Deformiteti stopala
Nije retko da se beba rodi sa stopalima iskrenutim ka spolja ili unutra. Međutim, i takva stopala se, u većini slučajeva, pasivnim pokretom lako dovode u pravilan položaj. Tada govorimo o položajnom deformitetu, nastalom zbog teskobe u materici u kojoj je dotično stopalo duže vreme zauzimalo nepoželjan položaj.
Položajni deformiteti stopala se najčešće viđaju kod blizanaca i beba koje sul prednjačile karlicom. Nakon nekoliko dana, oni, obično, nestanu spontano ili uz-vežbice koje se majci pokažu još u porodilištu.
Kada treba potražiti savet lekara zbog urođenog deformiteta stopala?
Ukoliko je vaša beba rođena sa deformitetom stopala, pedijatri iz porodilišta će vas posavetovati kako da postupite i kome da se obratite ako je potrebno.
Za manje položajne deformitete će vam biti pokazane vežbe koje treba da sprovodite do prvog sistematskog pregleda sa mesec dana, a dalje kako vam pedijatar iz doma zdravlja bude rekao. Veći položajni, kao i strukturni deformiteti (oni kod kojih se stopalo ne može pasivnim pokretom dovesti u normalan položaj) zahtevaju konsultaciju fizijatra ili ortopeda odmah po otpustu iz bolnice.
Vrstu terapije određuje lekar. U principu, ako su sve kosti na broju i normalne dužine, svaki deformitet koji se leči od rođenja može da se otkloni. Nekad su dovoljne samo vežbe, a u težim slučajevima se bebi stavljaju gipsane udlage (obično samo noću), u kombinaciji sa fizikalnom terapijom, ili se vrši operativna korekcija.
Da li odojče može da ima ravne tabane?
Stopalo odojčeta deluje spušteno, iako već ima razvijen svod koji je prikriven naslagama masnog tkiva. Kada dete prohoda, snaga mišića potkolenice i stopala raste, hod prestaje da bude na širokoj osnovi, a masno jastuče iščezava, tako da u uzrastu od četiri godine svega 4% dece ima ravne tabane.
Da li nošenje cipela sa ortopedskim uloškom može da spreči spuštanje tabana?
Cipele sa ortopedskim uloškom dete sme da nosi samo po preporuci lekara