Sedmi mesec bebe
Tokom sedmog meseca dominira jaka želja odojčeta za kretanjem.
U položaju potrbuške ono pomera težište ka zadnjem delu tela, oslanjajući se na šake i bedra.
U nastojanju da se kreće napred, pomera se unazad. Ako mu sa strane pružimo igračku, podići će jednu ruku da bi je dohvatilo, pomerajući težište tela u stranu i oslanjajući se na jednu šaku i karlicu. Dete sa lakoćom hvata i preko sredine tela.
U položaju na leđima odojče nastavlja da upoznaje svoje telo. Krajem sedmog meseca stavlja stopala u usta, pri čemu jako isteže slabinske pršljenove. Suprotan efekat se postiže pasivnim postavljanjem deteta da sedi (kičmeni stub trpi pritisak, posebno u donjem delu), što može da ima štetne posledice. Pre navršenih sedam meseci beba još uvek ne može samostalno da sedi, jer je bez naslona nestabilna i može da se prevrne. To znači da može kraće vreme da sedi zavaljena u naslon (kolica, sedište za auto), ali je još uvek rano za stolicu za hranjenje.
Beba ima naizmenično stranu oslonca ili stranu igranja, zavisno od strane na koju se okreće. Donja strana ima ulogu oslonca pri okretanju, kasnije pri hodu, dok je gornja strana u fazi igranja, kasnije kretanja napred. U svakom slučaju, ( beba još u ležećem stavu „trenira“ sve grupe mišića za hodanje. Ona pri okretanju preko sredine tela na obe strane – ležeći korača.)
Prostorno opažanje se proširuje na udaljene predmete. Tako dete uspeva da dohvati igračku koju je ispustilo, i to u položaju na leđima ili iz vašeg naručja.
Beba izražava nepoverenje prema stranim licima, ponekad je to i strah – koji se manifestuje plačem kada se nađe u nepoznatom društvu.