Deseti mesec bebe
Odojče u X mesecu zauzima „četvoronožni položaj“, pri čemu, dok se oslanja na šake, ne podiže samo grudni koš i stomak, već i guzu.
U ovom položaju ono se klati napred-nazad u mestu, ravnomemo premeštajući težinu na ruke i noge, što predstavlja preduslov za puzanje.
U početku, puzanje je nekoordinisano, ali će ga dete tokom narednog meseca usavršiti.
Preko puzanja beba dolazi do sedenja na boku, sa obrtanjem trupa, oslanjajući se pri tome na šake. Ovo je neophodan preduslov za pravo, stabilno sedenje.
Kada iz „četvoronožnog položaja“ poželi da se digne na noge, ona najpre podiže bočno savijenu nogu. Takođe je u stanju da se, oslanjajući se rukama na stolicu, podigne u klečeći položaj.
Savet: još uvek detetu nemojte obuvati cipelice, jer je za stopalo najzdravije hodanje bosim nogama.
U direktnom kontaktu stopala sa podom, njihovi mišići će, prilagođavajući se podlozi, ojačati. Da ne bi bilo hladno, potražite debele sokne gumirane odozdo, kako se dete ne bi klizalo po glatkom podu.
Krajem X meseca odojče iz klečećeg položaja uspeva da se uspravi na obe noge tako što stavlja jednu nogu napred i rukama se povlači nagore držeći se za neki predmet. Neka deca mogu da naprave nekoliko koraka pridržavajući se za zid ili krevet, a manji broj i bez pridržavanja.
Prilikom hvatanja predmeta, odojče sada koristi samo palac i kažiprst, te precizno može da uhvati vrlo sitan predmet („pincetni hvat“).
Ako bebi ponudimo dve kocke, ona će ih uzeti i kuckati jednu o drugu, što joj predstavlja veliko zadovoljstvo. Složenije igračke će istraživati kažiprstom i zagledati sa svih strana, interesujući se za detalje.
U kontaktu sa ljudima odojče sada veoma dobro razlikuje poznate od stranih osoba, kojih se plaši i ne dozvoljava im da ga uzmu. Takođe se plaši nepoznatih prostora. O ovome treba voditi računa kada se angažuje bebisiterka, jer će ona imati dosta problema da umiri dete koje plače ukoliko se ranije nisu upoznali. Gledajte da ga bar čuva u poznatom prostoru.
Krajem prve godine beba bi trebalo da može sama da se dovede iz klečećeg u sedeći položaj i da sedi bez oslonca, pa možete slobodno daje stavljate u stolicu za hranjenje ili sedište za vožnju kolima, na nošu, daje nosite u nosiljci na leđima i daje vozite u „kišobran“ kolicima. Ipak, ne preporučuje se daje vozite na svom biciklu, zbog opasnosti od pada i povređivanja.
Nemojte koristiti sprave za učenje hodanja (dubak, kaiševe), jer bi one mogle da pnouzrokuju deformitete koštano-zglobnog sistema zbog nepravilnog oslonca. Osim toga, bez osećaja za silu zemljine teže, dete će, kada prohoda, biti trapavo, često će padati i može se ozbiljno povrediti, jer nije naučilo pravilno da održava ravnotežu.