• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
Vaš internet lekar
No Result
View All Result

SIFILIS USTA

SIFILIS USTA

Sifilis je (kao i tuberkuloza) specifična, hronič- na i infektivna bolest. Prouzrokovač bolesti je blade spiroheta ([Spirochaeta pallida — Treponema palli- da). To je anaerobni mikroorganizam, spiralnog ob­lika, koji ima do 20 jednakih zavoja. Bleda spirohe­ta se razlikuje od ostalih brojnih oralnih bakterija spiralnog oblika po tome što ima pravilne i jednake zavojke.

Sifilis se prenosi direktno i indirektno. Direkt­no prenošenje biva pri oro-oralnom ili oro-genital- nom kontaktu. Indirektno prenošenje nastaje preko raznih predmeta kao što su pribor za jelo, razni in­strumenti i slično. Bleda spiroheta sa zaražene maj­ke može se preneti putem placente na plod. Tako nastaje kongenitalni sifilis.

Bleda spiroheta prodire u oralna tkiva samo kroz oštećenu sluzokožu. kroz intaktnu sluzokožu spiroheta ne prodire.

Klinička slika oralnih promena zavisi od stadi- juma razvoja bolesti. Iz didaktičkih razloga sifilis se deli na tri stadijuma: prvi stadijum sifilisa poznat i kao inicijalni stadijum, drugi stadijum sifilisa ili rezolutivni stadijum i treći stadijum sifilisa koji je poznat i kao destruktivni stadijum. Kao posebna forma se opisuje kongenitalni sifilis.

PRVI STADIJUM SIFILISA

Možda će vaszanimati

KIRETAŽA PARODONTALNIH DŽEPOVA (OBRADA PARODONTALNIH DŽEPOVA)

APARATI SA MLAZOM VODE za održavanje oralne higijene

ODRŽAVANJE ORALNE HIGIJENE POMOĆU PRANJA ZUBA ČETKICOM

Prvi (inicijalni) stadijum sifilisa karakteriše stvaranje tvrdog šankra (ulkus durum), koji se javlja na usni i vrhu jezika, a rede na gingivi u predelu frontalnih zuba.

Bleda spiroheta prodire kroz oštećen epitel. Najčešće su to jedva vidljiva ili golim okom nevi­dljiva oštećenja. Posle prodora blede spirohete ošte­ćenje na epitelu zarasta i kroz tri nedelje na tom me- stu se stvara jedna papula u vidu crvenoljubičastog uzdignuća. Papula je veličine čiodine glave, i ona raste brzo u širinu i dubinu, posle čega i ulceriše. Nastali ulkus je okruglog ili ovalnog oblika, veliči­ne 1/1 do 1 cm u prečniku. Dno ulkusa je crveno i tvrdo, a usled serozne eksudacije površina mu je sjajna, kao polirana. Ulkus je bezbolan.

Posle nekoliko dana ulkus na usni se pokriva žućkastom krustom, dok ako je na jeziku odnosno gingivi, onda se umesto kruste javlja sivožuta psu- domembrana. .

Ulkus durum traje od četiri do osam nedelja, a zatim zarasta sa diskretnim ožiljkom. Na mestu ožiljka javlja se blaga pigmentacija koja se posle iz- vesnog vremena gubi.

Iz primarnog afekta tokom četiri do pet nedelja od momenta infekcije nastaje rasejavanje spirohete limfnim putem Regionalne limfne žlezde (submen- talne, submandibulame, preaurikulame i druge) uvećavaju se i postaju tvrde i elastične. Karakteri­stično za ove žlezde je da su one bezbolne, a koža iznad njih nije promenjena.

Od šeste nedelje bolesti pojavljuje se generali- zovani adenit. Zahvaćene su pazušne, lakatne i dru­ge limfne žlezde. Generalizovani adenit najmani- festniji je oko devete nedelje, kada nastaje drugi stadijum sifilisa.

DRUGI STADIJUM SIFILISA

Na kraju prvog stadijuma sifilisa, oko osme de­vete nedelje od trenutka infekcije, nastaje hemato- gena diseminacija treponema. U bolesnika se ja­vljaju opšti znaci infekcije u vidu glavobolja i temperature, sa bolovima u mišićima i zglobovima. Izražena je anemija i ubrzana sedimentacija eritro­cita. Moguća su oštećenja bubrega i jetre.

