Deseta nedelja trudnoće
Većina organa Vaše bebe već postoji, a plan razvoja se upotpunjuje razvojem polnih organa. Formirani su unutrašnji polni organi koji počinju da luče hormone od kojih zavisi kompletan daljni razvoj pola deteta. Nastavlja se razvitak šaka i stopala i sada se palac počinje razlikovati od drugih prstiju. Počinju da se javljaju pupoljci zubića. Srce je u potpunosti razvijeno i sadrži četiri šupljinice. Mozak nastavlja razvoj: svaki minut nastane otprilike 250.000 novih moždanih ćelija. Ultrazvučno se mogu pratiti pokreti Vaše bebe. Beba je dugačka oko 4.5 cm, a teška oko 5 g.
Visok nivo hormona ß-hCG je razlog pojave tipičnih tegoba rane trudnoće: osećaj mučnine, pojačano lučenje pljuvačke, jutarnje povraćanje.
U ovom periodu nivo ß-hCG dostiže vrednosti od oko 1 milion IU/L. Ovako visoke vrednosti se održavaju do 12. nedelje trudnoće, a zatim nivo ß-hCG pada na 100.000 IU/L u 16. nedelji trudnoće. Sa padom niova ß-hCG obično prestaju problemi sa mučninom i povraćanjem u trudnoći. Ukoliko se ovi problemi nastavljaju, potrebno je razmotriti i njihove druge uzroke.
Osim osećaja mučnine i povraćanja, hormonske promene u trudnoći mogu izazvati promene na koži u smislu trudničkih pega na licu (chloasma) kao i snažnije pigmentacije drugih delova tela (areole oko bradavica na grudima, središnje linije na trbuhu – linea nigra).
Promene nastaju kao rezultat veće pigmentacije kože usled visokih nivoa estrogena. Osim tamnijih pigmentacija, mogu se javiti i spider nevusi: sitni crveni madeži sastavljeni od vrlo sitnih krvnih sudova.