Šta je pectus excavatum (uvučene grudi)?
Pectus excavatum predstavlja urodjeni deformitet prednjeg zida grudnog koša po tipu uvučenih, odnosno levkastih grudi. Veoma retko, deformitet može da nastane zbog povećanog pritiska na prednju stranu grudnog koša tokom perioda razvoja..
Nije u potpunosti poznato zašto dolazi do razvoja ovog deformiteta, ali se pretpostavlja da postoji genetska predispozicija.
Najverovatnije je da do nastanka uvučenih grudi dolazi zbog poremećenog rasta hrskavičavih krajeva rebara koji grudnu kost guraju na dole, ali tačan mehanizam nije u potpunosti poznat.
Statistički podaci pokazuju da se pectus excavatum javlja na svakih 300 novorodjenčadi i predstavlja nejčešći deformitet grudnog koša, sa pectus carinatum-om na drugom mestu. Preko 90 % svih deformiteta grudnog koša su po tipu uvučenih grudi. Deformiteti po tipu uvučenih grudi pogadja više pripadnike bele rase, a kod osoba muškog pola se javlja tri puta češće nego kod osoba ženskog pola. Najveći broj veoma teških deformiteta se primeti već na rodjenju deteta, a 80% svih deformiteta se primeti do druge godine života. Najveće pogoršanja stanja nastaje u periodu adolescencije kada dolazi do najvećeg rasta i razvoja koštanih i hrskavičavih tkiva.
Kako se manifestuje pectus excavatum?
Najizraženija karakteristika deformiteta predstavlja uvučena grudna kost, odnosno pojava levkastih grudi. Deformitet može biti veoma blag, jedva uočljiv, ali i toliko težak da grudna kost gotovo dodiruje kičmeni stub.
Kod velikog broja pacijenata postoji iskrivljenost kičmenog stuba u stranu (skolioza) koja se naročito pogoršava u periodu adolescencije.
Ramena su zabačena napred i dolazi do ispravljanja torakalne krivine kičmenog stuba. Mali deformiteti mogu da imaju samo estetski značaj za pojedinca, bez ikakvih funkcionalnih smetnji.
Kod srednje teških i teških deformiteta može da postoji bol u predelu grudnog koša i ledja, koji se naročito javlja tokom perioda rasta.
Kod teških deformiteta postoji smanjenje ventilacije, naročito na račun udahnutog vazduha, što se može manifestovati pojavom otežanog disanja (dispneja) i ubrzanog disanja (tahipneja), naročito tokom perioda fizičke aktivnosti.
Takodje, može doći do promene položaja srca koje biva pritisnuto grudnom kosti i poremećaja udarnog volumena, naročito pri stojećem i sedećem položaju.
Kako se postavlja dijagnoza pectus excavatum?
Dijagnoza pectus excavatuma se postavlja na osnovu kliničke slike i objektivnog pregleda, najčešće tokom sistematskih pregleda dece u školskom periodu, ali se može postaviti i na rodjenju, kod težih deformiteta. Preporučuje se uzimanje mera grudnog koša.
Rendgenski snimak grudnog koša i skener (kompjuterizovana tomografija) se mogu načiniti kod težih oblika deformiteta i u sklopu prepoperativne pripreme pacijenta.
Ehokardiografija (ultrazvuk srca) može se načiniti da se ustanove strukturne i funkcionalne prome srca zbog pritiska grudne kosti. Takodje, mogu se načiniti i testovi plućne funkcije (spirometrija).
Kako se leči pectus excavatum?
Postoji nekoliko programa fizikalne terapije koji se koriste u lečenju blažih oblika deformiteta po tipu uvučenh grudi, ali nije ustanovljeno da je njihov efekat dobar.
Upotreba ortopedskih pomagala je od veće pomoći u lečenju pectus carinatum-a (kokošje grudi), ali pojedini lekari preporučuju i njihovu upotrebu kod ovog deformiteta.
Metod izbora poectus excavatum je hirurška intervencija. Postoji više tipova hirurškh intervencija i one su u domenu hirurga specijaliste ortopedije.
Prognoza nakon lečanja je obično dobra, kako u pogledu estetskog, tako i u pogledu funkcionalnog problema.