Nega očiju bebe
Čulo vida je složeno. Da bi vid bio funkcionalan, mora da postoji normalna anatomija oka, položaj, koordinacija oba oka i jasna, funkcionalna veza sa centralnim nervnim sistemom.
Kako beba vidi?
Novorođena beba obično drži zatvorene oči i samo povremeno ih otvara. Ona je sposobna da vidi, ali, kako nema iskustva, ne razume ono što vidi i pogled joj „pluta“, poSto još nije u stanju da ga fiksira.
Tek u drugom mesecu će biti u mogućnosti da na- kratko fiksira vaš lik (i da vam se osmehne). Do trećeg meseca beba gleda monokulamo, a posle toga, sve do šeste godine, uči da gleda binokulamo (sa oba oka istovremeno). Razvoj čula vida traje do 10-12. godine, ali je najintenzivniji između druge i Četvrte.
Kada je potrebno obaviti prvi oftalmološki pregled?
Idealno bi bilo prvi očni pregled obaviti još u porodilištu. U svakom slučaju, potreban je bar jedan pregled u prvoj godini života, a kod rizične dece i češće. Nije dobro da dete prvi put ode na očni pregled pred upis u školu.
Smemo li sami da vadimo strano telo iz oka?
Upalu trepavicu ili sitni trun ćete lako odstraniti ispiranjem vodom. Ako strano telo ne možete da isperete, nemojte pokušavati sami da ga uklonite, jer, zbog detetovog straha i bola, ne možete da predvidite njegovu reakciju.
Kako svaka nestručna manipulacija može da izazove naknadnu, nehotičnu povredu, bolje je da odnesete bebu oftalmologu.
Može li odojče da povredi oko?
Povrede oka se, nažalost, dešavaju i u prvoj godini života (npr. jakim udarcem loptom koju je bebi bacilo starije dete).
Kada odojče prohoda, ne ispuštajte ga ni tren iz vida, a kućnu i drugu herniju držite pod ključem, jer začas može da se nađe u oku!