Plakanje (plač) bebe
Uskoro izlazim iz porodilista. Hvata me panika pri pomisli da neću umeti da se snađem kada beba zaplače. Šta mi savetujete kao prvu pomoć?
Bebin plač znači glad dok se ne dokaže suprotno. Ponudite joj da sisa. Ukoliko prihvati dojku, znači – gladna je, ako neće da sisa, znači da je u pitanju nešto drugo.
Šta ako beba nije gladna, a i dalje plače?
Proverite da li joj nešto smeta.
Kako da znam da li joj je zima ili vrućina?
Pipnite joj rukice i nogice. Ako su hladne, bebi je zima, pa je presvucite i utoplite. Ako je beba preznojena, vrućina joj je – presvucite je i raskomotite, jer ona u prvih 6 nedelja nema potpuno razvijen centar za termoregulaciju, pa lako može da se rashladi ili pregreje.
Moja novorođena beba plače kad je spustim u krevet. Zbog preloma ključne kosti pri rođenju su nam rekli da leži na suprotnom boku. Čim je izvadimo iz kreveta, ponaša se normalno. Koji položaj joj najviše odgovara?
Uzrok plača vaše bebe može biti bol u predelu povrede, ali i nestabilan položaj. Tako mala beba plače kad je nestabilno postavljena da leži na boku, a može i da se prevrne. Zato je postavite polubočno, poduprevši je ispod leđa pokrivačem, da se ne izvrne ravno na leđa. Mala beba u položaju na leđima može da se zagrcne izbljucnutim sadržajem.
Moja beba od treće nedelje života svakodnevno ima epizode plača od 7 do 9 sati uveče. Pokušala sam da je dohranim, ali ona sve izbljuje, a stomačić joj je naduven. Na kraju se smiri i zaspi. Van toga deluje potpuno zdrava i lepo napreduje. Da li da promenim vrstu mleka?
Nemojte odmah da menjate hranu. Vaša beba jede dovoljno, a višak koji pokušavate da joj ugurate nema gde da stane, pa ga izbaci.
Veća je verovatnoća daje muče grčevi (kolike) koji su česta pojava u njenom uzrastu, bez obzira na vrstu mleka koje pije. Srećom, postoji više načina da se oni otklone.
Mojoj šestomesečnoj bebi samo što nisu izbili zubi, te je jako nervozna. Šta da preduzmemo kako bi prestala da plače?
Tegobe možete ublažiti mazanjem natečenih desni anestetskim rastvorima za tu namenu, mada u tome ne treba preterivati. Detetu je dobro dati čistu gumenu „glodalicu”. U slučaju izrazitog bola možete mu dati pola kašičice sirupa Paracetamola, ne više od dva puta u toku dana.
Naša beba plače kad je sama u sobi. Lekar kaže da je zdrava. Iscrpljeni smo od nespavanja. Šta da radimo?
Ponekad beba plače jer je usamljena. Obraćanje pažnje na nju će rešiti ovaj problem. Zamena za dragu osobu neretko je neki fetiš, tj. predmet koji beba mnogo voli i bez koga je jako uznemirena.
To je obično cucla, meka igračka ili ćebence. Prekomeran plač neobjašnjivog uzroka i danju i noću u odojčeta koje vrlo malo spava može da bude uvod u hiperkintski sindrom koji se u punoj formi ispoljava posle prve godine života.
Dete je neprestano u pokretu, ne može da zadrži pažnju i zbog toga slabo funkcioniše u svom okruženju. U odojačkom uzrastu može da pomogne uklanjanje ograda. Dete bolje spava na velikom krevetu, bez ograde, ali se ne sme ostavljati samo da ne bi palo.
Beba mi se prehladila i često plače. Kako da joj pomognem?
Ako je nos zapušen, treba ga očistiti fiziološkim rastvorom pomoću aspiratora za nosić.
Moja beba je nekoliko dana prehlađena, ali je do sada bila vesela i lepo sisala. Noćas nas je probudio iznenadni, vriskav plač. Pri pokušaju da je podojim, on se ponovio.Tom prilikom je trljala glavu o podlogu i prinosila ruke ušima, kao da joj tu nešto smeta. Da li da je nosim lekaru?
Vaša beba verovatno oseća bol u jednom ili oba uva koji može biti posledica samo nadražaja bubne opne usled istezanja izazvanog razlikom u vazdušnom pritisku sa jedne i druge njene strane.
