Hetasorb® 6% plazma ekspander
Zaštićeno ime leka | Generičko ime leka | |
Hetasorb® 6% | hidroksietil škrob, | |
|
| natrijum-hlorid |
ATC | DDD | Trudnoća |
B05AA07 |
| Ne preporučuje se |
JKL | Oblik i pakovanje | Dojenje |
0179345 | Hetasorb® 6 % | Oprez. Nema dovoljno |
|
| podataka |
SASTAV
1000 ml rastvora sadrži 60 g Poli (0-2-hidroksietil)skrob (molama supstitucija 0,45-0,55)
(prosečna molekulska masa 200.000 Da), 9 g Natrijum-hlorida (Na+ 154 mmol, Cl-154 mmol)
Teorijski osmolaritet 309 mOsmol/l pH 5,0-7,0
DEJSTVO
Hetasorb® 6% je koloidni plazma ekspander koji sadrži 6% hidroksietil škrob (HES) u izotoničnom ratvoru soli (0,9% natrijum hlorid). Prosečna molekulska masa koloida je 200.000 Da, a molarna supstitucija (MS) 0,45-0,55, što znači da HES u prošeku sadrži 5 hidroksietil grupa po 10 glukoznih jedinica.
Hetasorb® 6% je izo-onkotski rastvor, što znači da je povećanje volumena plazme približno 100% u odnosu na zapreminu infuzije. Trajanje efekta na volumen plazme primarno zavisi od nivoa molekularne supstitucije, a manje od prosečne molekulske mase. Intravaskulama hidroliza polimera hidroksietil škroba kontinualno oslobađa manje molekule, koji su za uzvrat onkotski aktivni pre nego što se eliminišu putem bubrega.
Infuzija Hetasorb® 6% rastvora smanjuje hematokrit i viskozitet plazme.
Posle infuzije Hetasorb® 6% pacijentima sa hipovolemijom efekt povećanja volumena krvi se uglavnom održava u toku 3 do 6 sati. Hidroksietil škrob je mešavina nekoliko različitih supstanci sa različitim stepenom supstitucije i molekulske mase. Eliminacija zavisi od molekulske mase i stepena supstitucije. Molekuli manji od bubrežnog praga (60.000-70.000 Da) se eliminišu glomerularnom filtracijom. Veći molekuli razgrađuju se a-amilazom, a zatim se eliminišu putem bubrega. Brzina razgradnje se smanjuje sa povećanjem stepena substitucije. Početno poluvreme eliminacije iz seruma je približno 6 sati. Približno 50% date doze se izlučuje urinom u toku 24 sata.
INDIKACIJE
- Terapija i prevencija hipovolemije i šoka.
- Normovolemijska hemodilucija.
DOZIRANJE I NAČIN PRIMENE
Hidroksietil skrob (HES) se sme primenjivati samo intravenski.
Ukupna doza, trajanje i brzina infuzije će zavisiti od količine izgubljene krvi i/ili hemodinamskog statusa i opšteg kliničkog stanja j pacijenta. Doza se podešava praćenjem uobičajenih cirkulatornih parametara (npr. krvnog pritiska).
Mora se imati na umu rizik od cirkulatornog preopterećenja usled previše brzog davanja infuzije ili primene visokih doza.
Zbog mogućeg rizika od pojave anafilaktičke reakcije, prvih 10-20 ml Hetasorb 6% rastvora za infuziju treba davati sporo, uz pažljivo praćenje pacijenta.
Maksimalna brzina davanja infuzije:
Maksimalna brzina davanja infuzije mora da bude prilagođena I kliničkoj slici. Pacijenti sa akutnim hemoragičkim šokom: do 20 ml/ kg/h (što odgovara 0,33 ml/kg/min). U situacijama koje su opasne po život: 500 ml kao brza intravenska infuzija (bolus). Nešto sporija brzina infuzije je potrebna kod bolesnika sa opsežnim opekotinama • ili u stanjima septičkog šoka, kao i u perioperativnim indikacijama. Maksimalno dnevno doziranje:
Maksimalno dnevno doziranje od 2 g/kg/dan hidroksietil škroba (HES) ne bi smelo da se prekorači. To odgovara 33 ml/kg/dan 6% rastvora za infuziju (približno 2 500 ml/dan kod osobe od 75 kg).
