Osteochondritis tuberositas tibiae – Osgood-Schlatter (Šlaterova bolest, sindrom)
Bolest predstavlja aseptičnu nekrozu tuberozitasa tibije. Uzrokovana je stresom kvadriceps-mehanizma na neokoštali tuberozitas u periodu rasta kada je on vrlo osetljiv na traumu.
Sindrom karakteriše osetljivost, otok i proširenje tibijalnog tuberkula. Javlja se u preadolescentnom periodu, najčešće između 11. i 15. godine u dečaka odnosno 8. i 13. godine u devojčica. U anamnezi uvek poçtoji podatak o brzom rastu i aktivnom učešću u sportu ili drugim aktivnostima. Bol se pogoršava trčanjem, skakanjem i drugim sličnim aktivnostima, a smanjuje se ili prestaje mirovanjem.
Radiografija kolena u profilu pokazuje fragmentaciju epifize, što.može biti i varijacija normalnog stanja i nije patognomonična za pomenuto oboljenje. Otok mekih tkiva je jedini indikacija da je proces aktivan.
Bolest je sama po sebi ograničenog trajanja i prestaje koštanim spajanjem tuberozitasa sa dijafizom. Lečenje zavisi od izraženosti simptoma. Vrlo često tegobe prolaze redukcijom fizičke aktivnosti. Elongacija skraćenog, hipertrofičnog i napetog kvadricepsa smanjuje njegovu tenzionu silu na tuberozitas. U težim slučajevima koristi imobilizacija kolena u gipsu za hodanje tri nedelje i vežbe za istcza jc mišića. Neki autori preporučuju lokalno ubrizgavanje kortikosteroida koje te?ko da bilo kada ima svoje indikacije. Operacija je zaista retko indikovana i to uglavnom kada se u patelarnom ligamentu javljaju osikule koje treba odstraniti.
Bolest, po pravilu, prolazi za nekoliko meseci, ostavljajući fetko nekakve posledice kao što su: koštana prominencija tuberozitasa tibije što ima estetske (naročito u devojčica) i funkcionalne reperkusije (otežano klečanje); prevremeno spajanje proksimalnog tibijalnog tuberkula sa dijafizom i sekundarni rekurvatum; visoko postavljena patela sa reperkusijama na zglob kolena.