• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
Vaš internet lekar
No Result
View All Result

DEFICIT KALCIJUMA, MAGNEZIJUMA I FOSFORA

 

 

 

DEFICIT KALCIJUMA, MAGNEZIJUMA I FOSFORA

Kalcijum, fosfor i magnezijum spadaju u makroelemente ljud­skog organizma. Prema nivou zastupljenosti, kalcijum se nalazi na petom, fosfor na šestom, a magnezijum na jedanaestom mestu. Karakterišu ih brojne fiziološke uloge, kao i bliska regulacija.

Kalcijum se primarno nalazi u skeletu i zubima, najvećim delom

druge procese, dok u sklopu hidroksiapatita daje čvrstinu skelet­nom i zubnom tkivu. Homeostaza kalcijuma se obavlja na nivou gastrointestinalnog trakta, bubrega i skeleta, odnosno pod kontro- i lom l,25(OH)2D, PTH i kalcitonina. Standardna ishrana podmiruje potrebe u kalcijumu. Najviše ga ima u mleku i mlečnim proizvodi­ma, kao i zelenom lisnatom povrću. Kalcijum se apsorbuje u tan­kom crevu, uglavnom aktivnim transportom i malim delom pasiv­nom difuzijom. Glavni stimulator intestinalne apsorpcije je l,25(OH)2D, koji indukuje enterocitnu ekspresiju kalcijumovih kanala, kalcijum-vezujućeg proteina i Ca++ATP-aze. Povoljan efekat na iskoristljivost kalcijuma iz hrane imaju i PTH, hormon rasta, nizak pH himusa i istovremeni unos laktoze, organskih kiselina i nekih amino-kiselina, a nepovoljan fosfati, fitinska i oksalna kiseli­na, brz intestinalni tranzit, glikokortikoidi, kalcitonin, preparati alu- minijuma i tiazidi. Osnovni put eliminacije kalcijuma iz organizma je bubreg. Pošto se najveći deo filtrovanog kalcijuma reapsorbuje na nivou proksimalnog tubula, dnevna kalciurija kod zdravog deteta je relativno mala i iznosi od 2,5-7,5 mmol-a. Glavni stimulatori tubul- ske reapsorpcije kalcijuma su l,25(OH)2D i PTH, a inhibitori hiper- fosfaturija i poliurija. U stanjima hipokalcijemije nastale usled nedovoljne intestinalne resorpcije i/ili tubulske reapsorpcije, odr­žanje jonizovane frakcije kalcijuma se, pod dejstvom PTH i l,25(OH)zD, podmiruje iz skeleta.

Deficit kalcijuma nastaje usled nedovoljnog unosa, loše apsorp­cije ili visokog renalnog gubitka i za posledice ima osteomalaciju i hipokalcijemiju. U nekim patološkim stanjima, kao što su alkaloza, hiperproteinemija, hiperfosfatemija, hipersulfatemija, akutni pan- kreatitis i liza tumora, pad jonizovane frakcije kalcijuma nastaje zbog njegove abnormalne interne preraspodele. Pošto je ukupni sadržaj telesnog kalcijuma proporcionalan gestacijskoj starosti i telesnoj masi na rođenju, loša mineralizacija skeleta i hipokalcije- mija predstavljaju čest problem kod novorođenčadi rođene pre termina ili sa intrauterinim zastojem u rastu. Glavni razlog nega­tivnog bilansa kalcijuma u kasnijem uzrastu je deficit vitamina D, odnosno l,25(OH)zD, dok su drugi uzroci retki.

Simptomi i klinički znaci hipokalcijemije su srazmerni stepenu i brzini pada jonizovane frakcije kalcijuma. U manifestnim oblicima hipokalcijemije dominira spontana neuromišićna ekscitabilnost praćena karpopedalnim spazmom, parestezijama, anksioznošću i mentalnom konfuzijom. Na EKG-u se registruje produženje QT inter­vala, a u najtežim slučajevima poremećaj srčanog ritma, konvulzije i laringospazam. Latentnu hipokalcemiju karakteriše niži prag neuro- mišićne razdražljivosti, a u prolongiranim slučajevima opšta mišićna slabost, kao i razvoj katarakte, alopecije i ekcema. Stanja hroničnog deficita kalcijuma su praćena osteomalacijom, odnosno rahitisom.

