Šta su duplirani ureteri (ureter duplex)?
Ureteri (mokraćovodi) predstavljaju mokraćne kanale koji vode urin od bubrega ka mokraćnoj
bešici. Brojne su anomalije koje mogu da pogode ove strukture poput dupliranih uretera, striktura (suženje), megauretera, ureterokela, izmeštene anatomije uretera (ektopija), vezikouretralnog refluksa… Anomalije mokraćnih puteva su veoma bitan faktor u nastanku morbiditeta novorodjene dece.
Duplirani ureter predstavlja kongenitalnu malformaciju (urodjenu manu) koja se karakteriše udvojenim mokraćovodom u različitom stepenu. Naime, mokraćovod može biti dupliran čitavom svojom dužinom, samo na mestu izlaska iz bubrega, ili samo jednim delom. U pitanju je najčešća kongenitalna malformacija na ureterima i najčešća mana urinarnog sistema.
Takodje, ukoliko se kompletna duplikacija uretera nalazi na jednoj strani, velika je šansa da postoji i na drugoj strani. Problem postoji ukoliko se duplirani ureter završava u vagini, rektumu, vestibulumu vagine, uretri…
Statistički podaci pokazuju da gotovo 8% dece koja boluju od urinarnih infekcija ima ovaj tip malformacije, a javlja se na svakih 500 novorodjenčadi. Ova mana se javlja češće kod pripadnika bele rase i javlja se češće kod devojčica.
Kako se manifestuje duplirani ureter?
Ukoliko je duplirani ureter parcijalan i nekompletan, velika je verovatnoća da neće doći do razvoja simptoma i znakova.
Kada postoje kliničke manifestacije, to su
- bol u trbuhu
- prisustvo gnoja u mokraći (piurija)
- simptomi i znaci urinarne infekcije (peckanje pri mokrenju, često mokrenje, povišena telesna temperatura)
- simptomi i znaci nevoljnog oticanja urina (kada se duplirani ureter izliva u uretru, vaginu, ili vestibulum vagine)
- često roditelji napipaju masu u trbuhu (naročito ukoliko se razvije hidronefroza)
- postoji slab rast i razvoj deteta
Komplikacije nelečenog dupliranog uretera mogu biti urosepsa usled nelečenih urinarnih infekcija, hidronefroza…
Kako se postavlja dijagnoza dupliranog uretera?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom nije dovoljna za postavljanje dijagnoze urodjenog dupliranog uretera.
Ultrazvučnim pregledom trbuha može se postaviti dijagnoza dupliranog uretera, ali je potrebno iskustvo i veoma često, dopunski pregledi.
Od laboratorijskih ispitivanja potrebno ja proceniti parametre bubrežnih funkcija (urea i kreatinin, nivoi elektrolita) i načiniti pregled urina sa urinokulturom zbog verovatnoće od nastanka urinarnih infekcija.
Mogu se načiniti i endoskopska ispitivanja kako bi se isključilo, ili dokazalo postojanje refluksa urina.
Kod dobre funkcije bubrega, može se načiniti intravenska urografija koja podrazumeva ubrizgavanje kontrasta u krvotok i praćanje njegovog izlučivanja.
Takodje, može se načiniti i anterogradna, ili retrogradna pijelografija koja podrazumeva ubrizgavanja kontrastnog sredstva direktno u urinarne puteve.
Najdetaljniji dijagnostički rezultati se postižu nuklearnom magnetnom rezonancom, ali je kod dece neophodno promeniti i opštu anesteziju prilikom njenog izvodjenja, jer je potrebno dugotrajno mirovanje.
Kako se leči duplirani ureter?
Kod slučajnog nalaza dupliranog uretera koji se uliva u mokraćnu bešiku i ne daje simptome, nema potreba ni za kakvim lečenjem, već se može periodično pratiti stanje redovnim pregledima sa ultrazvukom trbuha i praćenje stanja bubrega. Profilaktička primena antibiotika nije indikovana.
Kod urinarnih infekcija, obavezna je upotreba antibiotika po antibiogramu.
U najvećem broju slučajeva, terapija podrazumeva hirurški pristup koji je u domenu lekara specijaliste urologije. Prognoza operativnog lečenja je dobra.