Anemija kod bebe, novorodjenčeta
Embrionalna eritropoeza počinje u žučnoj kesi, nastavlja se sredinom gestacije u jetri i slezini, da bi se u poslednjem trimestru definitivno uspostavila u kostnoj srži. Prosečna koncentracija hemoglobina na rođenju je oko 180 g/L, a sa mesec dana iznosi oko 140 g/L. Kod preterminske novorođenčadi pad vrednosti hemoglobina je brži i dostiže najnižu vrednost između 1. do 2. meseca života. Tokom fetalnog perioda proizvodi se fetalni hemoglobin koji ima veći afinitet za kiseonik, čime se obezbeđuje tki- vna oksigenacija i u uslovima snabdevanja fetusa venskom krvi iz placente. Neposredno pre termina porođaja prestaje stvaranje fetalnog i započinje stvaranje adultnog hemoglobina. Terminsko novorođenče ima u krvi 60-90% fetalnog hemoglobina, a u 4. mesecu života koncentracije iznose samo 5%.
Volumen krvi kod terminskog novorođenčeta je 72-93 ml/kg; kod pre- termiskog 90-100 ml/kg. Placenta i pupčana vrpca sadrže oko 20-30 ml krvi/kg. Ako se pupčana vrpca klemuje kasno veći je rizik od policitemije, porasta plućne vaskularne rezistencije, hipoksije i žutice, ali je poboljšana glomerulska filtracija. Ako se klemuje ranije mogu se javiti anemija, sistolni šum, ali i pad plućne vaskularne rezistencije i odsustvo tahipneje. Stoga pupčanu vrpcu treba klemovati 30 do 45 sekundi od rođenja.
Uzroci anemije u novorođenačkom periodu su:
- smanjena produkcija eritrocita
- povećana destrukcija eritrocita
- gubitak krvi
Smanjena produkcija eritrocita sa bleđilom đeteta na rođenju, smanjenim retikulocitima i odsustvom prekursora eritrocita viđa se kod kongenitalne hipoplastične anemije (Diamond- Blackfan anemija), kongenitalnih (parvovirus B19, rubela) i postnatalnih infekcija (bakterijska sepsa).
Povećana destrukcija eritrocita najčešće nastaje usled imunih hemoliznh anemija usled Rh ili inkopatibilije u ABO sistemu krvnih grupa (v. Neonatalna hiperbilirubinemija).
Neimuni uzroci hemolize kod novorođenčeta su eritrocitne enzimopatije (deficijencija glukozo-6-fosfat dehidrogenaze i piru- vat-kinaze), zatim membranopatije: (hereditarna sferocitoza usled nedostatka spektrina u membrani eritrocita ili i eliptocitoza), kao i hemoglobinopatije (talasemija).
Gubitak krvi se ispoljava anemijom čiji nastanak i stepen zavise od brzine krvarenja (akutno ili hronično). Akutni gubitak krvi se javlja kod fetomaternalnog krvarenja, rupture pupčane vrpce, placente previje ili unutrašnjeg krvarenja (hematom jetre ili slezine, retroperitonealno krvarenje). Kod hroničnog krvarenja (feto- maternalno ili međublizanačko) postoje bledilo, srčana insuficijenci- ja, hepatosplenomegalija sa ili bez hidropsa, hipohromna mikrocitna anemija u krvnom razmazu i nedovoljne rezerve gvožđa. Ukoliko nije bilo ranije dijagnostikovano, fetomaternalno krvarenje se može dokazati prisustvom fetalnog hemoglobina u perifernoj krvi majke.
Dijagnoza i terapija
Za dijagnozu anemije usled hemolize potrebno je uraditi: krvnu sliku sa retikulođtima, odrediti krvnu grupu i Rh faktor majke i dete- ta sa Coombsovim testom i razmazom periferne krvi (morfologija eritrocita). Kod imune hemolize pored niske koncentracije hemoglobina, prisutna je retikulocitoza, a u perifernom razmazu polihroma- zija i anizocitoza. Sferociti se često viđaju kod ABO inkompatibilije. Coombs test će ukazati na antigen i antitela koji su uzrok hemolize.
Ako je Coombs test negativan, treba uzeti u obzir neimune uzroke hemolize. Dijagnostika podrazumeva ispitivanje enzima eritrocita, elektroforezu hemoglobina i osmotsku rezistenciju eritrocita. Ako se sumnja na anemiju zbog unutrašnjeg krvarenja neophodan je ultrazvučni pregled mozga, jetre, slezine i nadbubrežnih žlezda.
Terapija anemije je transfuzija koncentrovanih eritrocita u dozi od 10 do 15 ml/kg. Koncentracija hemoglobina kao kriterijum za anemiju je sniženje za više od dve standardne devijacije za uzrast. Prema ovom pravilu anemenija postoji ukoliko su koncentracije hemoglobina u prvoj nedelji života niže od 127 g/L, a u drugoj i trećoj niže od 104 g/L, dok u četvrtoj nedelji anemija postoji ako su koncentracije hemoglobina niže od 100 g/L.
Policitemija je stanje koje karakteriše visoka vrednost hemato- krita (Hct): > 65% (venska) ili > 70% (kapilarna). Hematokrit je najznačajniji parametar viskoznosti krvi koja zavisi od Hct, viskoznosti plazme, deformibilnosti eritrocita i prečnika krvnog suda. Hiperviskoznost (2SD iznad granica normale koja je za krv 4) se ispoljava znacima vezanim za vaskularnu stazu, hipoperfuziju i ishe- miju. Policitemija nastaje aktivno borbom protiv hipoksije (insuficijencija placente zbog dijabetesa, trudnoćom izazvane hipertenzije i dr., pušenje cigareta, anomalije pupčanika, hemoglobinopatije) ili pasivno, povećanom količinom krvi (kasno podvezivanje pupčanika, fetofetalna transfuzija kod blizanačke trudnoće ili matemo-fetalna transfuzija). Patogenetski: velika masa eritrocita (visok Hct) usporava cirkulaciju, smanjuje dotok krvi u srce čime smanjuje udarni volumen, razvija se hipoksija organa i staza koja je osnov hiperkoagula- bilnosti krvi, a u procesu koagulacije se troše joni kalcijuma i glikoza. Klinički novorođenče je pletorično, sa znacima periferne cijanoze, dispnoično, tahipnoično, hipo- ili hipertonično, letargično, javljaju se konvulzije, slabo uzima obroke, meteoristično, može se razviti nekrotični enterokolitis, razvijaju se žutica, hipoglikemija i hipokal- cijemija, trombocitopenija (čak i DIK), tromboza velikih vena (pluća, bubrega i dr.), te znaci plućne hiperteznije. Dijagnoza se postavlja na osnovu anamnestičkih podataka (trudnoća i porođaj), kliničke slike i vrednosti Hct Lečenje se sprovodi u cilju smanjenja Hct £ 50%, parcijalnom eksangvinotransfuzijom, pri čemu se izračunata količina krVi po formuli: volumen koji se menja = normalan volumen krvi novorođenčeta x (Hct pacijenta – željeni Hct)/ Hct pacijenta, zame- njuje plazmom ili 5% albuminima. Kasne posledice neonatalne poli- citemije vezane su za neurorazvojne abnormalnosti.