• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

LICHEN PLANUS usne duplje

LICHEN PLANUS usne duplje

 
 

To je benigna, hronična dermatoza, u toku koje se javljaju karakteristične lihenske papule. Te papu- le su veličine zrna prosa ili sočiva, a od okoline su jasno ograničene. Na koži su papule crvene, pa se bolest opisuje kao Lichen ruber planus, dok su na oralnoj sluzokoži bele, pa se bolest i naziva samo Lichen planus. Bolest s javlja u srednjem životnom dobu u osoba oba pola podjednako. Veoma retko se sreće u dece i osoba u senijumu.

ETIOLOGUA

Lihen planus je bolest nepoznate etiologije. Bolest može biti nasledna. Utvrđeno je da lihenoid- ne promene mogu izazvati neki lekovi kao: arsen, antimalarici, preparati zlata, tuberkulostatici, tetra- ciklinski antibiotici i streptomicin. Lihen se često javlja i kod dijabetičara. Smatra se da lihen mogu prouzrokovati psihosomatski poremećaji. Lihen se češće javlja u nervoznih i emotivno nestabilnih oso­ba. Da je lihen psihosomatsko oboljenje služi i po­datak da se ova bolest češće javlja kod stanovnika u urbanim sredinama i velikim gradovima nego u se­lu. Smatra se da pušenje takođe može imati etiolo- šku ulogu u nastanku lihena. Neka ispitivanja uka­zuju i na autoimunu prirodu bolesti.

KLINIČKA SLIKA

Često se lihen javlja na oralnom epitelu kao sa­mostalno oboljenje, a da pri tom promene na koži nisu izražene. Na oralnoj sluzokoži lihen planus se najčešće javlja na obrazu i to u predelu okluzalne li­nije i na retromolamom predelu, ivicama i dorzal- noj strani jezika i podu usne duplje. Znatno rede se promene odvijaju na tvrdom nepcu i gingivi.

Lichen planus se u usnoj duplji javlja u dva ob­lika i to kao retikulami lihen (Lichen reticularis) i erozivno-ulcerozni oblik lihena (Lichen erosiva-ul- cerosa).

kalnoj površini pripojne gingive semimukozi usana i tvrdom nepcu. Smatra se da se retikulama forma lihena najređe lokalizuje na mekom nepcu i podu usne dupllje. Bolest se javlja u obliku beličastih pa- pula veličine čiodine glave, papule se golim okom ne mogu pojedinačno razlikovati i vide se u obliku belih linija ili traka. Nekada se one vide u obliku mrežice, lista paprati, pocepane čipkane zavese, ra­znih polukrugova i krugova.

Papule se javljaju na inflamiranoj sluzokoži. Morfološki integritet epitela je očuvan.

LICHEN EROSIVA-ULCEROSA

Ovaj oblik se relativno često javlja.

Erozivno-ulcerozna forma lihena se lokalizuje na obraznoj sluzokoži, gingivi, jeziku, nepcu i podu usta. najređe se javlja na rumenom delu usana.

Ovu formu lihena karakteriše destrukcija oral­nog epitela.

U toku bolesti se ajvljaju bule, čijim prskanjem nastaju erozivno-ulcerozne površine, nepravilnog oblika i različite veličine. Ulcerozne površine su pokrivene beličasto-žućkastim fibrinoznim eksuda- tom, a okružene su zonom inflamacije. na delu slu- zokože koji odgovara zoni inflamacije sreću se beli- časte linije u obliku traka ili se javljaju formacije čipkastog oblika koje predstavljaju konfluirane li- henske papule.

Ulcerožerozivne lezije su posledica oštećenih bula, ali one mogu nastati i bez stvaranja buloznih eflorescencija.

Kožne promene se kod obolelih od lihena ja­vljaju na unutrašnjoj strani podlektice, koti trbuha i na bedrima. Lihenske papule se mogu javiti i po svim ostalim delovima kože, izuzev kože glave, na kojoj se promene nikad ne javljaju.

Osnovna eflorescenca kožnih promena je cr­venkasta papula, koja u dalljem razvoju menja boju pa dobija i braonkast ton. papule se javljaju na crve­noj mrlji i oštro su ograničene od okoline. Izdignute su iznad ravni kože. Veličine su zrna sočiva do zrna prosa, papule su na vrhu ravne i čak nešto malo udu­bljene. praćene su intenzivnim svrabom. Spajanjem papula mogu se obrazovati ploče nepravilnog obli­ka, čija veličina ne prelazi veličinu dlana. Spaja­njem lihenskih papula mogu se stvoriti i prstenaste formacije ili pravilne i nepravilne linije.

LEČENJE

Lečenje obolelih od lihena može biti opšte i lo­kalno.

Lokalna terapija obuhvata:

–            eliminaciju sekundarne infekcije,

–            delovanje na inflamaciju

–            smanjenje subjektivnih tegoba i

–            ubrzanje epitelizacije oraln sluzokože.

–            vitaminskih preparata.

Lečenje zavisi od kliničkog oblika lihen. Naro­čito veliki problem u terapiji predstavljaju erozivni oblici lihena. Sve terapijske mere kole se primenju- ju lokalno deluju uglavnom simptomatski.

Od antibiotika najčešče se koristsi eritromicin. On se može aplikovati za ispiranje usta kao 0,8% rastvor. Bolesnicima se preporučuje ispiranje usta ovom solucijom tri do četiri puta na dan. Eritromi­cin se per oralno primenjuje u vidu kapsula od 250 mg. lečenje traje više dana.

