Šesti mesec bebe
Oko polovine prve godine beba se, u položaju potrbuške, sve više podiže, oslanjajući se ispruženim rukama na otvorene šake, a težište tela se pomera ka karlici. Bedra su raširena, potkolenice savijene u kolenima i podignute uvis.
U VI mesecu odojče u položaju na leđima stalno hvata svoja stopala i igra se njima. Za to vreme odiže guzu sa podloge, istcžući slabinske pršljenove i jačajući trbušne mišiće. Ovo je izvanredna priprema za stabilnost kičmenog stuba koji u narednom periodu treba da preuzme težinu tela i zaj bebu od 6 meseci je korisnije od stavljanja u sedeći položaj, koji smanjuje trening trbušnih mišića i nepotrebno vrši pritisak na slabinske pršljenove.
Sa pola godine dete hvata igračku preko sredine tela na drugoj strani sa pomeranjem težišta tela na bok. Pri tome podiže glavu bočno, dok strana koja je dole daje potreban oslonac, a noge se pokreću u automatizmu koračanja. Nastavi li u tom pravcu, u stanju je da se okrene sa leđa na stomak. Igračku hvata najpre celom šakom, zatim je okreće u ruci pomerajući je postepeno ka srednjem prstu i palcu. Preduslov za ovo je gubitak refleksa hvatanja.
Motorni razvoj odojčeta prati i razvoj prostornog opažanja. Beba sada opaža visinu i dubinu: ako, sedeći na vašem krilu, ispusti igračku na pod, gledaće za njom i savijati se nadole sve dok je ne dohvati.
Promena se uočava i u kontaktima sa drugim ljudima. Do sada nije pravila razliku između poznatih i nepoznatih lica, a od VI meseca počinje da pokazuje uzdržanost, pa i strah prema nepoznatim osobama. Čak i svoj lik u ogledalu posmatra skeptički. Zato će, kad ugleda dragi lik, da se raduje i da guče, udvajajući slogove: ba-ba, da-da, ta-ta, ali to još nema neko značenje.
Sa navršenih šest meseci refleks sisanja je nestao.