Hemangiom kod bebe
Hemangiomi su dobroćudni tumori krvnih sudova, nastali kao rezultat njihovog poremećenog razvoja, i predstavljaju najčešće mekotkivne tumore kod dece.
Mogu nastati još pre rođenja, i tada su skloni spontanom povlačenju u prvoj ili drugoj godini života. Međutim, ne mali broj se pojavljuje nakon rođenja i razvijaju se u dve faze: prva je bujanje, kada rastu i druga, sporija — povlačenje koje traje godinama.
Obično se evolucija završava do sedme godine i najveći broj nestane bez traga, a oni dublji ostavljaju ožiljke. Hemangiomi su najčešće beznačajni, ali, ponekad, oni unutrašnji mogu da remete funkciju organa, pa čak i da izazovu srčanu slabost. Površni su nekad tako „nezgodno“ locirani da se često povređuju i krvare, a tada mogu i da se inficiraju. Jedan broj dece ima više hemangioma po telu. Oni su u 60% slučajeva lokalizovani na glavi i vratu, u 25% na trupu i u 15% na ekstremitetima.
Da li sva deca imaju iste hemangiome?
Nemaju. Postoji nekoliko tipova hemangioma. Veliki broj dece ima na rođenju uočljiv makulami hemangiom („ujed rode“), tipično lokalizvan na potiljku i/ili na očnim kapcima i korenu nosa.
On je tamnocrvene boje, u ravni kože i potamni pri plaču. Prolazi do kraja prve godine života, ne ostavljajući trag za sobom. Druge bebe imaju hemangiom sličan belegu, koji izgleda kao naglašen splet krvnih sudova u nivou kože koja na pritisak pobledi.
Osim površnih, postoje i hemangiomi koju su ukorenjeni dublje u potkožnom tkivu, ali i na drugim organima, pa se tada otkrivaju ultrazvučnim ili nekim drugim pregledom. Oni imaju izdignutu površinu i obično su plavičasti. Mogu izgledati i poput jagode.
Mojoj ćerki hemangiom raste. Ima Ii načina da se on otkloni?
Ima. Iako većini hemangioma nije potrebno lečenje, jer spontano nestaju, kod nekih to ipak nije slučaj. Postoji nekoliko vrsta lekova koji se primenjuju (kortiko-steroidi, interferon i u poslednje vreme – Propranolol). Kako nijedna od navedenih grupa lekova nije bez rizika, naročito kod beba, potrebno je da se obratite hirurgu-plastičaru koji se bavi ovom problematikom u nekom većem zdravstvenom centru. On će nakon pregleda odlučiti koji je najbolji način lečenja za vaše dete. U zavisnosti od lokalizacije i dubine hemangioma, ponekad je potrebna operacija. Površni hemangiomi se otklanjaju laserom, dok je kod onih dubljih situacija nešto složenija. Nekad ih je teško odstraniti isecanjem, jer krvare. U svakom slučaju, ako ne ugrožavaju dete, hirurg će sačekati prirodnu regresiju tumora i, kada se ona završi, ukloniti samo ožiljak ako je zaostao.