. Kortikosteroidi se aplikuju lokalno (intralezijski) i parenteralno. Sintetski kortikosteroid triamci- nolon acetonid, pozna pod fabričkim nazivima Ke- nalog, Kenacort ili Adcortyl, ordinira se u Orabazi 0,1 % za premazivanje lezija u ustima tri puta dnev- no.Ovaj lek se može aplikovati i putem injekcija u same lezije.

Prikladan za lokalnu aplikaciju je 0,5% Lidex gel. On se koristi tri do četiri puta dnevno.

Decadron se koristi kao sirup od 0,5 mg/ml. Bolesnici ispiraju usta tri do čtiri puta dnevno deka* dronom (1 kašičica za čaj). Lek ne treba gutati već posle ispiranja izbaciti iz usta.

Parenteralno se daju polusintetski kortikoste­roidi kao što su: prednizon, deksametazon i drugi. Kortikosteroidi se peroralnim putem daju u dnev­nim dozama od 20 do 30 mg. Posle prvih sedam da­na lečenja doze se smanjuju na 5 do 10 mg dnevno. Pri ovim dozama kortikosteroidi ne ispoljavaju spo­redna dejstva, ili su ona neznatna. Nekada se lokal­no dva puta nedeljno aplikuje 0,5 do 1 mi Dexame- tasona ispod najizraženijih promena.

Antimikotična sredstva se koriste ukoliko se pojavi kandidijaza. Tada se za ispiranje usta koristi Nistatin suspenzija od 100.000 IJ. Prikladan način aplikacije nistatina je u obliku dražeja od 500.000 IJ koje bolesnici rastvaraju u ustima tri do četiri puta dnevno. Koristi se i Daktarin gel kojim se obolela mesta premazuju četiri do pet puta dnevno. Obolele lezije se mogu premazivati Canesten vaginalnim gelom. U lečenju obolelih od lihena koriste se i imunosupresivna sredstva, kao što su ciklosporini. Suspenzijom Cyclosporina u količini od 5 ml u tra­janju od 5 minuta bolesnici treba da mesec dana is­piraju usta. Ciklosporin u deset procentnom masli­novom ulju služi za pemazivanje obolelih mesta tri puta dnevno u toku dva meseca.

Ukoliko je lihen praćen izrazitim tegobama, onda se lokalno mogu koristiti neiritirajuća antisep- tična sredstva, kao sedativi per os. Anestetici, kao na primer 5% mast Lidocaina, aplikuje se više puta na dan. Anestezin se koristi kao 10% glicerinski rastvor. Tetracin sprej, poznat kao Gingicain se ta- kože uspešno primenjuje više puta na dan. Slično se koristi i tetrahlorid u obliku 2% masti.

Sedativi se koriste naročito ukoliko su oboleli od lihena i neurotične osobe. Daje se heksamidrose- difenin-hlorid, poznat pod fabričkim nazivom Be- nifen. On se ordinira dva do tri puta dnevno po jed­na dražeja posle jela. Koristi se i sedativno dejstvo diazepana, pod fabričkim imenom Apaurin, u dozi od tri dražeje od dva do pet mg dnevno.

Sve preduzete terapijske mere daju relativno slabe Fezultate. Lihen je rezistentno obolljenje i le- čenje se sprovodi veoma dugo. Pored svih lokalnih i opštih mera, bolesnici moraju da se drže strogog hi- gijensko-dijetetskog režima. Obolelima treba za­braniti ljutu i jako začinjenu hranu, upotrebu žesto­kih pića i pušenje. Bolesnici od lihena moraju da održavaju optimalnu oralnu higijenu i moraju da budu pod stalnom kontrolom stomatologa.

Slični članci

Odlučili ste se za ugradnju implanata zuba? Ovo je sve što treba da znate

Ukoliko ste u ranoj mladosti imali probleme sa zdravljem zuba, pored čestih bolova, najčešće rešenje je bilo vađenje zuba. Pogotovo...

Pročitaj jošDetails

Umnjaci: Najčešća pitanja i odgovori o proceduri vađenja

Da li imate probleme sa umnjacima i bojite se da je došlo vreme za vađenje istih? Kada je u pitanju...

Pročitaj jošDetails

Godišnji paketi zubne zaštite – Vaša putanja ka zdravom osmehu

U potrazi za besprekornim osmehom i očuvanim zdravljem usne šupljine, Pejović Dental vam predstavlja svoje ekskluzivne godišnje pakete zubne zaštite....

Pročitaj jošDetails

Šta su fasete i u kojim slučajevima su najbolji izbor?

Viniri su drugo ime za isti protetički dodatak - fasete za zube i čine novu tehniku za estetsku promenu izgleda...

Pročitaj jošDetails

Koje usluge pruža najbolji stomatolog u Beogradu?

Potraga za najboljim stomatologom nikada nije laka jer pacijenti traže različite usluge i na različite načine vrednuju najbolju ordinaciju. Ipak,...

Pročitaj jošDetails

Kako se rešava razmak između zuba na najbrži način?

Veoma česta pojava u stomatologiji koja se dijagnostifikuje jednostavno specijalističkim pregledom je dijastema – pojava razmaka ili slobodnog prostora između...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Oralna kandidijaza

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.