Oštećenja usne duplje dejstvom toplote
Sluzokoža usne duplje izložena je dejstvu različite temperature. Oralni epitel je osetljiv kako na delovanje niske tako i visoke temperature. Mnogo teža i češća su oštećenja pod dejstvom visoke temperature. Oralna tkiva su izložena dejstvu visokih temperatura pri uzimanju tople hrane i napitaka, ali i pri upotrebi toplih instrumenata u toku stomatološke intervencije. Termička oštećenja nastaju i pri direktnom podlaganju proteze u ustima odnosno pri polimerizaciji kojom prilikom se oslobađa toplota.
Oštećenje oralnih tkiva zavise od dužine delo- vanja kao i visine temperature. Na težinu oralnih oštećenja koja prouzrokuje topla hrana pri doditu š tkivom utiče i gustina hrane. Pri istim ostalim uslo- vima(visina temperature i vreme trajanja) rede sup- stance, kao na primer kafa, čaj, supa i mleko izazivaju blaža oštećenjaod onih koja nastaju od gušćih materija kao što su: masti, razna Ulja i kuvana variva. Oštećenja koja izazivaju termički nadražaji su u obliku opekotina koje mogu biti prvog, drugog i trećeg stepena.
OPEKOTINE PRVOG STEPENA predstavljaju relativno blaga oštećenja. Otečena mcsta su izrazito osetljiva. Pod jezikom se oseća uzdignuće glatke površine.
Ova vrsta opekotina nastaje najčešće od tople hrane i napitaka. Lokalizovajie su na sluzokoži prednjeg dela nepca.
Opekotine prvog stepena na oralnim tkivima traju 24 do 48 časova i prolaze bez ikakvih posledi ca. Nikakvo lečenje nije potrebno.
OPEKOTINE DRUGOG STEPENA predstavljaju teža oštećenja. Crvenilo i edem su jače izraženi. Kao posiedica intenzivne eksudacije nastaje podizanje jednog dela epitela, pa se na taj način obrazuju vezikule odnosno bule. Njihov vek je vrlo kratak tak° da njihovim prskanjem ostaju erodova- ne površine nepravilnog oblika, pokrivene krpama epitela. Bule na rumenom delu usana su ispunjene bistrom seroznom tečnošću i, po prskanju na erodo- vanoj površini obrazuju se žućkaste kruste. Okolna sluzokoža je crvena. Bolovi su veoma jaki i smanjena je pokretljivost usana.
? I u slučaju opekotina drugog stepena relativno brzo nastaje ozdravljenje] Već posle tri do pet dana nastaje epitelizacija. Samo izuzetno ostaju ožiljci. To Se događa ukoliko su zahvaćene veće površine.
Lečenje najčešće nije potrebno. Mogu se kori- glli blagi antiseptici koji imaju ulogu da spreče sekundarnu infekciju. Ukoliko su izražene subjektivni; tegobe onda obolela mesta valja premazivati nekim anestetičnim sredstvima (LMokain i dr.).
OPEKOTINE TREĆEG STEPENA su izrazito teška oštećenja pri kojima nije zahvaćena samo* oralna sluzokoža već i dublja oralna tkiva pa čak 1 mišići. Na mestima opekotina trećeg stepena usled koagulacije krvnih proteina i tromboze krvnih sudova nastaje ograničeno izumiranje tkiva u vidu nekroze. Tako se stvaraju ulkusi nepravilnog oblika, resorpcijom toksičnih produkata sa mesta oštećenja nastaju i opšti poremećaji u vidu malaksalosti i fe- brilnih reakcija. Bolesnici imaju veoma jake bolove, koji se pojačavaju pri jelu i ¡govoru.
Zarastanje se odvija veoma sporo i traje danima. Epitelizacija počinje tek posle demarkacije ne- krotičnog tkiva. Posle zarastanja ostaju grubi ožiljci sa manjim ili većim funkcionalnim smetnjama. Funkcionalni poremećaji zavise od lokalizacije i te- žine termičkog oštećenja. Ožiljci na jeziku mogu izazvati smetnje pri jelu i govoru. Ako su ožiljci u predelu usana onda nastaju estetske deformacije, U vrlo teškim slučajevima pojaviće se i mikrostomija.
U lečenju se koriste velike doze Procain pencil- lin-a, od preko 800.000 U. Penicilin se aplikuje intramuskulamo i to svakodnevno u toku 10 dana. Po- sledice funkcionalnih poremećaja se često mogu korigovati hirurškim putem.
Oštećenja oralnih tkiva koja izaziva niska temperatura su nehotična. To su relativno reda oštećer nja. Nastaju pri dijagnostičko-terapijskoj primeni niskih temperatura. Tp se na primer događa prilikomprimene hloretila. ako hladnoća izazvana hlo- retilom bude predozirana i potraje duže nego što je potrebno može nastati nadražaj sluzokože. Na tim mestima nastaje hiperemija i otok. Rede se stvaraju bule odnosno vezikule čijim prskanjem postaju le- zije koje su veoma bolne. Zarastanje ovih lezija ide po pravilu vrlo sporo.