Iskustvo u lečenju duže od 1-2 dana je ograničeno; u slučaju dužih ¡tretmana, dnevne doze su generalno bile smanjene. Povećan rizik od neželjenih dejstava u slučaju visokih kumulativnih doza, mora da i se uzme u obzir.
Deca:
Nema podataka o primeni Hetasorb® 6% infuzionog rastvora kod ¡dece. Primena kod dece se može sprovoditi samo nakon pažljive procene odnosa korist/rizik.
Dalje informacije:
Pacijenti sa primarnim gubitkom intersticijalne tečnosti moraju se prethodno lečiti-sa kristaloidima. Nakon infuzije HES-a, potrebno je kontrolisati elektrolite u serumu kao i balans vode. Ukoliko je potrebno, daju se elektroliti. Kod svih pacijenata je neophodno adekvatno snabdevanje tečnošću. U toku lečenja je potrebno pratiti bubrežnu funkciju (kontrola kreatinina u serumu).
Usled mogućih anafilaktičkih/anafilaktoidnih reakcija, odgovarajući monitoring pacijenata je neophodan.
Koristiti samo bistri rastvor iz neoštećene boce.
NEŽELJENA DEJSTVA
Preparati koji sadrže hidroksietil škrob mogu u retkim slučajevima izazvati anafilaktičke reakcije različitog stepena težine. U slučaju pojave alergijske reakcije, davanje infuzije mora se odmah obustaviti i primeniti1 odgovarajuće lečenje.
Primena hidroksietil škroba može dovesti do dozno-zavisnih poremećaja koagulacije. Može se registrovati i prolazno sniženje nivoa faktora koagulacije VIII koje je praćeno produženim vremenom koagulacije. Ovo nema klinički značaj kod većine pacijenata. Vrednosti hematokrita mogu biti smanjene, a proteini plazme razblaženi infuzijom velikih količina Hetasorb® 6%.
Vrednosti a-amilaze u serumu se mogu povećati u toku primene hidroksietil škroba. Ove povišene vrednosti nastaju usled formiranja enzim-supstrat kompleksa amilaza-hidroksietil škrob i usporene renalne eliminacije kompleksa i zbog toga vrednosti amilaze nemaju dijagnostičku vrednost kod pankreatitisa.
Svrab je uobičajeno neželjeno dejstvo nakon dugotrajne terapije visokim dozama hidroksietil škroba. Svrab se može javiti nekoliko nedelja posle poslednje infuzije, a može trajati nekoliko meseci.
PREDOZIRANJE
Glavni rizik akutnog predoziranja je preopterećenje volumenom. U tom slučaju mora se odmah prekinuti davanje infuzije, i ukoliko je potrebno dati diuretike.
KONTRAINDIKACIJE
- Poznata preosetljivost na hidroksietil škrob
- Hipervolemija
- Stanja hiperhidratacije (npr. intoksikacija vodom)
- Hiperhloremija ili hipernatremija
- Kongestivna srčana insuficijencija
- Plućni edem
- Bubrežna insuficijencija, sa oligurijom i anurijom
- Cerebralna hemoragija
- Teški poremećaji koagulacije krvi
- Teška oštećenja jetre
POSEBNA UPOZORENJA I MERE OPREZA
Kod pacijenata sa poremećajem funkcije bubrega potreban je poseban oprez, kao i priiagođavanje doziranja prilikom upotrebe Hetasorb® 6% infuzionog rastvora, s obzirom da se ovaj rastvor ieliminiše najvećim delom putem bubrega. Kod ovih pacijenata je neophodno pratiti bubrežnu funkciju, uključujući kreatinin u serumu, pre započinjanja, kao i u toku terapije.
Neophodno je praćenje serumskih elektrolita kao i balansa vode.
Cirkulatorno preopterećenje: Treba obratiti pažnju na mogućnost pojave cirkulatornog preopterećenja. Posebna pažnja treba da se obrati kod pacijenata sa rizikom od pojave plućnog edema i/ili kongestivne srčane insuficijencije, kao i kod težih poremećaja bubrežne funkcije.
Usled mogućih anafilaktičkih/anafilaktoidnih reakcija, odgovarajući monitoring pacijenata je neophodan.
U slučaju pojave alergijske reakcije potrebno je odmah prekinuti davanje infuzije i primeniti odgovarajuće lečenje.
