Osmi mesec bebe
U osmom mesecu beba može iz položaja na leđima da se podigne u sedeći položaj, držeći se za vaše prste.
U položaju potrbuške većina beba još ne može da se kreće napred, ali može da se okreće oko svoje osovine.
Pojedine bebe uspevaju da se kreću unazad ili čak unapred puzeći ili vukući se na guzi, ali najveći broj još ne ume da puzi. Ima dece koja nikad ne nauče da puze, ali zato ranije prohodaju.
Da bi mogla da se osloni na laktove i kolena, treba najpre da ovlada sposobnošću sigurnog sedenja. Odojče od sedam meseci može nakratko da sedi bez oslonca ako ga dovedete u sedeći položaj, ali još uvek ne može samo da sedne. Podupire se rukama da se ne bi prevmulo.
Neka deca krajem osmog meseca uspevaju sama da se podignu u stojeći položaj, pridržavajući se za ogradicu, i da nekoliko sekundi stoje na ispruženim nogama. Ipak, kukovi su u ovom uzrastu još uvek pretežno savijeni.
Funkcija hvatanja se sve više razvija i dete se sada obema rukama igra predmetom, koji sve više hvata prstima a sve manje dlanom.
Psihomotorni razvoj od devetog do dvanaestog meseca teče različitom brzinom, zavisno od genetike, uticaja okoline i gestacijske zrelosti na rođenju (kod dece rođene pre vremena se računa korigovani uzrast, tj. uzrast u kome bi bila da su rođena na vreme).
Tako neke bebe prohodaju ranije, neke kasnije, a i jedne i druge se razvijaju sasvim normalno. Neka deca usavrše puzanje toliko da izvesno vreme uopšte nemaju potrebu da se kreću na neki drugi način, pa zato, obično, kasnije prohodaju od one kojima puzanje ne polazi za rukom. U svakom slučaju, poslednje tromesečje prve godine života karakteriše samostalno kretanje u daljinu, a time i upoznavanje šire okoline, što, opet, ima uticaja na psihički, intelektualni i emotivni razvoj.