Trideset druga nedelja trudnoće
Konačno je sasvim zrela i funkcija pluća. Plućne alveole obložene su surfaktantom koji omogućava širenje alveola kod prvog udisaja nakon rodjenja.
Sa sazrevanjem funkcije pluća, Vaša beba se može roditi i preživeti bez potrebe za veštačkom ventilacijom, ali je svaka nedelja trudnoće koju beba provede u materici, pravi blagoslov za nju.
Jedan od problema, ukoliko bi se beba rodila sada, bi bio njena mala porodjajna težina. Beba bi bila sasvim mršava i sa naboranom kožom, a upravo u sledećem periodu trudnoće, to treba da se promeni.
Sada se potpuno razvija se bebin sluh. U trbuhu je beba dobro zaštićena od buke, ali lepo čuje otkucaje Vašeg srca i rad creva. Na jaku buku, beba može da se uznemiri, čak i da zaplače. Vaša beba je dugačka oko 41 cm, a teška oko 1.600 – 1.800 g.
Najkasnije u 32. nedelji trudnoće planira se treći ultrazvučni pregled. Na ovom pregledu se evidentiraju položaj deteta, položaj i izgled posteljice, kao i količina plodove vode. Ukoliko postoje bilo kakve nepravilnosti, ultrazvučni pregled će se ponoviti u kraćem vremenskom periodu. Osim položaja bebe i posteljice, uobičajeno se vrše standardna merenja i procena rasta deteta.
Takodje, u toku ove nedelje se savetuje ponavljanje Coombs-ovog testa antieritrocitnih antitela.
Tokom trudnoće, u velikoj meri se menja metabolizam ugljenih hidrata, pre svega zbog stvaranja i izlučivanja velikih količina već postojećih (estradiol, estriol) kao i novonastalih hormona (hCG, hPL) posteljice. Svi ovi hormoni mogu da interferiraju sa metabolizmom ugljenih hidrata, pa je potrebna veća količina insulina majke.
U slučaju gestacionog dijabetesa (pojava šećerne bolesti tokom trudnoće) – rast bebe je brži, pa su bebe veoma krupne na rodjenju, što može iskomplikovati sam porodjaj,. Taskodje, češće su urodjene mane, veća je verovatnoća prevremenog porodjaja. Češća je i pojava žutice novorodjenčadi, kao i iznenadne smrti novorodjenčeta. Majke su podložnije infekcijama, a trudnoća se češće dovršava carskim rezom.
Rizični faktori za nastanak dijabetesa tokom trudnoće su
- diabetes u porodici
- previše plodove vode
- prethodni spontani pobačaji i neuspele trudnoće
- prekomerno dobijanje u telesnoj težini
- češće infekcije gljivicama
Dijagnoza šećerne bolesti nastale u trudnoći postavlja se pomoću testa opterećenja glukozom – OGTT (oral glucose tolerance test): određuje se vrednost šećera u krvi našte i 120 minuta nakon opterećenja šećerom – uzima se šećerni napitak (75 g šećera rastvorenog u 3 dl vode). Optimalno je analizu izvršiti između 20 – 24. nedelje trudnoće, a ako su prisutni rizični faktori i ranije. Dijagnoza dijabetesa se postavlja ako je vrednost glukoze nakon 120 minuta veća od 7.8 mmol/l.
Trudnice sa gestacionim dijabetesom moraju se češće kontrolisati, a preporučuje se dijeta od 1.800 – 2.200 kalorija, u dogovoru sa lekarom, a ukoliko ništa od pomenutog ne urodi plodom, mora se uključiti insulin.