Šta su gastričke (želudačne) duplikacije?
Gastrointestinalne duplikacije predstavljaju kongenitalnu malformaciju (urodjenu manu) koja se karakteriše prisustvom dobro razvijene mišićne cevi koja je iznutra obložena sluzokožom i može biti prikačena za bilo koji deo digestivnih organa.
Gastričke duplikacije predstavljaju kongenitalnu malformaciju koja se karakteriše prisustvom ove formacije na želucu. Duplikacije želuca mogu da budu različitog oblika (cistične, divertikularne…).
Pravi uzrok nastanka gastričkih duplikacija nije u potpunosti poznat, mada postoji nekoliko pretpostavki poput delovanja traume tokom embriogeneze, hipoksije, vaskularnih poremećaja, ali i sporadično, bez odredjenog uzroka.
Statistički podaci pokazuju da se duplikacije gastrointestinalnog trakta javljaju na svakih 4500 novorodjenčadi, a gastričke duplikacije predstavljaju 7% svih duplikacija. Češće su pogodjeni pripadnici bele rase, a nešto više se sreću kod osoba muškog pola.
Kako se manifestuju gastričke duplikacije?
Simptomi i znaci gastričkih duplikacija zavise od njihove veličine i mesta na kojima se javljaju.
Najčešće se javljaju kod dece mladje od godinu dana, ali se mogu javiti i kasnije i to su
- povraćanje nakon obroka
- bolovi u trbuhu
- slabiji apetiti
- slabiji rast i razvoj
- moguće je povraćanje krvavog sadržaja (hematemeza)
- kod odredjenog broja slučajeva javlja se crna stolica (melena) zbog krvarenja ovih struktura
- u težim slučajevima, može doći do opstrukcije ovih struktura sa perforacijom, izlivanjem želudačnog sadržaja i pojave peritonitisa (zapaljenje trbušne maramice)
- prisustvo želudačne sluzokože u duplikacijama doprinosi pogoršanju stanja zbog mogućnosti nastanka ulceracija (čireva)
- kod produženih krvarenja može postojati anemija (bledilo lica, ubrzano zamaranje, lupanje srca)
Zbog nespecifičnih simptoma, pedijatri najčešće prvo pomisle da je u pitanju hipertrofična stenoza pilorusa. Jedna od mogućih kompikacija je i maligna alteracija i nastanak tumora.
Kako se postavlja dijagnoza gastičkih duplikacija?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom nije dovoljna za postavljanje dijagnoze i moraju se načiniti dopunske analize.
Laboratorijska ispitivanja nisu specifična i mogu da pokažu smanjenje nivoa eritrocita i hemoglobina zbog krvarenja,
Definitivna dijagnoza se postavlja gastroskopijom (posebnom sondom sa kamerom se kroz usni otvor snima unutrašnjost želuca).
Kontrastno snimanje sa barijumskim kontrastom može da pomogne u postavljanju dijagnoze i prilično je komforno za decu.
Scintigrafija sa tehnecijumom pomaže da se ustanovi da li postoji ektopična mukoza u ovim strukturama (u nejvećem broju slučajeva ektopična mukoza u duplikacijama želuca postoji).
Nekada se u dijagnozi duplikatura na odredjenim lokalizacijama može načiniti snimanje skenerom (kompjuterizovana tomografija).
Kako se leče duplikacije želuca?
Duplikacije želuca se leče hirurškim putem. Hirurški tretman podrazumeva isecanje duplikacije. Najčešće, prilikom ove intervencije, može se načiniti samo resekcija duplikacije, bez resekcije želuca.
Prognoza operativnog lečenja je obično veoma dobra, bez značajnih komplikacija.
Nelečene duplikacije se gotovo uvek komplikuju krvarenjem, perforacijom, ili metaplastičnim promenama.