Otpušite bebi nos, pa će se, najverovatnije, smiriti. Ako se simptomi nastave, odnesite je lekaru, jer je možda ipak u pitanju zapaljenje srednjeg uva.
Moja devetomesečna ćerkica u poslednje vreme jako plače kad kaki. Juče je izbacila končiće krvi na, inače normalnoj, stolici. Sta da radim?
Pregledajte joj čmar, tako što ćete ga nežno razmaći prstima. Ukoliko na prelazu između kože i sluznice primetite naprsline koje krvare, otkrili ste uzrok bola. Pošto dete mora da eliminiše stolicu, treba je učiniti mekšom i održavati dobru higijenu analne regije.
Moja ćerkica od nepunih godinu dana se u poslednje vreme zaplače kada piški na nosi. Čini mi se da mokraća neprijatno miriše.
Pregledajte joj mokraću (rutinski pregled i monokultura) da vidite ima li, možda, mokraćnu infekciju. U slučaju da se nađu bakterije u značajnom broju, pedijatar će prepisati terapiju i sprovesti još neka ispitivanja.
Moj desetomesečni sinčić je večeras počeo da vrišti kao da ga nešto boli. Povratio je obrok. Šta da radim?
Pre nego što se javite lekaru, obavezno sami skinite i pregledajte dete. Najpre tražite znakove povreda. Dete u tom uzrastu, pokušavajući da hoda, često pada.
Možda niste videli kada se udarilo. Ako i nema modrica i čvoruga, opipajte mu sve zglobove i izvršite pasivne pokrete ekstremiteta, ne biste li „uhvatili“ pokret koji izaziva bol.
Pipnite mu stomačić da vidite da li je bolan, mek ili „tvrd kao daska“, pregledajte prepone i mošnice da nema slučajno uklještenu kilu i si. Ukoliko se nešto od toga nađe, hitno se uputite dečijem hirurgu.
Da li je normalno da beba posle vakcinacije dva dana plače?
Reakcija na trenutni bol izazvan ubodom male igle ubrzo prestaje. Međutim, kod neke dece se javlja produžen, monoton plač koji može da traje satima i danima.
Ovo treba shvatiti kao ozbiljniju neželjenu reakciju na vakcinu (obično protiv velikog kašlja) i na to ukazati lekaru prilikom sledeće vakcinacije, a on će naći najbezbednije rešenje. Ako vam se dete ne smiri posle davanja analgetika Paracetamola, odnesite ga lekaru.
Moja beba često noću plače bez vidljivog razloga. Toliko sam umorna od nespavanja i iscrpljena da mi dođe da je „bacim kroz prozor“. Ne pomaže ni hranjenje, ni nosanje, a ne vidim da je bolesna. Poludeću!
Hitno potražite pomoć za sebe! Nervozna mama – nervozno dete! Često nismo svesni koliko svoje energije prenosimo na okolinu.
Majka koja je uplašena, frustrirana, nervozna ili, jednostavno, premorena – svoju negativnu energiju prenosi na bebu koja svaki čas plače i „teška je za održavanje“.
To majku još više nervira i začarani krug se zatvara. Neispavani i nervozni roditelji imaju snižen prag tolerancije na dečiji plač, što može dovesti čak i do agresije prema bebi. Desi se da vas bebin plač naprosto „izludi“, ali je nipošto nemojte tresti u naručju, jer to izaziva potrese mozga sa mogućim neželjenim posledicama!
Morate hitno naći nekoga da vam pomogne oko deteta. Ukoliko nemate nikoga, pozovite službu „Halo beba“ (brojevi telefona su utisnuti na Listu za novorođenče koji ste dobili u porodilištu). Ona vam može poslati pomoć ako proceni da vam je potrebna. Čim se vi smirite, smiriće se i beba.
Uskoro treba da počnem da radim, pa sam našla devojku koja će mi čuvati dete. Međutim, kad smo ga ostavili sa njom, toliko je plakalo da nije mogla da ga smiri, pa ga je odnela lekaru koji je konstatovao da je dete zdravo. Kako da ga naviknem na bebisiterku?
Prisustvo nepoznate osobe može da uplaši odojče starije od 6 meseci i ono će se rasplakati kada je ugleda, a smiriće se tek u naručju poznate osobe. O ovome treba voditi računa i prilikom izbora bebisiterke.
Nije dobro da dete ostavljate samo sa potpuno nepoznatom devojkom. Potrebno je vreme daje, u vašem prisustvu, dobro upozna, pa se neće plašiti.