Šta je sindaktilija?
Sindaktilija predstavlja najčešću kongenitalnu malformaciju (urodjenu manu) šake i stopala koja se karateriše spojenim prstima.
Može se podeliti na prostu, kada postoji samo spajanje mekih tkiva prstiju i lečenje je olakšano i na složenu, kada postoji spajanje koštano-zglobnih struktura prstiju.
Takodje, postoji podela na kompletnu i nekompletnu. Kod kompletne, postoji spajanje samo dela prstiju, najčešće izmedju dva prsta, a kod složene postoji spajanje prstiju čitavom dužinom. Najkomplikavniji oblik sindaktilije je potpuna sindaktilija kada je čitava šaka spojena i postoje koštano, vezino-tkivni deformiteti.
Sindaktilija se javlja zbog greške tokom embrionalnog perioda razvoja, kada se prsti, tokom 6 nedelje, ne razdvajaju na posebne falange. Kod sindaktilije moe ozbiljno biti narušena funkcija šake, a postoji i emocionalni problem, kada deca kada postanu svesna da su drugačija od svojih vršnjaka koji ih često zadirkuju zbog različitosti. Sindaktilija se javlja u preko 30 različitih sindroma udružena sa brojnim drugim anomalijama, a može se javiti i kao izolovano stanje. Često se povezuje genetska predispozicija udružena sa delovanjem štetnih faktora sredine na plod tokom perioda trudnoće.
Statistički podaci pokazuju da se sindaktilija javlja otpirlike na svakih 2500 novorodjenčadi, a deca muškog pola su dva puta češće zastupljena nego deca ženskog pola.
Kako se manifestuje sindaktilija?
Sindaktilija označava spojene prste (sin – zajedno, dactilus -prst)
- mogu biti spojena samo dva susedna prsta, ili više prstiju (delimično – kod nekompletne sindaktilije, kada su prsti spojeni pri bazama)
- kod kompletne sindaktilije, prsti su spojeni čitavom dužinom
- prosta sindaktilija označava spojenost prstiju samo mekim tkivom (koža, potkoža i mišići)
- složena sindaktilija označava spojenost vezivno-tkivnih struktura, kostiju i druge deformitete šake i stopala
- sindaktilija se u najvećem broju slučajeva javlja sa obe strane, ali može se javiti samo sa jedne strane tela
Kako se postavlja dijagnoza sindaktilije?
Dijagnoza sindaktilije se postavlja na rodjenju deteta objektivnim pregledom, ali se može postaviti i tokom perioda trudnoće pregledom ultrazvukom.
Nakon rodjenja, rutinski se radi rendgenski snimak šake, ili stopala kako bi se uvtrdio stepen spojenosti prstiju.
Tokom trudnoće, ako se ustanovi postojanje sindaktilije, dolazi u obzir amniocenteza, ili biopsija horiosnkih čupica kako bi se utvrdilo da li se javlja kao izolovano stanje, ili u okviru nekih sindroma koji mogu imati veoma lošu prognozu.
Dopunske analize i snimanja obično nisu neophodni.
Kako se leči sindaktilija?
Lečenje sindaktilije je isključivo hirurškim putem. Mala, nekompletna sindaktilija izmedju dva susedna prsta, koja ne narušava funkciju šake i stopala i ne predstavlja veliki estetski problem ne zahteva lečenje, a lečenje dolazi u obzir samo ukoliko pacijent sam to zahteva.
Kod komplikovanijih slučajeva, operativno lečenje razdvajanja prstiju se može preduzeti već nakon trećeg meseca života. Nekada je potrebno načiniti više operacija radi dobijanja optimalnih rezultata.
Prognoza operativnog lečenje zavisi od stepena spojenosti prstiju. Kod složenih, kompletnih sindaktija, nekada je efekat operativnog lečenja samo estetski, jer se ne može uspostaviti normalna funkcija zahvaćenog prsta. Kod jednostavnih, parcijalnih sindaktilija, efekat lečenja je odličan.