Terapija hipokalcemije zahteva neodložnu primenu kalcijuma – u hitnim slučajevima intravenskim putem (1-2 ml/kg 10% Ca-glu- konata tokom 20 minuta ili 5-10 mg/kg/čas elementarnog kalciju­ma), a po stabilizaciji stanja bolesnika i u blažim oblicima, oralno. Pored dovoljnog unosa kalcijuma, dugoročno održavanje normala- nog stanja zahteva otklanjanje osnovnog uzroka njegovog deficita, primenu preparata vitamina D i restrikciju fosfata u hrani.

Magnezijum se malim delom (1%) nalazi u ekstracelularnom tečnom sektoru, dok je ostatak podeljen između skeleta i zuba i intracelularnog prostora mekih tkiva. U plazmi deteta se nalazi u koncentraciji od 0,8 do 1 mmol/1, pri čemu podjednako u jonizova- nom i nejonizovanom stanju. Osim što je u obliku apatita bitan sastojak mineralnog dela kosti i zuba, kofaktor je i brojnih enzima, prvenstveno uključenih u energetski metabolizam ćelije, kao i važan regulator bioelektrične aktivnosti neuromišićnog sistema i sekreci- je PTH. Normalna ishrana obezbeđuje potrebe organizma u magne- zijumu. Najviše je zastupljen u lisnatom povrću, leguminozama, cerealijama, mesu i mleku. Homeostaza telesnog magnezijuma je usko vezana za metabolizam kalcijuma i kalijuma i bazira se na dina­mičkoj ravnoteži između crevne apsorpcije, bubrežne eliminacije i unutrašnje preraspodele. Supstance koje po hemijskom svojstvu naginju izgradnji nerastvorljivih jedinjenja, kao što su masne kiseli­ne, fitati, fosfati, oksalati i vlakna, ometaju intestinalnu resorpciju magnezijuma, dok je uticaj l,25(OH)zD i PTH, kako na njegovu cre- vnu apsorpciju, tako i na tubulsku reapsorpciju, od malog značaja.

Deficit magnezijuma praćen hipomagnezijemijom se najčešće sreće kod novorođenčadi rođene pre termina, sa intrauterinim zastojem u rastu i od dijabetičnih majki. Glavni etiološki činioci

negativnog bilansa magnezijuma u kasnijem uzrastu su različiti gastrointestinalni i renalni poremećaji prećeni elektrolitnim disba- lansom, primena cistostatika, oporavak od teške neishranjenosti, infekcije, traume ili operacije, kao i stanja praćena hipersekreci- jom antidiureznog i paratireoidnog hormona.

U kliničkoj slici hipomagnezijemije dominiraju neuromišićne manifestacije, kao što su mišićna slabost, tremor, tetanija, konvul- zije, srčane aritmije i druge. Pošto hipomagnezijemija dovodi do sekundarne hipokalcijemije i hipokalijemije, navedene smetnje su delom posledica i ovih poremećaja.

Možda će vaszanimati

Koliko dugo sme da stoji adaptirano mleko pripremljeno

Obim glave i mikrocefalija

Opstipacija i enkopreza kod deteta i dece

Terapija se sastoji u otklanjanju osnovnog uzroka i nadoknadi magnezijuma, u zavisnosti od težine parenteralnim ili oralnim putem, kao i istovremenu primenu kalijuma i kalcijuma, ukoliko je to potrebno.

Fosfor se najvećim delom nalazi u skeletu i zubima, 15-20% u mekotkivnom intracelularnom prostoru, a manje od 1% u plazmi. Referentne vrednosti fosfora u plazmi variraju sa uzrastom i izno­se kod prematurusa 1,74-3,52 mmol/l kod terminskog novo­rođenčeta 1,58-2,91 mmol/l odojčeta 1,30-2,10, a kod deteta posle navršene prve godine 1,16-1,91 mmoI/L Fosfor ima esencijalnu ulogu u energetskom metabolizmu, regulaciji acidobazne homeo- staze, sintezi nukleinskih kiselina i fosfolipida, oksigenaciji perifer­nih tkiva i drugim procesima. Normalna ishrana zadovoljava potre­be u fosforu. Najviše ga ima u hrani bogatoj proteinima, kao što su mleko i mlečni proizvodi, meso, jaja i leguminoze. Apsorpcija fosfo­ra se obavlja u tankom crevu i zavisna je od aktuelnih potreba organizma stimulacije l,25(OH)2D i PTH. Glavni regulator homeo- staze fosfora je bubreg. Oko 85-95% filtrovanog fosfora se aktivno reapsorbuje na nivou proksimalnog tubula, te njegov renalni kli- rens normalno iznosi 10,8±?,7 ml/min. Najvažniji stimulator tubulske reapsorpcije fosfora je l,25(OH)2D, a inhibitor PTH.

