuvačne žlezde) promene na parodoncijumu se manifestuju olovnim rubom na gingivi. Olovo hematogenim putem dospeva u parodoncijum u kome se deponuje u qbliku sulfida. Marginalni deo gingive postaje sivoplav. Taj plavičasti rub javlja se najčešće na gingivi u pređelu gornjih zuba. Rede se javlja na gingivi u predelu ostalih zuba. Pigmentacije van gingive su veoma retke.
Olovni rub ne nalazimo uvek kod trovanja olovom. pregledom 322 radnika iz topionice olova i cinka u Trepči kod kojih su bili izraženi znaci trovanja olovom, utvrđeno je daje olovni rub imalo samo 20,8% otrovanih.
: Depozicija olova u parodonctjuihu dovodi i do drugih promena. Usled poremećaja u krvotoku gingive zbog prisutnog olovosulfida nastaje atrofija, reduktivnim dejstvom Olova’ i oduzimanjem kiseonika i oduzimanjem kiseonika stvaraju se povoljni Uslovi za anaerobnu infekciju (fuzospirohetama i dr.) pa su česti i alternativni procesi gingive u vidu ulcero-nekroznih promena. To dovodi do razaranja parodoncijuma, rasklaćenje i ispadanjem zuba.
Promene u obolelih se ogledaju na zubima. Zubi postaju zelenkasti i kestenjasti.
Promene u jeziku su uvek prisutne i manifestuju se crvenilom i otokom jezika sa otiscima zuba na bočnim stranamaježika.O veprornene u jeziku su nespecifične.
Projnene na oralnoj itluzokoži su izjra^erie lij du eksudativnog zapaljenja Sluzokožaito naročito obraza je crvena i edematozna.
Bolesnici osećaju metalan ukus u ustima
U dijagnozi oralnih oštećenja služi dokaz olova u parodoncijumu, kao i neke druge analize, (c/o&az/- vanje koproporfiriria u mokrpći obojelih i nalaz ba- zofilno punktiranih:eiitmcita u perifernom krvotoku).
Dokazivanje olova u parodoncijumu je naročito značajno u slučaju ako postoji sumnja da su pigmentacije gingive melanogene prirode. Ukoliko su pigmentacije posledica taloženja olovosulfida, onda će već posle prve retrogradne elektroforeze od 100 m A/min nastupiti obezbojenje marginalnog delà desni .Tô je vidljivo i golim okom, a moguće je dokazati i dozirati olovo u materijalu (gazi) koji je korišten pri elektroforezi. Na ovaj način se mogu evakuisati znatne količine olova. Pri jednoj aplikaciji moguće je evakuisati iz parodoncijuma i preko 400 gama olova.
U nejasnim slučajevima gde se sumnja na oralna oštećenja olovom, valja izvršizi pregled mokraće obolelih. Ukoliko je u pitanju trovanje olovom u mokraći obolelih će se naći materija poznata kao korpoporfirin. Danasse nalaz korpoporfirina u mokraći smatra kao najpouzdaniji znak trovanja olovom.
U krvi otrovanm olovom nalaze se i karakteristični bazofilno punktirani eritrociti. Smatra se da više od 1.000.000 bazofilno punktiranih eritrocita označava trovanje olovom.