Dijagnostika i lečenje preloma kostiju
Dijagnoza preloma postavlja se na osnovu anamnestičkih podataka, lokalnog nalaza i radiografije.
Anamnestički podaci pružaju mogućnost uvida u mehanizam i intenzitet traume koja je izazvala prelom.
Lokalni nalaz je kod izvesnih preloma očigledan, dok kod drugih na osnovu njega možemo samo posumnjati da je reč o pre-lomu.
Nesigurni znaci preloma su: bol, otok i gubitak funkcije.
Sigurni znaci preloma su: deformacija, patološka pokretljivost (koju ne treba provera-vati) i krepitacija (koju ne treba izazivati).
Mogu biti prisutni i gubitak senzibiliteta, gubitak distalnog pulsa, bledilo ili cijanoza ekstremiteta.
Radiografija omogućuje sigurnu i preciznu dijagnozu, kao i detaljnu proce-nu preloma, što je neophodno za adekvatan način lečenja. Potrebne su radiografije povredene kosti, najmanje dve projekcije, uključujući i dva susedna zgloba. U izvesnim slučajevima koriste se CT i NMR.
Lečenje preloma
Osnovni cilj lečenja preloma je da se postigne solidno zarastanje i uspostavljanje funkcija povredenog ekstremiteta približna onoj pre povrede. Idealni cilj bio bi da se ovo postigne što pre i bez rizika od ranih i poznih komplikacija.
Za uspešno postizanje ovog cilja potrebno je da se odgovarajuće lečenje započne što ranije na samom mestu povređivanja, da se održava u toku transporta i nastavi definitivnim zbrinjavanjem u bolničkoj ustanovi.
U lečenju razlikujemo prehospitalne postupke (od mesta udesa do bolnice) i definitivno zbrinjavanje u odgovarajućoj ustanovi