DEFICIT VITAMINA B12 kod deteta, dece
Vitamin B12 ie esencijalni činilac u hematopoezi i funkciji nervnog sistema. Iako je slabo rastvorljiv u vodi, svrstava se u ‘ hidrošblubilne vitamine. Termostabilan je i pretežnozasüTpIJeñ u hrani animalnog porekla.
Deficit vitamina B12 se izuzetno retko sreće kod dece. Javlja se zbog nedovoljnóg unosa (striktno vegetarijanstvo, odojče dojilje sa pérnicioznóm anemijom), nedostatka gastričnog intrinzing faktora (resekcija želuca, kongenitalna i juvenilna pernijciozna anemija), poremećaja apsorpcije na nivou terminalnog ileuma (Crohn-ente- ritis, neonatalni nekrotizirajući enterokolitis, resekcija termiñal- nog ileuma, familijarni defekt receptora za kompleks iñtnñzing faktór-vitamin B12) ili autozomno recesivnog nedbitatka transTco- balamina II, transportnog proteina za vitamin B12 u cirkulaciji.
U deficitu vitamina B12 se, pored megaloblastoze sa pancitope- nijom, nalaze i znaci funikuíarneniíjeloze. Dljagnoza se potvdjuje pozitivnim Schillingovim testom, kao i nalazom niskog nivoa vitamina B12 u serumu. Intramuskularna primena vitamina B12 dovodi do brze normalizacije hematološkog nalaza, dok je za povlačenje neuroloških smetnji neophodna svakodnevna primena iste doze u trajanju od najmanje dve nedelje. Prevencija deficita, koja je neophodna u određenim patološkim stanjima, ostvaruje se intramu- skularnom primenom 1 mg vitamina B12 jednom mesečno.