LICHEN PLANUS usne duplje
To je benigna, hronična dermatoza, u toku koje se javljaju karakteristične lihenske papule. Te papu- le su veličine zrna prosa ili sočiva, a od okoline su jasno ograničene. Na koži su papule crvene, pa se bolest opisuje kao Lichen ruber planus, dok su na oralnoj sluzokoži bele, pa se bolest i naziva samo Lichen planus. Bolest s javlja u srednjem životnom dobu u osoba oba pola podjednako. Veoma retko se sreće u dece i osoba u senijumu.
ETIOLOGUA
Lihen planus je bolest nepoznate etiologije. Bolest može biti nasledna. Utvrđeno je da lihenoid- ne promene mogu izazvati neki lekovi kao: arsen, antimalarici, preparati zlata, tuberkulostatici, tetra- ciklinski antibiotici i streptomicin. Lihen se često javlja i kod dijabetičara. Smatra se da lihen mogu prouzrokovati psihosomatski poremećaji. Lihen se češće javlja u nervoznih i emotivno nestabilnih osoba. Da je lihen psihosomatsko oboljenje služi i podatak da se ova bolest češće javlja kod stanovnika u urbanim sredinama i velikim gradovima nego u selu. Smatra se da pušenje takođe može imati etiolo- šku ulogu u nastanku lihena. Neka ispitivanja ukazuju i na autoimunu prirodu bolesti.
KLINIČKA SLIKA
Često se lihen javlja na oralnom epitelu kao samostalno oboljenje, a da pri tom promene na koži nisu izražene. Na oralnoj sluzokoži lihen planus se najčešće javlja na obrazu i to u predelu okluzalne linije i na retromolamom predelu, ivicama i dorzal- noj strani jezika i podu usne duplje. Znatno rede se promene odvijaju na tvrdom nepcu i gingivi.
Lichen planus se u usnoj duplji javlja u dva oblika i to kao retikulami lihen (Lichen reticularis) i erozivno-ulcerozni oblik lihena (Lichen erosiva-ul- cerosa).
kalnoj površini pripojne gingive semimukozi usana i tvrdom nepcu. Smatra se da se retikulama forma lihena najređe lokalizuje na mekom nepcu i podu usne dupllje. Bolest se javlja u obliku beličastih pa- pula veličine čiodine glave, papule se golim okom ne mogu pojedinačno razlikovati i vide se u obliku belih linija ili traka. Nekada se one vide u obliku mrežice, lista paprati, pocepane čipkane zavese, raznih polukrugova i krugova.
Papule se javljaju na inflamiranoj sluzokoži. Morfološki integritet epitela je očuvan.
LICHEN EROSIVA-ULCEROSA
Ovaj oblik se relativno često javlja.
Erozivno-ulcerozna forma lihena se lokalizuje na obraznoj sluzokoži, gingivi, jeziku, nepcu i podu usta. najređe se javlja na rumenom delu usana.
Ovu formu lihena karakteriše destrukcija oralnog epitela.
U toku bolesti se ajvljaju bule, čijim prskanjem nastaju erozivno-ulcerozne površine, nepravilnog oblika i različite veličine. Ulcerozne površine su pokrivene beličasto-žućkastim fibrinoznim eksuda- tom, a okružene su zonom inflamacije. na delu slu- zokože koji odgovara zoni inflamacije sreću se beli- časte linije u obliku traka ili se javljaju formacije čipkastog oblika koje predstavljaju konfluirane li- henske papule.
Ulcerožerozivne lezije su posledica oštećenih bula, ali one mogu nastati i bez stvaranja buloznih eflorescencija.
Kožne promene se kod obolelih od lihena javljaju na unutrašnjoj strani podlektice, koti trbuha i na bedrima. Lihenske papule se mogu javiti i po svim ostalim delovima kože, izuzev kože glave, na kojoj se promene nikad ne javljaju.
Osnovna eflorescenca kožnih promena je crvenkasta papula, koja u dalljem razvoju menja boju pa dobija i braonkast ton. papule se javljaju na crvenoj mrlji i oštro su ograničene od okoline. Izdignute su iznad ravni kože. Veličine su zrna sočiva do zrna prosa, papule su na vrhu ravne i čak nešto malo udubljene. praćene su intenzivnim svrabom. Spajanjem papula mogu se obrazovati ploče nepravilnog oblika, čija veličina ne prelazi veličinu dlana. Spajanjem lihenskih papula mogu se stvoriti i prstenaste formacije ili pravilne i nepravilne linije.