Hipofosfatemija najčešće ima kombinovanu patogenezu bazira­nu na nedovoljnom unosu, lošoj apsorpciji, visokom renalnom gubi­tku i intracelularnom pomeranju. Teški oblici globalne malnutricije, dugotrajna intravenska ishrana bez fosiata, kao i neadekvatna ishrana prematurusa, predstavljaju primere deficita fosfora zbog nedovoljnog unosa. Hipofosfatemija uzrokovana hiperfosfaturijom se viđa u različitim oboljenjima praćenim defektom tubulske reap­sorpcije fosfora, kao što su vitamin D deficitni, zavisni i rezistentni rahitis, primarni i sekundarni hiperparatireoidizam i dr. Pome- ranje fosfora iz ekstra- u intracelularni prostor se sreće u stanjima povećane potrebe u njemu, kao što su dijabetesna ketoacidoza, neadekvatno vođena parenteralna ishrana, oporavak od teške mal­nutricije, respiratorna alkaloza i dr.

Fosfor je od esencijalnog značaja za sve energetske procese u organizmu, te ozbiljna hipofosfatemija dovodi do srčane insufici- jencije, hemolize i neuromišićnih tegoba. Hronični deficit fosfora je praćen karakterističnim promenama na kostima i zubima koje nastaju usled loše mineralizacije.

Terapija podrazumeva lečenje osnovnog poremećaja i nadokna­du deficita fosfora oralno, a u teškim stanjima i parenteralno.

 

 

 

Previous Post

Otkrivanje poremećaja rasta

Next Post

Ručno odlubljivanje i odstranjivanje posteljice (lyssis et extractio placentae manualis)

Slični članci

Koliko dugo sme da stoji adaptirano mleko pripremljeno

Mladeži, fleka nakon opekotina od sunca

Koliko dugo sme da stoji adaptirano mleko pripremljeno Postovani Koliko dugo sme da stoji adaptirano mleko pripremljeno, a koliko dugo...

Read more

Obim glave i mikrocefalija

Mladeži, fleka nakon opekotina od sunca

Obim glave i mikrocefalija Dobar dan. Imam pitanje u vezi bebe, decak, ima 11 meseci, na rodjenju obim glave je...

Read more

Opstipacija i enkopreza kod deteta i dece

Opstipacija i enkopreza kod deteta i dece U svakodnevnoj pedijatrijskoj praksi opstipacija ie čest pro­blem. Ona se definiše ako dete...

Read more

Bronhomahcija kod deteta, dece

Bronhomahcija kod deteta, dece Zidovi lobusnih i segmentnih bronha suprostavljaju se kolapsu svojim hrskavičnim skeletom, slično kao i traheja. Hrskavice...

Read more

Traheoezofagusna fistula kod deteta, dece

Traheoezofagusna fistula kod deteta, dece Traheoezofagusna fistula (TEF) nastaje zbog nepotpunog odva­janja digestivnih i respiratornih puteva tokom embrionalnog razvoja. Postoji...

Read more

Traheomalacija kod deteta, dece

Traheomalacija kod deteta, dece Traheomalacija je najčešća kongenitalna anomalija traheje. Klinički se ispoljava perzistentnim vizingom od rođenja. Najčešća forma traheomalacije...

Read more
Load More
Next Post

Ručno odlubljivanje i odstranjivanje posteljice (lyssis et extractio placentae manualis)

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti krvi i hematopoeznog sistema (hematologija)

Neutropenija (sniženi nivo neutrofila u krvi)

Anorhija (anorchia)
Dečje i urodjene bolesti (pedijatrija)

Anorhija (anorchia)

Mučnina (nausea)
Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Štitna žlezda

Štitna žlezda

Dijabetesna periferna neuropatija

Dijabetesna periferna neuropatija

Efikasan tretman bola u grlu

Efikasan tretman bola u grlu

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.