FORCEPS, primena forcepsa tokom porodjaja
Forceps, ih porođajna klešta, se primenjuje u cilju brzog završavanja vaginalnog porođaja, kada se on ne može obaviti prirodnim snagama. I za ovu potencijalno opasnu akušersku operaciju postoje stroge indikacije i uslovi.
Smatra se da postoji preko 200 vrsta porođajnih klešta, sa svim svojim prednostima ¿manama. Najčešće se upotrebljava Negeleov forceps (Nae- gele), nešto rede Simpsonova (Simpson), Kilan- dova (Kielland) i Demlenova (Demelin) klešta.
U principu se sva klešta sastoje od drške, zatr varača (brave), vrata i kašika. Na kašici se razliku?* ju dve zakrivljene površine, cefalična, koja se nalazi prema glavi ploda, i pelvična, prilagođena krivini porođajnih puteva. Kašike su najčešće fenestrirane, što instrumentu smanjuje težinu i doprinosi lakšoj aplikaciji. Prema načinu zabravljivanja postoje engleski, norveški, francusi- ki i nemački tip zatvarača.
Kao i kod vakuum ekstraktora, aplikacija forcepsa ima svoje povoljne i nepovoljne aspekte. Dobra strana klešta se sastoji od odlične kontrole sile I putanje povlačenja. Pogodnost je i mogućnost rotacije glave, što se izvodi okretanjem drški klešta za vreme trakcije. U tom smislu je moguća i aplikacija u dva akta, o čemu je bilo reči u poglavlju Mehanizam porođaja kod poremećaja rotacije i asinklitizma (forceps po Skanconijii). Sa druge strane, nepovoljan momenat je kompresija fetalne glave i povrede mekih delova porođajnog puta. Krajnji efekat zavisi od pritiska na drške i otpora tkiva.
U odnosu na mesto aplikacije postoje visoki, srednji i islami forceps. Visoki forceps podrazume- va aplikaciju klešta na glavu koja je na karhčnom ulazu. Kod srednjeg forcepsa tačka vodilja je u visini interspinalne linije, odnosno glava je u karhčnoj sredini Međutim, treba znati da se visoki i srednji forceps danas izuzetno retko primenjuju, a razlog je veliki rizik oštećenja ploda i porođajnih puteva. Prema tome, upotrebljava se iskljuđvo izlazni forceps. On može biti u tipičnoj varijanti, pri čemu mu je jedina funkcija trakdja ploda, ih u atipičnoj, kad se koristi i za rotaciju i za ekstrakciju47.
Forceps probatorius je probna primena klešta. Ako takva trakdja nema izgleda da uspe, od daljih pokušaja treba odustati i porođaj završiti u najkraćem roku carskim rezom. Forceps frustratus je potpuni neuspeh aplikacije porođajnih klešta, kada kašike spadnu sa glave ih kada ekstrakcija ne može da se izvrši. Iako je stanje ploda u takvim situacijama problematično, što pre treba pristupiti pripremama za carski rez.
Indikacije i kontraindikacije’
za aplikaciju forcepsa
I kod forcepsa se indikacije dele na one sa strane trudnice i one sa strane ploda. Kada je trudnica u pitanju, onda su to najčešće sekundarno slabe kontrakcije, oboljenja srca i pluća, velika miopija i febrilna stanja. Sa strane ploda indikacija je uglavnom akutna asfiksija“ u drugom porođajnom dobu, koja se manifestuje teškom bradikardijom, kada porođaj treba završiti što pre. U interesu ploda se ponekad aplikuje i zaštiti- ni forceps, koji je indikovan kod nedonesenosti. Trakdja se pri tome vrši bez sile, a kašike klešta, poput oklopa, štite vulnerabilnu glavu od pritiska mekih delova porođajnog kanala.
‘ Kontraindikadje za primenu forcepsa su dis- propordja većeg stepena sa neangažovanom glavom, fetalna makrosomija i mrtav plod. U ovom poslednjem slučaju treba primeniti neki od embriotomijskih postupaka (videti poglavlje Embriotomije)..
USLOVI ZA APLIKACIJU FORCEPSA
Osnovni preduslov za aplikaciju forcepsa je da se glava nalazi na karhčnom izlazu i da je dilataci- ja kompletna. Pored, toga potrebno je prokinuti plodove ovojke, ukoliko oni nisu ranije ruptun- rali. Obavezna je izdašna epiziotomija, a poželjno je da meki porođajni putevi budu elastični. Kao što je već naglašeno, uslov je da je plod živ i da ne postoji disproporcija između njegove glave i karhce trudnice.
Tehnika aplikacija forcepsa
Pre aplikadje forcepsa akušer se priprema kao i za svaku drugu operadju. Priprema trudnice obuhvata kateterizaciju mokraćne bešike i dezinfekciju operativnog polja. Poželjna je da se mesto gde će biti napravljena epiziotomija infiltriše lokalnim anestetikom. Zatim se načini izdašna medio-lateralna incizija.
Pri aplikaciji tipičnog forcepsa, dakle u situaciji kada je glavica ploda na karhčnom izlazu, kada je tačka vodilja (mah temenac) ispod simfize, a sutura sagitalis u pravom prečniku karličnog izlaza, akušer levu kašiku levom rukom uvodi u levu stranu porođajnih puteva trudnice. Zatim desnu kašiku, desnom rukom postavlja u desnu stranu porođajnih puteva. Po postavljanju klešta, obuh- vataju se parijetalne kosti glave, a kašike su pozi- donirane između orbite i uha. Forceps se zabrav- ljuje i čeka se materična kontrakcija, da bi se sinhrono sa njom izvršilo povlačenje.
Kada je sutura sagitalis u jednom od kosih prečnika karličnog izlaza, aplikuje se atipični forceps. Leva kašika, koja se uvek prva aplikuje, u ovoj situaciji mora da “putuje”, kako bi cefalična krivina legla na odgovarajuću pariejtalnu kost glave. Zatim se na sličan način postavlja i desna kašika. Okretanjem drški forcepsa sutura sagitalis se dovodi u pravi prečnik karličnog izlaza, pa se na taj način obavi rotadja. U drugom aktu se vrši trakdja i oslobađanje glave iz porođajnog kanala.
Ako sve ide kako treba, onda se i kod tipičnog i kod atipičnog forcepsa kašike forcepsa brzo nameštaju i lako zatvaraju. U suprotnom, kašike se izvlače i ponovo aplikuju. Onaj ko se ne pridržava ovog pravila rizikuje da nanese teške povrede i trudnid i njenom plodu.
Komplikacije aplikacije forcepsa
Aplikadja forcepsa predstavlja ozbiljnu intervenciju, za koju je potrebna prilična veština akušera. Nekoliko puta do sada je naglašeno da su povrede trudnice česte. Odnose se pre svega na rascepe perineuma, vagine i grlića, a nije retka nim eventualna dijastaza simfize. Povrede ploda, koje se uglavnom manifestuju intrakranijalnom hemoragijom, izazvane su kompresijom glave, a predisponirajući faktor je hipoksija, koja je prateći faktor u ovakvim situacijama