Šta je laringokela (laringocoela)?
Laringokela predstavlja vrećastu izbočinu Moržagnijevog ventrikulusa grkljana. Moržagnijev ventrikulus je anatomsko mesto grkljana koje se nalazi izmedju glasnih žica. Ovo proširenje je obloženo cilindričnim, trepljastim epitelom i ispunjeno je vazduhom.
Laringokela se najčešće javlja sa jedne strana grkljana, ali može se javiti i obostrano. Mogu se podeliti na unutrašnje i spoljašnje po svojoj lokalizaciji.
Unutrašnje su manje i slepo se završavaju u unutrašnjosti grkljana. Spoljašnje laringokele mogu dostići veličine loptice za golf, ili pesnice i nalaze se sa spoljašnje strane vrata. Mešovite laringokele se javljaju najredje i predstavljaju kombinaciju prethodne dve.
Laringokela nastaje zbog slabosti zida larinksa i povećanog pritiska vazduha u šupljini grkljana. Kod dece se javlja nakon preležanog velikog kašlja, zbog ekstremnog naprezanja prilikom kašljanja, a kod odraslih se javlja prilikom naprezanja pri fizičkom radu (podizanje velikih težina). Češći je nalaz laringokele kod odraslih nego kod dece. Može se javiti kod glasnog govora, vikanja, pevanja, kijanja…Čest je nalaz kod proefsionalnih muzičara na duvačkim instrumentima.
Kako se manifestuje laringokela?
Simptomi i znaci laringokele zavise od njene lokalizacije i veličine.
U najvećem broju slučajeva, male laringokele prolaze bez ikakvih simptoma, a veće laringokele mogu da daju simptome poput
- grebanja u grlu
- otežanog disanja (dispneja)
- otežano gutanje (disfagija)
- promuklosti
- povišena telesna temperatura, pojava bola i neprijatnog zadaha su znaci infekcije (laringopijelokela)
Spoljašnje laringokele se javljaju naročito prilikom povećanog napora, ili glasnog govora, pevanja i pacijenti se žale da se pojavi izraslina na vratu koja se povuče sama od sebe u najvećem broju slučajeva. Ova izraslina je najčešće ovalna, mekana, bezbolna, prekrivena normalnom kožom.
Komplikacije po tipu infekcija se javljaju naročito nakon infekcija gornjih disajnih puteva. Moguće su i ekstremno velike laringokele koje pomeraju grkljan i mogu dovesti do ugušenja pacijenta.
Kako se postavlja dijagnoza laeingokele?
Dijagnoza laringokele se postavlja na osnovu anamneze sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom. Objektivni pregled je u domenu lekara, specijaliste otorinolaringologije koji pregleda unutrašnjost grkljana (laringoskopija) i tom prilikom se mogu videti vrećasta izbočenja grkljana.
Od dopunskih analiza može se načiniti rendgenski snimak regiona vrata (prednji i sa strane) koji može da pokaže nakupinu vazduha u vratu.
Skener (kompjuterizovana tomografija) pokazuje detaljne odlike laringokele i praktikuje se uvek pre operativnog lečenja.
Kako se leče laringokele?
Kod velikih laringokela koje ometaju disanje, gutanje, izazivaju promuklost, ili jednostrano čine velike estetske probleme, preporučuje se hirurški tretman koji podrazumeva njeno uklanjanje i zatvaranje komunikacije sa grkljanom. Laringokele koje ne izazivaju simptome ne zahtevaju hirurški tretman već samo pračenje stanja i izbegavanje velikih napora, glasnog pevanja, vikanja…
Nakon operativnog lečenja, simptomi obično nestaju u potpunosti i pacijenti se vraćaju normalnim životnim tokovima.
Savetuje se kašasta ishrana nekoliko dana nakon operacije i konzumiranje hladnih napitaka i sladoleda radi smanjivanja zapaljenskog procesa i otoka. Prognoza je veoma dobra.