Po koži i oralnoj sluzokoži se javljaju makule i papule,

Makule se javljaju po bočnim delovima trupa, po stomaku i udovima. Promene su obično sime­trične. Makule su u obliku crvenih mrlja koje vre­menom tamne. Makule traju nekoliko nedelja, i gu­be se bez terapije, da bi se kasnije ponovo javile.

Makule u usnoj duplji su lokalizovane u zad­njim partijama usne duplje (meko neoce, nepčani lukovi i tonzile). Ove amkule se slivaju i daju ena- tem koji je oštro ograničen prema tvrdom nepcu. Zbog svoje lokalizacije, ove promene opisuju se kao sifilistična angina (Angina syñlistica). U bole­snika su izražene i subjektivne tegobe u vidu žare­nja i pečenja.

Makule se mogu javiti i na jeziku, pa on postaje crven i gladak. Nekada po oralnoj sluzokoži makule mogu postati sivobele, da zahvaćeni delovi oralne sluzokože izgledaju kao da su premazani srebroni- trato.

Papule se javljaju po trupu, ekstremitetima i li­cu. Mrkocrvene su i mogu da ulcerišu pa se posle toga ulcerisana mesta pokrivaju krastama.

U ustima se papule javljaju na tonzilama, retro- molarnom predelu, jeziku i u blizini uglova usana. Papule mogu biti pojedinačne ili spojene, pa daju enantem. One su u početku u obliku svetloljubiča- stih čvorića tvrde konzistencije, veličine zrna soči- va. Vremenom se slivaju u veće infíltrate, posle če­ga ulcerišu.

Nekada papule imaju beličasto-opalescentni izgled. Takve bele površine se nazivaju beli plakovi (Plaque muqueses). Na njima se mogu javiti ulcera- cije pokrivene žućkastosivim fibrinoznim eksuda- tom. Ovakvi beli plakovi javljaju se na vrhu i boč­nim stranama jezika. Izrazito su bolni, naročito pri jelu i govoru.

Dragi stadijum sifilisa traje od devete nedelje, pa do pet, odnosno 10 godina.

TREĆI STADIJUM SIFILISA

Ovaj stadijum sifilisa traje od pete godine na­kon infekcije, pa do kraja života. Treći stadijum si­filisa karakterišu produktivne promene i stvaranje tzv. sifilističnih guma i tubera. U ovom stadijumu nastupaju i teške destruktivne promene na mozgu, kičmenoj moždini i aorti. Od sluzokoža najčešće su zahvaćene one u usnoj duplji, grlu i nosu. promene u usnoj duplji su lokalizovane na: usnama, jeziku, nepcu i alveolarnim nastavcima.

Promene na usnama su u obliku guma i tubera. Tuberi mogu biti pojedninačni ili multipni. razvija­ju se sporo i bezbolno na površini usne ili duboko u mišićnom tkivu. Tuberi su u obliku tamnocrvenih čvorića. Njihovim ulcerisanjem nastaju nepravilni ulkusi podrivenih ivica. Tuberi zarastaju sa ožilj­kom. Na periferiji ožiljka stvara se nov tuber i evo­lucija se ponavlja. Gume se na usnama retko javlja­ju. Ukoliko se jave onda su u obliku tamnocrvenih čvorova veličine zrna sočiva do lešnika. Kao i tuberi mogu biti pojedinačne ili multipne. Posle izvesnog vremena u gumama nastaje centralna nekroza i stvara se ovalna ulceracija sa uzdignutim lividnim ivicama. Dno ovih ulveracija je pokriveno žućka­stim masama, ispod kojih se nalaze granulacije. Po­sle četiri do šest nedelja gumozne ulceracije zara­staju sa ožiljkom, neke gume ne ulcerišu, već se resorbuju, ostavljajući ožiljno tkivo. Usled retrakci- je ožiljaka nastaju estetske greške i artikulacione smetnje.

Promene na jeziku su takođe u obliku guma i tubera. Guma ima obično više i postavljene su povr­šinski ili u dubini mišićnog sloja. Površinske gume ulcerišu stvarajući ulceracije uzdignutih lividnih ivica, dok im je dno pokriveno žućkastim granuka- cijama. Posle zarastanja nastali defekt se popunjava vezivnim tkivom, ostavljajući ožiljak. Retrakcijom ožiljka nastaju deformacije jezika.

