Hemoragijski cistitis – zapaljenje mokraćne bešike sa krvarenjem
Hemoragijski cistitis podrazumeva bolno mokrenje urina sa masom eritrocita i krvnih ugrušaka.
Etiopa togeneza Akrolein, koji je produkt metabolizma citostatika ciklofosfamida i ifosfamida, oštećuje sluzokožu mokraćne bešike, a u slučaju staze urina i sluzokožu sabirnog sistema bubrega i uretera. U akutnoj fazi postoji edem i ulceracije na sluzokoži, koji mogu da se komplikuju infekcijom, a kasnije se razvijaju fibrozne promene koje dovode do disfunkcije mokraćne bešike.
Klinička slika
Naglo počinje disurija, mokraća je crvene boje zbog prisustva eritrocita, a mogu se videti i ugrušci krvi. Epizodi najčešće neposredno prethodi primena pomenutih citostatika, mada su opisana krvarenja iz fi-brozirane bešike i nakon više godina.
Lečenje
Prestanak davanja navedenih citostatika, hidracija, u slučaju masivnog krvarenja transfuzija koncentrovanih eritrocita, i ako je potrebno korekcija eventualne trombocitopenije ili koagulacionih poremećaja. Važno je dati spazmolitike i analgetike da bi se omogućila brza eliminacija urina iz bešike. Meriti satnu diurezu. Ukoliko koa-gulumi opstruiraju eliminaciju urina treba ih hitno eliminisati kateterom ili cistoskop-ski. U nekontrolisanom krvarenju treba pokušati endoskopsku elektrokauterizaciju krvarećih zona. Kako ova mera često nije uspešna, u literaturi su opisane i druge terapijske opcije, čije je razmatranje u domenu visoko specijalizovanih udžbenika.
Prevencija
Za vreme i nakon primanja ciklofosfami-da i ifosfamida bolesnika treba hidrirati. Voditi računa i o nadoknadi eventualnih gubitaka emezom. Danas se ovi lekovi, po pravilu, daju sa uroprotektorom natrijum-2 mer-kaptoetansulfonatom (mesna), koji se pri-menjuje intravenski ili peroralno, tako da je incidencija ove komplikacije veoma mala.