Deveta nedelja trudnoće
U ovoj nedelji počinju da se formiraju kosti i hrskavice, ruke i noge rastu, a razvijaju se i prsti na nogama i rukama. Šake i prsti na rukama bebe bolje su razvijeniji od stopala i nožnih prstiju. Pokreti su složeniji i uključuju rotaciju i primicanje i odmicanje ruku. Beba se pokreće mnogo jasnije. Beba je dugačka oko 3 centimetra i teška oko 4 grama. Polni organi se mogu videti, ali je još rano da se odredi da li je u pitanju dečak, ili devojčica, iako je neko možda nestrpljiv.
Iako je razvitak embriona u poodmaklom stadijumu, u Vašem izgledu još uvek nema znakova trudnoće, ili su promene tako diskretne da ih samo Vi možete zapaziti.
Koža lica može postati glatkija nego inače, a lice nešto popunjenije. Kod nekih trudnica mogu se javiti i bubuljice, ali ova pojava brzo prodje. Tokom ove nedelje nivo HCG-a dostiže velike vrednosti, pa su i jutarnje mučnine veoma izražene.
Dojke postaju punije, i kod većine trudnica su osetljivije. Moguća je pojava pojačanog vaginalnog sekreta, što ne čudi obzirom da nivo hormona estriola raste i do 1.000 puta iznad vrednosti.
Preporučeno povećanje telesne težine u normalnoj trudnoći iznosi 10 – 12 (15) kilograma tokom čitavog perioda trudnoće. Manjak, ili višak kilograma može sprečavati optimalni razvitak bebe i otežati trudnoću kao i porodjaj.
Sve trudnice ne dobijaju jednako na težini, pa se nemojte uplašiti ukoliko se Vaš dobitak na težini razlikuje u odnosu na druge žene iz Vašeg okruženja. U prvom trimestru, većina žena dobije jedan do dva kilograma. U drugom trimestru sledi dobitak na težini od, otprilike šest kilograma, a u zadnjem oko pet kilograma.
Zbog zadržavanja tečnosti u telu, nosite prostraniju i lepršastiju odeću i nemojte jesti slanu hranu.