Kao i ostali koloidni plazma ekspanderi, Hetasorb® 6% rastvor dovodi do razblaženja faktora koagulacije. Posebno, postoji promena u aktivnosti faktora VIII, koja je privremena i reverzibilna, i koja u odsustvu drugih poremećaja koagulacije, nema klinički značaj.
Potrebna je opreznost prilikom primene Hetasorb® 6% rastvora za infuziju kod pacijenata sa prethodnim poremećajem koagulacije krvi, oštećenom funkcijom jetre ili hemoragičkom dijatezom.
Infuzijom velikog volumena Hetasorb® 6% infuzionog rastvora može doći do smanjenja hematokrita i razblaženja proteina plazme.
Ukoliko dođe do značajnog razblaženja, potrebno je razmotriti primenu eritrocita, sveže smrznute plazme, trombocita ili pune krvi.
Prilikom određivanja krvne grupe, uzorci krvi se moraju uzeti pre primene Hetasorb® 6% infuzionog rastvora, zato što ovaj preparat može uticati na testove i dovesti do lažno pozitivnih rezultata za iregularne aglutinine.
Primena hidroksietil škroba može dovesti do porasta koncentracije a-amilaze u serumu, i to do vrednosti koje su 3 puta veće od gornje granice referentnih vrednosti, što je značajno prilikom postavljanja dijagnoze pankreatitisa.
Povećana aktivnost a-amilaze je posiedica nastajanja enzim- supstrat kompleksa amilaze i hidroksietil škroba, što dovodi do spore eliminacije putem bubrega, i zbog toga određivanje amilaze nema dijagnostičku vrednost u proceni oštećene funkcije pankreasa.
INTERAKCIJE
Istovremena primena heparina ili oralnih antikoagulantnih lekova može dovesti do produženja vremena koagulacije.
Inkompatibilnosti
U odsustvu studija inkompatibilnosti, ovaj preparat se ne sme mešati sa drugim lekovima.
Pretklinički podaci o bezbednosti leka Nisu sprovedene toksikološke studije na životinjama sa Hetasorb® 6%. Toksikološka ispitivanja na životinjama, u vidu ponavljanih tretmana hipervolemijskim proizvodima sličnim HES-u, su zabeležile pojavu krvavljenja i histiocitoze (akumulacija penastih histiocita/ makrofaga) u nekoliko organa, uključujući povećanu težinu jetre, bubrega i slezine. Registrovana je infiltracija i vakuolizacija masti u organe i povećanje AST-a i ALT-a u plazmi. Moguće objašnjenje nekih od ovih efekata je razblaženje krvi, povećanje cirkulatomog opterećenja i preuzimanje i akumulacija škroba u fagocitima. Standardnim testovima nije pokazana genotoksičnost za proizvode slične hidroksietil škrobu. Studije reproduktivne toksičnosti sa proizvodima sličnim hidroksietil škrobu nisu pokazale teratogena svojstva. Međutim, kod ponovljenog tretmana pokusnih životinja, uočeno je vaginalno krvavljenje i embrioletalni efekti.
TRUDNOĆA I DOJENJE
Nema kliničkih podataka o primeni Hetasorb® 6% infuzionog rastvora kod trudnica. Studije reproduktivne toksičnosti na životinjama nisu izvođene sa Hetasorb® 6% infuzionim rastvorom; u studijama toksičnosti na životinjama posle ponovljenih doza, preparati slični HES-u su doveli do vaginalnog krvavljenja i povišene stope letaliteta embriona. Štetni efekti na embrion se mogu desiti kao posledica anafilaktičkih reakcija kod trudnica, usled primene HES-a. Hetasorb® 6% rastvor se može koristiti u trudnoći samo ukoliko potencijalna korist za majku prevazilazi eventualni rizik za plod.
Za sada nema podataka o primeni ovog preparata kod dojilja.
UTICAJ NA PSIHOFIZIČKE SPOSOBNOSTI
Nije primenljivo.
NAČIN IZDAVANJA
Lek se može izdavati samo uz lekarski recept.
NAČIN ČUVANJA
Ne zamrzavati. Koristiti odmah nakon prvog otvaranja, a neiskorišćene količine rastvora uništiti.
Lek se uništava u skladu sa važećim propisima.
ROK UPOTREBE
3 godine.
PAKOVANJE
Boca sa 500 ml infuzionog rastvora.