Šta je polidaktilija (polidactilia)?
Polidaktilija predstavlja kongenitalnu maformaciju (urodjenu manu) koja se karakteriše prekobrojnim prstima šake, ili stopala, ili oba istovremeno. Prekobrojni prst može da bude u vidu zadebljanja na šaci i stopalu, ali se može prezentovati i kao potpuno razvijeni prst. Polidaktilja se može naći kao izolovano stanje, ili u okviru nekih udruženih oboljenja i sindroma. Takodje, najčešće se polidaktilija razvija sa obe strane, ali se može naći i samo sa jedne strane tela.
Ukoliko se polidaktilija nalazi samostalno, bez udruženih anomalija, nasledjivanje je autozomno-dominantno, što znači da je potreban samo jedan per gena da bi se stanje ispoljilo Ukoliko se nalazi u okviru nekih sindroma, nasledjivanje je najčešće autozomno-recesivno.
Statistički podaci pokazuju da se polidaktilija u bilo kom obliku nalazi na svakih 1000 novorodjenčadi, sa nešto većom šansom da je razviju deca muškog pola. Takodje, veću šansu da razviju polidaktiliju imaju pripadnici crne rase i azijati.
Kako se manifestuje polidaktilija?
Polidaktilijaa se manifestuje prekobrojnim prstom na šaci, ili stopalu.
Prekobrojni prst se može manifestovati kao zadebljanje na šaci, ili stopalu, ili kao potpuno razvijen, funkcionalan prst sa razvijen kostima i zglobovima, ali je ovo najredja manifestacija.
U najvećem broju slučajeva, prekomeran prst nema razvijene zglobove, već samo koštano tkivo i nefunkcionalan je.
Postoje tri tipa polidaktilije, u odnosu na prekobrojan prst
- preaksijalna – razvija se duplirani palac
- centralna – razvija se drugi, treći i četvrti prst duplirano
- posatksijalna – razvija se peti prst duplirano i ova pojava je najčešća
Kako se postavlja dijagnoza polidaktilije?
Dijagnoza polidaktilije se postavlja na rodjenju deteta objektivnim pregledom.
Tokom perioda trudnoće, prsti deteta se mogu videti već nakon 10. nedelje ultrazvučnim pregledom.
Ukoliko se tokom trudnoće ustanovi polidaktilija, mora se načiniti detaljan pregled drugih organa zbog postojanja čestih udruženih anomalija, kao i amniocenteza, ili biopsija horionskih čupica kako bi se potvrdila, ili isključila dijagnoza odredjenih sindroma, ali ove analize nose rizik od pobačaja.
Rendgenski snimak šake i stopala se može načiniti kako bi se ustanovilo postoji li koštana struktura unutar prekobrojnog prsta.
Komplikovanija snimanja (skener i magnetna rezonanca) mogu se načiniti u sklopu preoperativne pripreme.
Kod postojanja polidaktilije preporučuje se genetsko testiranje, kako bi se utvrdio postoji li rizik da se stanje prenese na potomstvo, a preporučuje se i detaljan pregled kako bi se ustanovilo eventualno prisustvo nekih udruženih anomalija na organima i organskim sistemima.
Kako se leči polidaktilija?
Deca sa ovom anomalijom, već sa tri godine postaju svesni anomalije, pa se preporučuje ranije otklanjanje prekobrojnog prsta hirurškim putem, ali ne pre navršenih godinu dana, zbog rizika od anestezije. Operativno lečenje je u domenu ortopeda.