Fras kod bebe (febrilne konvulzije)
Moja bebs je imala fras. Užasno me plaši pomisao da se to može ponoviti. Šta da radim?
Neka deca su preosetljiva na povišenu temperaturu, ma šta daje njen uzrok. Čak i kada se radi o bezazlenijim infekcijama, kod njih nagli skok temperature nadražuje nervni sistem do te mere da nastaje stanje poznato pod imenom fras (febrilne konvulzije).
Dete iznenada gubi svest, ukoči se, „zavrati“ pogled i nakon toga počinje da se trza celim telom, ili samo jednim delom (na primer, rukom ili nogom).
Pritom može da ima penu na ustima, da se ugrize za jezik i umokri se, pa i ukaki. Iako u većini slučaja život nije ugrožen, ovo stanje izgleda toliko dramatično da niko i ne okleva da potraži pomoć lekara. Inače, napad obično prođe pre nego što prva pomoć stigne.
Šta da uradite kada se desi fras?
Najpre umijte dete hladnom vodom, kako bi se rashladilo. U slučaju da napad potraje duže od nekoliko minuta – javiće se modrilo kože, ali do smrtnog ishoda praktično nikad ne dolazi. Dobro je imati mikroklizmu Diazepama, koju u slučaju napada treba da uštrcate detetu rektalno, a kod dece koja su imala više napada ovaj lek se aplikuje pri svakoj temperaturi višoj od 38,5° C, ne čekajući da nastupi fras.
Čim se dete osvesti, dajte mu da popije lek za obaranje temperature (najbolje Paracetamol). Čak i ako febrilne konvulzije same prestanu, neophodno je da dete što pre odnesete lekaru. Fras je nasledan i ne javlja se pre šestog meseca života, a redak je u prvoj godini.
Može li fras da se ponovi?
Može! Sve do sedme godine predisponirano dete može da dobije fras kada ima povišenu temperaturu. Da se to ne bi dešavalo, pedijatar će preduzeti preventivne mere nakon prvog napada i naučiti roditelje kako da se ponašaju u takvim situacijama. Nije dobro da se fras često ponavlja, jer tada postoji opasnost da pređe u epilepsiju (padavicu).