LEČENJE
Lečenje obolelih od lihena može biti opšte i lokalno.
Lokalna terapija obuhvata:
– eliminaciju sekundarne infekcije,
– delovanje na inflamaciju
– smanjenje subjektivnih tegoba i
– ubrzanje epitelizacije oraln sluzokože.
– vitaminskih preparata.
Lečenje zavisi od kliničkog oblika lihen. Naročito veliki problem u terapiji predstavljaju erozivni oblici lihena. Sve terapijske mere kole se primenju- ju lokalno deluju uglavnom simptomatski.
Od antibiotika najčešče se koristsi eritromicin. On se može aplikovati za ispiranje usta kao 0,8% rastvor. Bolesnicima se preporučuje ispiranje usta ovom solucijom tri do četiri puta na dan. Eritromicin se per oralno primenjuje u vidu kapsula od 250 mg. lečenje traje više dana.
. Kortikosteroidi se aplikuju lokalno (intralezijski) i parenteralno. Sintetski kortikosteroid triamci- nolon acetonid, pozna pod fabričkim nazivima Ke- nalog, Kenacort ili Adcortyl, ordinira se u Orabazi 0,1 % za premazivanje lezija u ustima tri puta dnev- no.Ovaj lek se može aplikovati i putem injekcija u same lezije.
Prikladan za lokalnu aplikaciju je 0,5% Lidex gel. On se koristi tri do četiri puta dnevno.
Decadron se koristi kao sirup od 0,5 mg/ml. Bolesnici ispiraju usta tri do čtiri puta dnevno deka* dronom (1 kašičica za čaj). Lek ne treba gutati već posle ispiranja izbaciti iz usta.
Parenteralno se daju polusintetski kortikosteroidi kao što su: prednizon, deksametazon i drugi. Kortikosteroidi se peroralnim putem daju u dnevnim dozama od 20 do 30 mg. Posle prvih sedam dana lečenja doze se smanjuju na 5 do 10 mg dnevno. Pri ovim dozama kortikosteroidi ne ispoljavaju sporedna dejstva, ili su ona neznatna. Nekada se lokalno dva puta nedeljno aplikuje 0,5 do 1 mi Dexame- tasona ispod najizraženijih promena.
Antimikotična sredstva se koriste ukoliko se pojavi kandidijaza. Tada se za ispiranje usta koristi Nistatin suspenzija od 100.000 IJ. Prikladan način aplikacije nistatina je u obliku dražeja od 500.000 IJ koje bolesnici rastvaraju u ustima tri do četiri puta dnevno. Koristi se i Daktarin gel kojim se obolela mesta premazuju četiri do pet puta dnevno. Obolele lezije se mogu premazivati Canesten vaginalnim gelom. U lečenju obolelih od lihena koriste se i imunosupresivna sredstva, kao što su ciklosporini. Suspenzijom Cyclosporina u količini od 5 ml u trajanju od 5 minuta bolesnici treba da mesec dana ispiraju usta. Ciklosporin u deset procentnom maslinovom ulju služi za pemazivanje obolelih mesta tri puta dnevno u toku dva meseca.
Ukoliko je lihen praćen izrazitim tegobama, onda se lokalno mogu koristiti neiritirajuća antisep- tična sredstva, kao sedativi per os. Anestetici, kao na primer 5% mast Lidocaina, aplikuje se više puta na dan. Anestezin se koristi kao 10% glicerinski rastvor. Tetracin sprej, poznat kao Gingicain se ta- kože uspešno primenjuje više puta na dan. Slično se koristi i tetrahlorid u obliku 2% masti.
Sedativi se koriste naročito ukoliko su oboleli od lihena i neurotične osobe. Daje se heksamidrose- difenin-hlorid, poznat pod fabričkim nazivom Be- nifen. On se ordinira dva do tri puta dnevno po jedna dražeja posle jela. Koristi se i sedativno dejstvo diazepana, pod fabričkim imenom Apaurin, u dozi od tri dražeje od dva do pet mg dnevno.
Sve preduzete terapijske mere daju relativno slabe Fezultate. Lihen je rezistentno obolljenje i le- čenje se sprovodi veoma dugo. Pored svih lokalnih i opštih mera, bolesnici moraju da se drže strogog hi- gijensko-dijetetskog režima. Obolelima treba zabraniti ljutu i jako začinjenu hranu, upotrebu žestokih pića i pušenje. Bolesnici od lihena moraju da održavaju optimalnu oralnu higijenu i moraju da budu pod stalnom kontrolom stomatologa.