Oštećenja usne duplje lekovima
Ova oštećenja su jatrogene prirode i nastaju u toku primene raznih sredstava i medikamenata u toku stomatoloških zahvata, rede ova oštećenja mogu izazvati sami bolesnici primenom nekih medikamenata.
Stepen i priroda oštećenja zavise od vrste pri- menjenog hemijskog sredstva odnosno medikamenta kao i od količine, koncentracije i dužine dej- stva hemijske materije. Oštećenja su obično blage prirode, i manifestuju se blagom opalescencijom i ljuštenjem oštećenog epitela. Ogoljena mesta su jako osetljiva. rede nastaju oštećenja dubljih tkiva, pri čemu su i posledice teže.
Medikamentozna oštećenja oralnog epitela uglavnom nastaju pri upotrebi arsena. To se događa pri aplikaciji arsena ukoliko nije dovoljno i potpuno rubno zatvaranje, pa arsen dođe u kontakt sa okolnim tkivima, nastale promene zavise od količine arsena koji je došao u kontakt sa okolnim tkivom kao i od dužine dejstva. na mestima dodira nastaje hemijsko oštećenje tkiva u obliku nekroze. Oštećena mesta su veoma bolna, a epitelizacija i zarastanje se odvijaju veoma sporo.
Oštećenja oralnog epitela nastaju pri upotrebi srebronitrata. To se događa pri nepažljivom lapsira- nju aftoznih Jezija. Na oštećenim mestima nastaje opalescencija posle čega se javlja i dekvamacija epitela. Rede nastaju oštećenja i dubljih oralhih tkiva.
Slične promene nastaju i pri upotrebi kaustič- nih sredstava (karbolna kiselina, trihlorsirćetna kiselina) u lečenju parodontalnih džepova.
Oštećenje oralnog epitela može izazvati i kon- centrovani rastvor hipermangana. Pored oštećenja mekih tkiva, pri primeni hipermangana nastaju i promene na zubima. Zubi pri primeni koncentrova- nih rastvora budu prebojeni mrko. Istovremeno zubi dobijaju i veoma karakterističan sjaj.
Akcidentalna medikamentozna oštećenja oralnog epitela mogu izazvati sami bolesnici. To se dešava kada oni usled pulpitičnih bolova stavljaju u karoznu šupljinu Aspirin ili analgetična sredstva u obliku tablet, neku jaku bazu ili kiselinu, koncen- trovani alkohol i slično. Bolesnici često usta ispira- ju alkoholom ili ga drže na mestu destruiranog zuba, Oštećenja koja tom prilikom nastaju su površinska i relativno blaga. Manifestuju se samo opalescencijom i blagom inflamacijom okolne sluzokože. Samo izuzetno može doći do veće alteraci- je tkiva.
Hemijska oštećenja mogu nastati f na gingivi bolesnika koji desni masiraju korom od limuna, koncentrovanim rastvorom kuhinjske soli, jodom, itćL Na gingivi, zavisno od vrste sredstava, a i od učestalosti i intenziteta masaže, nastaju različite promene. Te promene se manifestuju u vidu crvenila i deskvamacije, a u težim slučajevima nastaju i le- zije gingive. Ukoliko je gingiva prethodno bila in- flamirana i oštećenja su teža. Bolesnicima sa ovakvim oštećenjimatreba preporučiti da pored ob- ustavemasaže desni i pri mene ovih sredstava, ispi- raju .usta svežim čajem od kamilice^ Posle uklanjanja dentalnog plaka i uklanjanja, inflamacije gingive, bolesnike treba obučiti u održavanju higijene zuba i usta i primeni stručne masaže. Ova masaža se obavlja samo prstom, bez primene medikamenata i drugih sredstava.