Šta je infantilna akropustuloza?
Infantilna akropustuloza je veoma retko kožno oboljenje koje se javlja u prve dve godine života kod dece, a karakteriše se pojavom pustula (mehurići na koži ispunjeni gnojavim sadržajem) najčešće na tabanima i dlanovima, ali i na drugim delovima kože. Veliki broj slučajeva infantilne akropustuloze se u kliničkom nalazu meša sa šugom zbog veoma velike sličnosti.
Nije u potpunosti jasno šta je uzrok nastanka infantilne akropustuloze (isključena je bakterijska i virusna infekcija, kao i autoimuna oboljenja).
Tačan broj novoobolelih od infantilne akropustuloze na godišnjem nivou nije u poznat, ali se javlja izuzetno retko. Nešto više se javlja kod dečaka nego kod devojčica. Svi slučajevi infantilne akropustuloze spontano se izleče u periodu od tri meseca i prognoza je odlična.
Kako se manifestuje infantilna akropustuloza?
U klasičnom nalazu, promene na koži se javljaju kod dece uzrasta do dve godine. Promene na koži su prvo u vidu makula (promene u nivou kože crvenkaste boje) koje svrbe i dete je veoma razdražljivo i nervozno.
Makule prelaze u vezikule (mehurići ispunjeni bistim sadržajem), a zatim u pustule (mehurići ispunjeni gnojavim sadržajem).
Opšte stanje deteta je dobro i nema drugih znakova bolesti. Promene se najčešće javljaju na dlanovima i tabanima, i to na koži sa spoljašnje strane, ali se mogu javiti i na kosmatom delu glave, na licu, i ostalim delovima kože.
Kako se postavlja dijagnoza infantilne akropustuloze?
Dijagnoza infantilne akropustuloze se postavlja na osnovu kliničke slike koja se javlja u odredjenom uzrastu.
Mora se iz dijagnoze isključiti infekcija, što se postiže uzimanjem sadržaja pustula na mikrobiološku analizu, kao i isključivanjem autoimunih oboljenja kože (što se postiže uzimanjem isečka za imunološku i histološku analizu).
U kompletnoj krvnoj slici nema specifičnih promena, osim povišenog nivoa eozinofila (vrsta belih krvnih ćelija) u retkim slučajevima.
U diferencijalnoj dijagnozi uzima se u obzir kožna kandidijaza, boginje, toksični eritem, impetigo, psorijaza, ujedi insekata, ekcem…
Kako se leči infantilna akropustuloza?
Lečenje infantilne akropustuoloze najčešće nije neophodno, jer bolest prolazi sama od sebe.
Upotreba topikalnih fluorisanih kortikosteroida i oralnih kortikosteroida dolazi u obzir samo kod ozbiljnijih slučajeva akropustuloze.
Takodje, antihistaminici dolaze u obzir kod jakog svraba. Izolacija pacijenata nije neophodna, jer nije u pitanju infektivno oboljenje, a moguća komplikacija je sekundarna bakterijska infekcija kod raščešavanja promena na koži.
Prognoza akropustuloze je obično veoma dobra.