Daunov sindrom
Sindrom Langdon-Down, skraćeno Daunov sindrom, jeste skup simptoma i znakova koji uključuju karakterističan izgled (niži rast, kratak vrat, okruglo lice, zaravnjen potiljak, kose oči, spljošten nos
Kako nastaje Daunov sindrom?
U pitanju je hromozomska greška usled koje postoji višak genetskog materijala. Ovaj višak nastaje najčešće zbog greške pri deobi polnih ćelija jednog od roditelja, za šta je verovatnoća utoliko veća što su oni stariji, posebno majka. Međutim, i mlade majke rađaju decu sa Daunovim sindromom zbog neke druge greške, pri kojoj je, obično, jedan od roditelja prenosilac, ali je klinički zdrav, što se može lako utvrditi analizom njihovih ćelija.
Kakve probleme mogu očekivati sa bebom koja ima Daunov sindrom?
Deca sa Daunovim sindromom se obično rađaju nešto (mada ne mnogo) ranije i sitnija su, te možete očekivati probleme koje imaju deca sa malom porođajnom masom. Osim toga, bebe su mlitavije i teško sisaju, a i pri hranjenju pomoću flašice je potrebno dosta strpljenja. Obavezno treba uraditi ultrazvučni pregled srca, kako bi se isključile srčane mane koje bitno utiču na dalji tok i kvalitet života. Odojče sporije sazreva, kasnije prohoda i progovori, ali u tome, na kraju, ipak uspe.
Da li Daunov sindrom može da se leči?
Daunov sindrom ne može da se leči, ali komplikacije, najčešće, mogu, mada ne sve.
Urođene anomalije digestivnog trakta su, uglavnom, „popravljive“, ali srčane mane nisu uvek. Ono što je bitno je to da se, za sada, ne može uticati na stepen mentalne retardacije, ali, kako se radi o veoma dobroj i privrženoj deci, koja čak imaju i neke talente (muzički), rano započetim, strpljivim i sistematskim radom može se postići dosta.
Većina je u stanju da završi specijalnu školu, neka čak donekle i redovnu. Pojedina uspevaju da samostalno žive i rade, ali u svakom slučaju su vrlo emotivna, umeju da vole i, uz pomoć najbližih, mogu da vode ispunjen život. Detetu sa Daunovim sindromom je mesto u porodici. Odbacivanje i davanje u azil je za njega najgora moguća varijanta!