Procena stanja ishranjenosti deteta, dece
Klinička procena stanja ishranjenosti se zasniva na: 1. merenju i poređenju telesne mase sa standardima telesnih masa dece istog uzrasta i pola (tabele ili grafikoni percentilnih vrednosti telesnih masa), 2. proceni razvijenosti i rasporeda potkožnog masnog tkiva i 3. merenju debljine kožnog nabora.
Procena rasporeda i razvijenosti potkožnog masnog tkiva važna je u svim uzrastima, a posebno za procenu stanja ishranjenosti kod
novorođenčadi, ođojčađi i male dece. Naime, u slučaju pothranjenosti odojčeta gubitak potkožnog masnog tkiva nije ravnomeran na svim delovima tela. U blažim stepenima pothranjenosti (hipo- trofija prvog stepena) potkožno masno tkivo prvo nestaje u pre- delu trbuha i grudnog koša, u srednje teškoj pothranjenosti (hipo- trofija drugog stepena) ono nestaje i na rukama i nogama), a u najtežim oblicima pothranjenosti (hipotrofija trećeg stepena, atrofija) gubi se i sa lica. Poslednje nestaje masno tkivo obraza (Buchatovo jastuče) tako da lice deteta dobija starački izgled
Otkrivanje i procena stepena preuhranjenosti i gojaznosti zasniva se na izračunavanju Indeksa Telesne Mase – ITM (Body Mass Index – BMI). Indeks telesne mase pokazuje zadovoljavajući stepen korelacije sa znatno preciznijim metodima merenja ukupnog sadržaja telesne masti i kod dece i kod odraslih. Stepen preuhranjenosti ispitanika se procenjuje tako što se izračunati IT.M unosi u grafikon indeksa telesne mase specifičan za uzrast i pol deteta, a izražava kao percentilna vrednost (videti u poglavlju o gojaznosti). Danas se sve više u proceni stepena gojaznosti i proceni rizika za udružene bolesti i poremećaje koristi merenje obima struka koji se upoređuje sa odgovarajućim normalnim vrednostima.
Merenje debljine kožnog nabora je brz i jednostavan metod koji pruža informacije o distribuciji masti u organizmu pošto može da | se izvodi na nekoliko mesta na telu. Najčešće se koristi merenje debljine kožnog nabora u predelu tricepsa i u supskapularnom regionu. Merenje se obavlja uređajem koji se zove kaliper – ranije mehaničkim, a danas elektronskim.