Duboke gume jezika se resorbuju a nastali de­fekti se ispunjavaju fibroznim tkivom. Tako nastaje skleroza jezika. Zavisno od broja guma skleroza može biti ograničena (ukoliko je u pitanju jedna gu­ma) ili difuzna (ukoliko je bilo više guma). Ograni­čena skleroza se manifestuje tvrdinom. Sluzokoža na tom mestu je izdignuta, crvena i bez papilamog pokrivača. Difuzna skleroza zahvata veće površine i dovodi do uvećanja jezika. Kao posledicaresorpci- je tubera u dubini jezika, stvaranje veziva i kasnije njegove retrakcije, na dorzalnoj strani jezika nasta­ju uzdužne i poprečne brazde. U brazdama se nađu površne gume ili tuberi koji ulcerišu i zatim zarasta­ju sa ožiljkom. Morfologija jezika se menja i jezik postaje crven, bradavičast, te podseća na kožu kro­kodila.

Promene na nepcu su takođe u obliku guma i tubera. Raspadanje gume može da perforira može da perforira nepce, pa da se tako uspostavi komuni­kacija između nosne i usne duplje. Bolesnicima pri­likom uzimanja hrane, jelo i piđe izlazi na nos.

Ukoliko su gume u gornjoj i donjoj vilici, onda one dovode do destrukcije kosti sa rasklaćenjem i ispadanjem zuba. Ispadanje zuba je bezbolno.

Treći stadijum sifilisa traje od pete godine na­kon infekcije, pa do kraja života. Dok su bolesnici u prvom i drugom stadijumu sifilisa zarazni i opasni po okolinu, takva opasnost u trećem stadijumu sifi­lisa ne postoji.

Previous Post

TUBERKULOZNI OSTEOMUELIT USNE DUPLJE(OSTEOMYELITIS TUBERCULOS

Next Post

SCLERODERMIA USNE DUPLJE

Slični članci

KIRETAŽA PARODONTALNIH DŽEPOVA (OBRADA PARODONTALNIH DŽEPOVA)

KIRETAŽA PARODONTALNIH DŽEPOVA (OBRADA PARODONTALNIH DŽEPOVA) Kiretaža parodgltalnih džepova je terapijski zahvat kojim se u okviru druge faze lečenja obolelih...

Read more

APARATI SA MLAZOM VODE za održavanje oralne higijene

APARATI SA MLAZOM VODE za održavanje oralne higijene Takvi aparati se mogu koristiti kao pomoćno sredstvo za održavanje oralne higijene....

Read more

ODRŽAVANJE ORALNE HIGIJENE POMOĆU PRANJA ZUBA ČETKICOM

ODRŽAVANJE ORALNE HIGIJENE POMOĆU PRANJA ZUBA ČETKICOM Pranje zuba četkicom je najčešće primenjivani i najefikasniji način održavanja oralne higijene. Da...

Read more

UTVRĐIVANJE PROGNOZE ZA POJEDINE ZUBE U OSOBA SA PARODONTOPATIJOM

UTVRĐIVANJE PROGNOZE ZA POJEDINE ZUBE U OSOBA SA PARODONTOPATIJOM U obolelih od parodontopatija, posle postavlja­nja dijagnoze, donosi se prognoza u...

Read more

USPOSTAVLJANJE DOBRIH OKLUZO-ARTIKULACIONIH ODNOSA BRUŠENJEM ZUBA

USPOSTAVLJANJE DOBRIH OKLUZO-ARTIKULACIONIH ODNOSA BRUŠENJEM ZUBA     Brušenje zuba je najčešće primenjivana meto­da za uspostavljanje okluzalnog uravnoteženja, od­nosno dobrih...

Read more

BRUŠENJE ZUBA U CENTRALNOJ OKLUZIJI

BRUŠENJE ZUBA U CENTRALNOJ OKLUZIJI Brušenje u položaju centralne okluzije vrši se sa ciljem da se odstrani traumatski kontakt zuba...

Read more
Load More
Next Post

SCLERODERMIA USNE DUPLJE

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti krvi i hematopoeznog sistema (hematologija)

Neutropenija (sniženi nivo neutrofila u krvi)

Anorhija (anorchia)
Dečje i urodjene bolesti (pedijatrija)

Anorhija (anorchia)

Mučnina (nausea)
Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Štitna žlezda

Štitna žlezda

Dijabetesna periferna neuropatija

Dijabetesna periferna neuropatija

Efikasan tretman bola u grlu

Efikasan tretman bola u grlu

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.