POREMEĆAJI METABOLIZMA NATRIJUMA
Natrijum (Na) je glavni katjon ekstracelularne tečnosti (ECT).
Odgovoran je za održavanje volumena i osmolalnosti ECT. Ukupna količina Na u organizmu je oko 58mmol/kg telesne mase (TM).
Najveći deo (oko 91%) ukupnog Na se nalazi u ekstraćelijskom prostoru, a samo 9% je u intraćelijskom prostoru. Normalna koncentracija Na u serumu je 135-145 mmol/L. Dnevne potrebe za natrijumom su 1-2 mmol/kg TM. Glavni izvor Na u ishrani odojčeta je mleko, a u većeg deteta različite vrste druge hrane. Majčino mleko u 100 ml sadrži 0,7 mmol a kravlje 2,5 mmol Na. Odojče na prirodnoj ishrani dobija oko lmmol/kg/24h, a odojče na ishrani sa kravljim mlekom 3 puta više Na. Starija deca i odrasli prosečnom ishranom unose 80-150 mmol (1,5 -3,5 gr) Na dnevno.
Apsorpcija Na se odvija u svim delovima gastrointesunalnog trakta, a najviše u jejunumu. U kolonu se apsorbuje u zamenu za kalijum. Na se apsorbuje aktivnim transportom, pod dejstvom Na- K ATP-aze. Ovaj proces je potpomognut glukozom i aldosteronom.
Glavni put ekskrecije Na (95%) je urinom. U fiziološkim uslovima, samo male količine Na se izlučuju putem znoja i preko stolice. Veća koncentracija Na u znoju se nalazi u dece sa cističnom fibrozom i Adisonovom bolešću. Veća količina Na u stolici je prisutna u slučaju postojanja sekretorne dijareje.
Glavni organ koji reguliše promet Na u organizmu su bubrezi. Više od 99% filtrovanog Na se reapsorbuje u bubrežnim tubulima, a manje od 1% se ekskretuje. Natrijum je jedini elektrolit čija koncentracija u plazmi zavisi od balansa vode, a ne od balansa Na, u organizmu! Pri povećanju koncentracije Na u plazmi dolazi do povećanja osmolalnosti plazme, što uzrokuje pojačan osećaj žeđi i povećanje sekrecije antidiuretskog hormona (ADH). ADH zatim deluje na tubule bubrega i dovodi do reapsorpcije vode. Ovo povećanje količine vode u organizmu vraća koncentraciju Na na normalne vrednosti. U slučaju hiponatremije, smanjenje osmolalnosti plazme smanjuje sekreciju ADH, što povećava eliminaciju vode bubrezima i na taj način dovodi do povećanja koncentracije Na. Dakle, glavni hormon koji reguliše koncentraciju Na u plazmi je ADH! Osim povećanja osmolalnosti plazme, stimuhis za sekreciju ADH je i smanjenje cirkulišućeg volumena tečnosti, čak i u prisustvu hiponatremije. Ovo je veoma važno za razumevanje patofiziologije brojnih uzroka hiponatremije.